• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prodaja trupaca

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Treba videt kakva ostane šuma.
Ti trupci mogu bit sa pola ili deset ha.
Ja živim u šumi i uz cestu su brda trupaca, koje se izvezu sa traktorskim prikolicama dokle stignu kamioni.
A šume samo sve više.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,213
Ne sumnjam da su šume sa vlasnikom, kod nas prošećeš malo po Sljemenu ili nekim okolnim brdima pa shvatiš sto je to kontrolirana sječa. Ne ostane ništa iza njih 🤷🏻‍♂️ View attachment 57036
Jedan od zavoja na sljemenskoj cesti
Tesko mi je na slijepo braniti ali nekako se da iscitati da je i ovo gore napisano bez konkretnih dokaza vec onako iz rukava...ipak se nadam da sumarska struka radi svoj posao bilo po drzavnim bilo po sumoposjednickim sumama...a slozajevi uz cestu normalna stvar!!!
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
458
Nisam šumarske struke, daleko od toga. Ali kad krene vegetacija možemo na Google earth lako vidjeti način na koji se sječe šuma. Možda je normalno posjeći sve do zemlje, svako stablo bez obzira na starost i veličinu.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,302
To je jedini i pravilan naci sjece sume...mene je djed ucio da se suma sjece i cisti po redu...jer se tako jedino suma obnavlja...ako je samo rijedis onda ispod toga nema obnove...naravno ovisi o drvu ali recimo bukva grad ima gustu krosnju i spod njih nista ne raste...
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,213
Na dobroj niti ste...laicki objasnjeno...postoji vise vrsta gospodarenja sumama ovisno o vrstama drveta koje tu rastu, ovisno o terenima na kojima rase suma i jos niz drugih cimbenika...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
To je jedini i pravilan naci sjece sume...mene je djed ucio da se suma sjece i cisti po redu...jer se tako jedino suma obnavlja...ako je samo rijedis onda ispod toga nema obnove...naravno ovisi o drvu ali recimo bukva grad ima gustu krosnju i spod njih nista ne raste...
Vic je i u tome, najviše kod smreke, da način probirne seće uzrokuje jako mnogo oštećenih stabala.
U padu udari, oklizne stablo, koje se onda poseće za 10 godina, i trupci nekoliko klasa slabiji, jer imaju feler.
Stoga recimo Austrijanci čiste sve i onda obnove.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Evo friška slika od sada.
10.638,70 kubika nudeno ove godine.
Cene se još ne znaju, otvaranje ponuda 2.3.

Hlodovina-hlodi-iz-zraka2-2048x1536.jpg


Hlodovina-hlodi-iz-zraka1-scaled.jpg
Hlodovina-hlodi-iz-zraka5-scaled.jpg
 

Hju64

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2020
Poruka
130
Pozdrav, jel netko zna otprilike cijenu trupca topole 1. i 2. klase? I cijenu daske? Nisam baš u tome i nema nekih info. Hvala unaprijed.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,213
Evo friška slika od sada.
10.638,70 kubika nudeno ove godine.
Cene se još ne znaju, otvaranje ponuda 2.3.

Hlodovina-hlodi-iz-zraka2-2048x1536.jpg


Hlodovina-hlodi-iz-zraka1-scaled.jpg
Hlodovina-hlodi-iz-zraka5-scaled.jpg
Ima li nekih vijesti, slika, zanimljivih cijena ili ponuda s ove licitacije?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Te slike gore su od sada, to je ponuđeno na prodaju.
Cijene još nisu objavili, a pomerili su dan za javno ogledavanje na 15.3.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,612
Da li netko zna da tko otkupljuje trupce oraha, poslje ovog nevremena ima dosta izvala po selu i ne samo mom selu?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,720
Bio je jedan čovjek od Broda, kod mene je dolazio gledat. Izgubio sam broj. Možda neko od forumaša od tamo zna za njega. Stariji čovjek?
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,612
Prije nekad se to dalo prodat, bilo baš traženi trupci i bili na dobroj cijeni, a sad u zadnje vrijeme ništa.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,061
Kod nas su orah prije rušenja opkopavali uokolo nebi li koji centimetar trupca više izvukli kolko je bil vredan.
Danas više to nije tak, a i večina furnira se prodala. Ostali su tek rijetki primjerci
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
425
Kod nas su orah prije rušenja opkopavali uokolo nebi li koji centimetar trupca više izvukli kolko je bil vredan.
Danas više to nije tak, a i večina furnira se prodala. Ostali su tek rijetki primjerci
Orah se opkopava da se što više iskoristi dio trupca koji se nalazi pod zemljom, jer je taj dio trupca izrazito tvrd i gust, i taj dio se koristi za kundake pušaka...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,061
Nisam znal, ja sam mislil da otkopavaju da čim više izvuku.
Ako je za oružje bolje ga odrezati na metar visine i taj dio spaliti.....
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,612
ma i ovdje, čak i nije bila riječ samo o furniru, kupovalo se i grbavo i kvrgavo, samo da je deblji od 30 cm, naravno ako je bolja klasa bolja je i cijena a sada ga nemoš ni pod ogrijev prodat
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,061
Ko što rekoh, ako je za oružje....
Ali plod zato navodno ima drugu namjenu 🤭
 

Najnoviji postovi

Na vrh