• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Punjac akumulatora ne radi?

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Voltmerat nemaš ?..netko.mora izmjeriti kaj se dešava

Napisao si da na kazaljki malo puni malo ne..s prednje strane ima neku zaštitu .možda ti ona izbaci a poslje se sama resetira?..a možda je to osigurač pa zanemari..provkeri sa lk su svi spojevi čvrsti..
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Jel u ovom mojem punjaču odoka sve štima, kupio ga polovnog i jako loše puni. Einhell 12 V 12 Ampera. View attachment 57447 View attachment 57448
Pozdrav, imam svoje mišljenje, koje evo dijelim sa svima tko bude čitao:
Ja recimo još uvijek znam izraditi "proračun transformatora", koji je baziran na presjeku jezgre srednjeg stupa trafo limova, "E" oblika. Da ne zamaram one druge kojima je to nepoznato.
Ovaj transformator može "na oko davati cca 4A jačinu struje". Ne vidim odakle si izvukao podatak o 12A, jer za tu jačinu struje treba puno velika jezgra transformatora. Moje skromno razmišljanje o tome što gledam i kaj je, je - ne vidim dobro.
Ne puni mi dobro tj nikako, žarulja 12v svijetli kad ju spojim.
Žaruja može svijetliti i na izmjenični napon i struju, ali to nije razlog postojanja punjača za akumulator.

Predlažem ti, ako imaš univerzalni mjerni instrument (UNIMER) ili voltmetar za izmjenični i za istosmjerni napon AC/DC, da napraviš mjerenja, ovako:
- izmjeri koliki ti je izmjenični napon (AC) na sekundaru transformatora i molim te napiši to ovdje, da i ja znam, za daljnje komentiranje, ili laprdanje, kako me tko doživljava,
- poslije toga izmjeri koliki je istosmjerni napon (DC) na stezaljkama "ispravljača", napiši da vidim,
- na kraju izmjeri koliki je istosmjerni napon (DC) na krokodil štipaljkama na izlazu, pa napiši i to, molim te.

ispravljac-graetz-50a-1000v-grecov-spoj-diodni-most-slika-77567078.jpg
th_5665844221851146392145725238_generalnogretz.png
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Trenutno mi multimetar u kvaru, kad ga uključim nije nula nego skaču brojke. Inače na kutiji punjača piše da je 12 ampera, jedino ako je netko mijenjao tranformator.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Plus daj napisi koja vrijednost napona treba biti na AC?..i koliko bi trrbal biti napon DC iza greca?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Plus daj napisi koja vrijednost napona treba biti na AC?..i koliko bi trrbal biti napon DC iza greca?
Za koji punjač?
Nemoj početi banalizirati i generalizirati, jer ja nakon takvog pristupa budem postao jako naporan svima onima za koje je to špansko selo.
Evo sad budem postavio sliku s mobitela, jer ovo ponovo tipkam na kompu, a otišao sam malo prije u garažu fotografirati grecov spoj. Ja ne "terkeljam" kako to zna reči kolega @Lee Champa bez veze i bez podloge, znam točno usporediti red veličine greca i transformatora, a cilj mi je da netko iza mojeg terkeljanja i usvoji i nauči nekog vraga...
IMG_20230212_191737.jpg
IMG_20230212_191800.jpg
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,929
😛
Taj transformator može davati i tih 12A, ali uz koji napon.
12V nije za punjenje akumulatora!
Transformator na sekundaru mora imati oko 15-16V, a poslije greca 14-15V, tek tada može napuniti akumulator
 

turke

Član
Tu od
8 Pro 2014
Poruka
78
Plus daj napisi koja vrijednost napona treba biti na AC?..i koliko bi trrbal biti napon DC iza greca?
Izmjenični bi trebal biti 16V , poslije gretza na + i - oko 14V+-0.4 Kako koji gretz . Sam gretz je oko 20-30kn više platiš dostavu nego samoga gretza .
 

turke

Član
Tu od
8 Pro 2014
Poruka
78
Ako ide mjeriti na izlazu gretza ili klemama , more on imati napona , a punil mu ne bude akumulatora tak da .Najbolje mu je diode provjeriti na samom gretz ako zna .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Za koji punjač?
Za punjač akumulatora 12 v

Da pogledaj na taj veči grec..ja mislim da su izvodi plus i minus "u dijagonalu "a na ovim slikama nije tak spojeno..
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Za punjač akumulatora 12 v

Da pogledaj na taj veči grec..ja mislim da su izvodi plus i minus "u dijagonalu "a na ovim slikama nije tak spojeno..
Poštovani, pravilo je - da nema pravila, samo su oznake mjerodavne. Na obostranu našu žalost.
Ja oznake od cijenjenog forumaša ne vidim previše dobro, vidim samo djelomično...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Za punjač akumulatora 12 v

Da pogledaj na taj veči grec..ja mislim da su izvodi plus i minus "u dijagonalu "a na ovim slikama nije tak spojeno..
I ja sam to primijetio .
Ako je spojeno kako mi se čini nema punjenja sigurno

A proizvođači vole napisati gluposti kao što je 12a , vjerovatno misleći na struju kratkog spoja a trafo ko jaje :hahah:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Jel ovo grec gdje je spojena bakrena žica od tranformatora i ove dvije crne, jedna ide na žuti tranzistor ili kaj je već to, a druga crna ide na ovaj osigurač ispod. IMG_20230213_135702.jpg IMG_20230213_135501.jpg IMG_20230213_135332.jpg
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Aha zapravo je ovo grec, na njega ide gore crvena žica koja je plus za punjenje, na drugu gore ide ova deblja bakrena s transformatora i crna s žutog tranzistora, dolje na prvi spoj ide osigurač na koji ide ova crna žica gdje su prije spojene druga debela bakrena i druga crna s tranzistora i desno dolje ide žica na pokazivač punjenja. Mogao bi biti grec problem jer mi ne pokazuje dobro punjenje, a vjerojatno još ima toga u kvaru. IMG_20230213_140428.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Hvala, vidim piše 12A.
Moja isprika što sam posumnjao u tvoje riječi, ti si točno napisao što si pročitao.
Da bi iz tog transformatora izlazila trajna struja punjenja 12A ja i dalje budem sumnjao.
Držim se vizualne usporedbe dimenzija greca i vidljivog dijela transformatora. To ti je uvijek moja muka nešto kupiti sebi, a svjestan sam da je fina navlakuša.
Ne drži ti dalje do mojeg nepovjerenja, koristi ti svoj punjač toliko koliko ti može pružiti, puniti.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja o dalje sumnjam sa je grec krivo spojen..s gornje strane gdje se vidi je znak plus + i ac ..taj dio se vidi i dobro je spojen .daj provjeri kako su oznake s donje strane?


Ovo zuto je smetalo i ja bi to ocvikal
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Minus mora biti spojen dijagonalno u odnosu na plus čija jedina stopica stoji kontra okrenuta .
Preostale dvije koje opet dođu dijagonalno su AC tj trafo.

A meni se čini da nije tako .
 

Najnoviji postovi

Na vrh