• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

samohodna kosilica

  • Temu pokrenuo SUNRISE08
  • Datum prvog posta

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Da malo osvježimo temu, nažalost.
Zablokirali kotači, neće ni naprijed ni natrag.
Pogađajte uzrok, hehe
 

Prilozi

  • IMG_20240118_162833.jpg
    IMG_20240118_162833.jpg
    30.9 KB · Pregleda: 34
  • IMG_20240118_164423.jpg
    IMG_20240118_164423.jpg
    35.7 KB · Pregleda: 35

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Zablokirali vanjski ležaji pogonske osovine. Vjerojatno je uzrok pranje, nisam ju prečesto prao,(jednom mjesečno), nitko mi nije rekao da ju neperem, hehe.
Moram još i reduktor rastavit jer se još osovina okreče sa otporom nakon što sam skinuo ove vanjske ležaje.
 

Prilozi

  • IMG_20240120_141216.jpg
    IMG_20240120_141216.jpg
    34.5 KB · Pregleda: 12

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Evo vratio se iz bašće, prearšovio što nije mogao Tomo Vinković, hehe.
Kosilica je spremna za sezonu, sad razmišljam dali da proširim otvor za izbacivanje trave rezanjem ovog donjeg ojačanja.
Dali je to netko radio?
 

Prilozi

  • IMG_20240127_121425.jpg
    IMG_20240127_121425.jpg
    57.2 KB · Pregleda: 14
  • IMG_20240127_121438.jpg
    IMG_20240127_121438.jpg
    52.9 KB · Pregleda: 16

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Ja sam proširio na svojoj bivšoj Husqvarni, cca 30%, u uvjerenju da bude lakše i bolje izbacivala u goricama. Nije, zaštopavalo mi se baš tih tridesetak posto otvora. Zaboravljamo da je hauba / kosište istovremeno i jedna specifična vrtložna komora, dobivena u optimalne proporcije nizom pokusa, promašaja i pozitivnih rezultata. Ja nisam uspio dobiti poboljšano izbacivanje pokošene trave, večim otvorom.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Neznam , meni se tu zaustavi trava kad preraste i onda se motor počme gušit jer se več i prije zadnji tunel napuni.
Čitao sam na nekom forumu da je to neko radio i da je bio zadovoljan. Stim da je sa gornje strane plašte postavio komad L profila da zadrži krutost plašta!?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Sam odluči.
Za bočno izbacivanje trave veliku ulogu igra i oblik noža, veličina njegovog zakrilca koje stvara vjetar, oblik prostora da li ima i otvor za punjenje koša, pa ako ima da li radi bez umetka, ili s umetkom koji ga zatvara i popravlja oblik, aerodinamiku kosišta / haube. Uz oblik noža ide pripadajuća snaga motora i broj okretaja itd.
Zato velim sam odluči da li budeš rezao svoju kosilicu, ja svoju jednu jesam i nisam dobio unaprjeđenje, možda ti dobiješ.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Da, ima otvor za koš. Koš ne koristim, a vrata sam otvorio na pola. Da ,možda zato što su vrata na pola da se onda trava zaustavi na izlazu.....Kao da neki podtlak drži travu na izlazu.
Nož kod mene nema zakrilca, ravan je.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
743
Zatvori vrata za koš, tu ne smije izlaziti zrak jer onda imaš manji tlak na tom bočnom izlazu, pa probaj kositi. Nož mi se čini dobar, za bočno izbacivanje treba biti pravokutnog oblika i lagano zavrnut na krajevima. Ako se odlučiš na rezanje tog komada, prije toga ojačaj šasiju jer će se uvijati i nož će onda udarati po zemlji.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Još u subotu sam kupio jednu samohodnu kosilicu, da mi bude izvor rezervnih dijelova "za ovu sezonu". Vidio sam na njoj prije kupovine:
- 3 kom dobrih sajli,
- sva 4 kotača s kugličnim ležajevima,
- ispravan nož kakav trebam i
- ispravan nastavak radilice s remenicom za pogon kotača i za pogon noža.
Motor me nije niti zanimao, jednako tako ni getribica za pogon kotača. ;)
Meni je več to bio dovoljan razlog da ju kupim, jer znam koliko ti dijelovi koštaju u trgovinama i u servisima.

Danas sam ulovio prigodu da malo "testiram i motor", izmjerio sam mu kompresiju, "na svoj način":
IMG_20240222_130851.jpg
IMG_20240222_130840.jpg
Ja sam danas bio više nego ugodno iznenađen izmjerenim rezultatom. (Odmah sam se pohvalio i supruzi, a obzirom da ju s takvim podacima maltretiram več godinama i godinama i ona je bila više nego ugodno iznenađena.)
Inače motor ima 196 kubika, a oni koji ga ugrađuju "na svoje strojeve", deklariraju ga da ima 6,5 - 7 KS. Potegnuo sam ga par put za špagu i on meni pali kao metak (na to malo benzina koliko se zateklo u rezervoaru, još od bivšeg vlasnika), ne dimi niti malo, gas prima preko gas sajle kao lud, ugodno iznenađenje me snašlo, baš.

PS
Nekom drugom prilikom budem demontirao zadnju osovinu s kotačima i getribicom za pogon, pa i nju budem pregledao, tko zna možda na kraju krajeva se i ona pokaže kao ispravna, jer vidim da je remen otpao tko zna kome i tko zna kad, a zadržao se unutar PVC štitnika za remen i cijeli je...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Koliko je to zadovoljstvo koštalo?

Imal sam priliku kupiti sličnu za 100-tinjak kn, ali rekoh si, dosta mi je krame...
 
Na vrh