• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prednji paker valjak.

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Nemam ništa protiv kritike Roki, no nije baš tako. Namjerno sam gredu stavio naprijed. Maksimalni krak od točke prikapčanja je 60 cm, a to traktoru od 4100 kg + 850 kg tanjurača ne predstavlja ništa što bi ga moglo povjačiti dolje. Na prednjoj hidraulici imam dvoradni cilindar koji jako dobro drži poziciju. Gredu sam isprobao u radu sa 5 - 10 km/h i stvar radi odlično, nigdje ne vuče, nema trešnje jer traktor iza nje ide po ravnom terenu. Noževe ću staviti isključivo zato da bi zemlja ispred bila što bolje usitnjena.
Ratarko, krivo si shvatio. Evo slike:

Obrisan neispravan link.

Pokriva 230 cm ispred traktora
 
R

Ratarko

Guest
Aha , nije prvi puta da ja sporo kužim ...
Mene stalno pati ovaj moj paker valjak ...ništa zato dok ste vi tu da me uputite .

E sada mi se sviđa ideja uz napomenu da još uvijek ne kužim baš te noževe ?
Nemoj se zjockoo ljutiti ali moram pitati da li su oni fiksni na gredi ?
Možda da su poput radnih tijela na sjetvospremaču ...da reagiraju na silu ?

Jel možeš nacrtati jedan nož na brzinu ...i pod kojim kutom će stajati ?
Nož će biti komad željeza ... flah ?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Noževi će biti fiksni, zavareni, ili ako mi se baš bude dalo složit ću ih na dva vijka da se može mijenjati nagib ili da ih lakše promijenim u slučaju da se koji slomi. Da, biti će napravljeni od kovački zaoštrenog flaha debljine 10-12 mm, širine 80 mm i dužine 250 mm. Evo, napravio sam ti skicu kako će biti. To je bočni prikaz. Stavit ću ih tako da na svakih 10 cm budu naizmjence jedan naprijed, jedan iza, pa opet tako do kraja, da bih spriječio eventualno zaštopavanje ako naiđe kakva kukuruzovina i sl.

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
E tek sada mi je sve jasno kao dan :D
A da li si razmišljao o nekim fleksibinim noževima/oprugama/federima/žicama ...ili baš mora biti tako jako i nesavitljivo radno tijelo naprijed ? Predpostavljam da u proljeće kod tebe isto zemlja bude sitna ako je oranje napravljano na vrijeme i kvalitetno ?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Ne, zašto bi bila flexibilna radna tijela? Ideja je da ispred traktora izreže brazdu i poravna teren. Ako će uzmicati pred otporom onda neće imati baš nekog efekta... Da, ako se ore u pravo vrijeme i ako su uvjeti optimalni može se sasvim lijepo rasipati, no ne svugdje. Na nekim parcelama je jednostavno takva struktura zemlje; bez obzira na sve kod oranja se odlamaju gromade, ko listovi. Vjerujem da znaš kako ako ti je sva zemlja takva teška...
 
R

Ratarko

Guest
Je kod mene je zemlja teška ali u proljeće ona je sipka i naprijed bi bilo sasvim dovoljno staviti nekoliko reda običnih elastičnih žica debljine 10 ili 12 mm . To sam dokučio nakon što sam probao raditi sa prednjim paker valjkom i on nema nikakav učinak u proljeće ...u jesen je druga stvar jer onda on i presječe te usitni po koju busu .

Nemoj krivo primiti ove moje riječi , tvoj stroj je super a ja samo pokušavam iskopati od tebe par stvari koje ti vjerojatno nebi napisao da te nisam pitao ... to o pripremi zemlje i slično :D
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Nema beda, sve u redu. Nema potrebe da se ispričavaš, pa tu smo da popričamo, razmjenimo iskustva ili spoznaje i nešto naučimo da bi u krajnjoj liniji kvalitetnije i lakše radili to što već radimo; bar ja tako razmišljam. Ja pravim strojeve zbog toga da bih si olakšao posao i kad nešto radim puno stvari kod toga promatram (znam puno ljudi sa filozofijom "PALI I PIÄŒI DOK IDE", no ja nisam taj), osobito kako bi bilo bolje i kako što reagira. To i jest rezultiralo svime ovome što sam napravio dosad...
 
S

Simon1980

Guest
ima nešto takvo i V&N

Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
E Simon na to sam mislio ...
Zjockoo pravi upravo takav strojček kao na drugoj slici .
Sada moje dvojbe ( koliko su one utemeljene ili ne to je možda rano za procjenu...) su upravo oko toga što bi meni bilo bolje ...ti noževi ili recimo radna tijela od sjetvospremača ??? Govorim prvenstveno o pripremi zemlje u proljeće , za jesen mi vladaju potpuno drugačija pravila i tamo samo pravi i teški paker može nešto učiniti po pitanju tvrdih busa ...nikakvi prsti od sjetvospremača onda ne pomažu .
Tako da sam došao do nekog zaključka da ću ipak morati malo zasukati rukave i na svom prednjem paker valjku širine 3 metra konstruirati neke federe za ravnanje terena ... nešto čim jednostavniješ ... prvo mi je u glavu došla ideja o čeličnim žicama debljine 10-12 mm koje bi bile položene ukoso iza paker valjka i samo malo ravnale površinu , nešto poput žica koje imaju sijačice za žito na zadnjem kraju ...samo da malo grebe i ravna , mislim da bi mi to već bilo dovoljno ali kažem samo za proljeće .

Zjockoov izum je puno stabilniji ali i mora biti tako jak i čvrst jer budući da nema kotača koji određuje dubinu tako da radna dubina potpuno ovisi o traktoru i njegovom prednjem hidrauliku . Bez problema mu vidim primjenu i kod jesenske sjetve u tvrđim busama .
 
K

krx pozega

Guest
Simon jel se to meni samo čini ili ti postižeš dosta veliku brzinu s obzirom na kombinaciju..
Jako lijepo izgleda ;)
 
R

Ratarko

Guest
Deutz Power ! :D
Takvim tempom za 8-10 sati rada se posije oko 12 ha bez problema .
 
S

Simon1980

Guest
išao sam sa 6,8 km/h...ako sam nekoliko podukšao hidr.poteznicu da rotodrljača nije išla tako duboko išlo je i tamo do 8,1 km/h. Paker napravi velik dio posla, pogotovo kad je koja brazda prilično gruba...ne mogu vjerovati, da moj DF sve skupa VRLO dobro podnosi...bio sam več malo skeptičan oko svega al dobro ide... a 1.3t paker dober je uteg :mrgreen:
 
R

Ratarko

Guest
Danas na sajmu u Bizovcu sam si uspio dogovoriti posudbu na dan - dva ovoga stroja .
Stroj se zove Sterncracker ( Front ).
Mislim ga koristiti prilikom sjetve u kombinaciji sa rotosemom .

Obrisan neispravan link.
 
S

sapat

Guest
Ratarko jedva čekam tvoje dojmove o tom stroju... kada ćeš ga dobiti na probu?
 
R

Ratarko

Guest
Kada budem sijao , za dva tjedan recimo .
Javiti ću dojmove na forumu , prvog dana , nemaš frke :D
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
zvona kaže:
Tx ovo je kao ono što Jozo ima ispred trgovine u Satnici

Zvona to i jest njegovo,,ima štand tamo,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh