• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
Quadris je učinkovito zaustavio širenje plemenjače. Danas sam ga malo prorijedio, par vrhova odrezao i sve što nije zdravo odrezao.
IMG_20230817_192427.jpg IMG_20230817_191642.jpg IMG_20230817_193147.jpg
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
Kod mene na žalost ni Quadris nije pomogao,bit će da sam malo zakasnio sa zaštitom,mada ove godine nisam malč stavio.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
Nije još gotovo. Ima još borbe dok se ovo ne pobere i ne skuha 😅...

Ne znam jel ići još jednom preventivno quadrisom sada 10 dana nakon prošlog tretiranja ili čekati da bude kritično.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
Jedina sreća je što je povrće jako skupo pa se zaštita ipak isplatila. Valjda.

Ali ako samo gledam extrakt preslice, aminokiseline i ojacivace bilja koje sam oprskao.

Ima sigurno 40 eura na 50 kućica... + kemija...

2 x signum, 2x luna, 1 x mospilan, 1x decis (kako sam voćnjak tako i paradajz).

U biti nakon sadnje su išle aminokiseline + yara kristalon zeleni.

Kad sam išao voćnjak s istim fungicidom sam i rajčicu. Jedno 4 tretmana.

Nakon toga sam prestao "kemiju" i prešao na kombinaciju (ne sve odjednom, ali su se vrtila ta sredstva) čudomix, čudomix zdravko, slavol, smeđe morske alge, aminokiseline, bor, yara kristalon crveni, ulje neem-a.

I prije 10 dana kad je bolest probila se vratio na kemiju sa quadrisom...

Jučer sam prije kiše prošao sa aminokiselinama da se bolje oporave od rezidbe + yara kristalon crveni + čudomix zdravko (preslica) + neem ulje (vidio sam par zlatica na krumpiru).



Za razliku od prošle godine gdje sam u 2 navrata u kotlu kuhao paradajz i još dijelio okolo. A imao 2 zaštite i to nakon sadnje i par prihrana...
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
Moj domaći 😁
Ja kužim da ti prirodni preparati nisu djelotvorni osim kao nekakvi vitamini da se ne prehladiš. Ali uz dužno poštovanje, koja je sad razlika između dučanskog i ovog tzv domačeg. Koliko je toga nabrojeno, vjerujem da u kolicini tih čarobija dobro prednjači pred onim iz trgovine. Msm svatko zna za sebe, ali ja osobno tu ne vidim smisao.. osim ak ga prodajem 🤔. Odprilike takvu brojalicu mi je ispričala zena koja ima opg i kao koperant plasira krastavce.. lik koji ih odkupljuje prodaje ih kao domaće.. jbga sad
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
Vi mislite da je to puno prskanja? Ja vam garantiram 2 puta manje. Ako ne i 3 nego komercijalno uzgojen paradajz.

Evo vam samo kalendar redovnih prskanja. Pa si brojite koliko puta se kemijom oprska...

Od kad je ploda i roda moj je samo quadris dobio. Ostala prskanja fungicidom su bila u ranoj razvojnoj fazi.
paradajz.gif Rajcica_HR22_750x422.png


Edit:

A i koja mi je razlika u tome da nisam prskao pa da ga je pojela plemenjača i onda da kupujem paradajz? Ova godina je takva. Tko nije bio pravovremen sa zaštitom taj kupuje paradajz
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
e viš, ja u životu nisam pojeo paradajz, dakle velika većina je komercijalni uzgoj...nula tretmana u plasteniku, ima jedan tretman dok je još flanac i niče iz sjemena, i to je to...
osnovna stvar za paradajz je da ga ne moče kisele (svakakve) kiše, i problemi su zanemarivi...daš mu jest i pit na vrijeme, i samo beri...
ovo kaj je Zoran nabrojio, ja se nebi usudio prodavati na tržnici...sorry, ali tak je to u mojoj glavi...:oops:
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
Na otvorenom polju druge nema. Zato ja pripremam plastenik za nagodinu da napravim.

Ja svoj ne prodajem, ali šta se tu ima usuditi, ne usuditi?

Prska se s dozvoljenim, registriranim sredstvima. Poštuje se karenca. Gdje god da kupiš paradajz je prskan vjerojatno i više puta.

Ponavljam opet. Tko ove godine nije prskao taj kupuje prskani paradajz...

Evo moji počeli dobivati boju.. Taman još malo i pripremam kotao za kuhanje 😁 IMG_20230821_123327.jpg IMG_20230821_123430.jpg IMG_20230821_123316.jpg
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
e viš, ja u životu nisam pojeo paradajz, dakle velika većina je komercijalni uzgoj...nula tretmana u plasteniku, ima jedan tretman dok je još flanac i niče iz sjemena, i to je to...
osnovna stvar za paradajz je da ga ne moče kisele (svakakve) kiše, i problemi su zanemarivi...daš mu jest i pit na vrijeme, i samo beri...
ovo kaj je Zoran nabrojio, ja se nebi usudio prodavati na tržnici...sorry, ali tak je to u mojoj glavi...:oops:

Ha, od grinja, tripsa i pogotovo crvenog pauka se meni i plasteniku nemoguće obraniti. Ovima šta rade komercijalno u tunelima je tutta najveći problem. Gljivične bolesti nisu problem u plasteniku dok na otvorenom je i s njima katastrofa. Tako da razumijem zoran89 i ne sumnjam da bi ovo čime je i koliko je puta prskao bez problema zadovoljilo u analitičkom izvješću, bez tragova pesticida u plodu.
S druge strane krumpir, prskamo svega par puta bakrom, ništa zlatica, žičnjaci i sl. a gledam ovdje na temi ili kad spominju proizvodnju u Međimurju na TV pa sami kažu da prskaju 15 puta. Eto, meni je to nevjerojatno.
Tako da svaka lokacija ima svoje, da ne kažem i mikrolokacija...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,750
Ja sam danas po cesti špancirao kosilicu do grunta pd oca i natrag. Uz put gledam inače jako uredne i lijepe vrtove nekih od naših susjeda. Svima je paradajz živa koma. Ako sam ja postao neznalica i bedak u zaštiti, sigiran sam da oni nisu. Svi smo u nevolji u našoj mikrolokaciji iako ne koristimo iste metode i sredstva. Ove su godine boleštine nadvladale nas. Moramo si to priznati.
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
To je ono kaj ja velim. Razmem da sam ja vozil paradajz na smetje jer sam pocetnik i nisam tretiral.. fural sam se na bio. Hjbte svi oko mene špricaju iz tjedna u tjedan... i rezultat isti. A to su dugogodišnji poljodjelci, vrtlari
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Ja svoj ne prodajem, ali šta se tu ima usuditi, ne usuditi?

Prska se s dozvoljenim, registriranim sredstvima. Poštuje se karenca.
jako je teško, ako ne i nemoguće pogoditi napisanu dozu...jer nisi primjenio zadani dio vode na zadanu površinu, a i to je teško jer postoje bujniji i manje bujni paradajzi, tako da može varirati količina lisne mase...možeš li staviti ruku u vatru da su ti sve MDK ispod praga?....teško...
a vidiš, da ti takvog (ili meni) uhvate na placu inspektori (što već spada u teoretski dio, jer oni to nikad ne rade) imao bi opasnog okapanja i kažnjavanja...zato ja to jednostavno ne radim, i ove dvije karlovačke inspektorice koje uzorkuju, dolaze k meni više manje po sve uzorke za analize. i paradajze i ostalo povrtalje...zadnje su analizirali špinat i blitvu, normalno niš nisu našli... ;)
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
S obzirom da se stare sorte ne mogu kupiti kao presadnice, odlučio sam do godine probati uzgojiti sam. E sad s obzirom na uvjete kakve imam ili nemam, planiram napraviti jedno manje hladno klijaliste. Pitanje je kad bi bila optimalna sjetva u takvim uvjetima da dobijem relativno dobre presadnice tamo pocetkom svibnja.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
oko 1. ožujka...nije kasno ni do 10. sve ovisi o vremenskim uvjetima, prilagodiš se...
 

Najnoviji postovi

Na vrh