• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štelanje pluga Vogel Noot

Risnik

Član
Tu od
12 Ožu 2023
Poruka
59
Sta

Sta ti skrati? Znaci tebi poluge idu gore dole, topling se ne mice nikuda, znaci ako podigne poluge prva brazda ce se prva smanjiti, ako je toliko raspustit topling, a ne zadnja, nesto tu ne stima
Lagan je to plug i tesko ulazi u zemlju, ja bi mu stavio 100 kila utega iznad druge brazde
I drugi imaju ovakve plugove, pa oru, i ne stavljaju utege. Nesta drugo ne štima, a ja ne znam što !!!!
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,120
Ako su na plugu njegovi original raonici i nisu potrošeni zbog čega ih mijenjati?
 

Risnik

Član
Tu od
12 Ožu 2023
Poruka
59
Sta

Sta ti skrati? Znaci tebi poluge idu gore dole, topling se ne mice nikuda, znaci ako podigne poluge prva brazda ce se prva smanjiti, ako je toliko raspustit topling, a ne zadnja, nesto tu ne stima
Topling se pod navodnicina skrati. Jer se kačanje toplinga na traktru može micati, ne u rupama nego naprijed nazad ( što i je plivajuči položaj ), i može se regulirati osjetljivost ... zar ne
 

Risnik

Član
Tu od
12 Ožu 2023
Poruka
59
A ljudi moji znanstvene fantastike, hidraulični topling nevalja, osnove fizike.
Mislim, kako ne valja, koje su to osnove fizike ? Stalno se poziva na fiziku ( ja sam ing. fizike, ali to nema veze ), meni treba netko sa iskustvom a ne sa školom,... da riješi problem, jer ja očigledno ne znam
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,120
Ja sam shvatio da se tu radi o plugu koji nije puno radio pa sam zato i postavio to pitanje. Ako su tvornički raonici onda bi trebalo biti ok. Da li je savijen? To će se teško ustanoviti preko foruma. Puno je raznoraznih savjeta, ali ste vi to većinu već i sami isprobali, za sada bez poboljšanja.
Možda da se prikopča za drugi traktor i da se isproba?
 

Risnik

Član
Tu od
12 Ožu 2023
Poruka
59
Ja sam shvatio da se tu radi o plugu koji nije puno radio pa sam zato i postavio to pitanje. Ako su tvornički raonici onda bi trebalo biti ok. Da li je savijen? To će se teško ustanoviti preko foruma. Puno je raznoraznih savjeta, ali ste vi to većinu već i sami isprobali, za sada bez poboljšanja.
Tako je. Ja sam kupio plug, i stvarno nije puno radio ( još ima naljepnice na daskama ). E da li je savijen ? Slažem se. Vidim da je na zadnjoj brazdi mjenjan sigurnosni vijak ... E sad bi trebao izmjeriti radijuse vertikalnih nosača brazde.
 

Prilozi

  • SIG Vijak.jpg
    SIG Vijak.jpg
    55.1 KB · Pregleda: 41

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Mislim, kako ne valja, koje su to osnove fizike ? Stalno se poziva na fiziku ( ja sam ing. fizike, ali to nema veze ), meni treba netko sa iskustvom a ne sa školom,... da riješi problem, jer ja očigledno ne znam
Nije odgovor tebi direktno, nego svima.
Rekao si da ti prva brazda ode duboko, unatoč tome što si prvu brazdu na ravnom digao i više nego što treba.
Jedini zaključak je da topling ne valja.
 

Risnik

Član
Tu od
12 Ožu 2023
Poruka
59
Nije odgovor tebi direktno, nego svima.
Rekao si da ti prva brazda ode duboko, unatoč tome što si prvu brazdu na ravnom digao i više nego što treba.
Jedini zaključak je da topling ne valja.
Tako je. Ali ne znam, što može ne valjati na toplingu, ako hidraulika drži ... ne znam. Probat ću i mehanički ...
Jednostavno ne znam !!!

Mislil sam prednji na zadnji i obrnuto.
A to, nisam skužio ... Pa ima logike !!!!
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,119
Tako je. Ali ne znam, što može ne valjati na toplingu, ako hidraulika drži ... ne znam. Probat ću i mehanički ...
Jednostavno ne znam !!!


A to, nisam skužio ... Pa ima logike !!!!
Možda cilindar popušta unutra i skuplja se a da ti i ne vidiš
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,252
nek proba običan topling, bez hidraulike...al moguće da mu i fina hidraulika ne drži...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Na vogelu sam promjenio par kila sigurnosnih vijaka i nista mu nije, tako da to ne mora nista znacit.
Dodatno opterecenje na plugu sigurno nece odmoc.
Original raonici mi se nikad nisu sviđali, nikakvog spica nemaju i lose idu u zemlju
 

Risnik

Član
Tu od
12 Ožu 2023
Poruka
59
Upravo sam izmjerio vertikalne nosače brazde, odgovaraju u u mm, dakle nije savijen. Mislim da je do raonika ... više nisam pametan. Znači moram izvući topligler na max, da bi orao ... nevjerojatno. Šta preporučuješ od raonika ( lemeša), da li uzeti za izmjenjivim špicem i gdje ? Kod mene su obični ( slika ).
 

Prilozi

  • IMG_6310.jpg
    IMG_6310.jpg
    59.2 KB · Pregleda: 34
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ajmo u drugi krug pregovora , možda sukne bijeli dim

1. kad spustiš toplink na donju rupu na plugu plug ore ok ?,
2. prva i druga brazda idu na istu dubinu? ,
2.1.da li kod takvog položaja plug normlano ulaz u zemlju ?
3. imaš kontrolu vuče?
4. kod takvih postavki problem je transport jer zadnju brazdu jako malo digne od zemlje?
5. sigruan si da toplink drži položaj
6. ako je sve odgovor DA plug je previsok za taj traktor
 

Risnik

Član
Tu od
12 Ožu 2023
Poruka
59
ajmo u drugi krug pregovora , možda sukne bijeli dim

1. kad spustiš toplink na donju rupu na plugu plug ore ok ?,
2. prva i druga brazda idu na istu dubinu? ,
2.1.da li kod takvog položaja plug normlano ulaz u zemlju ?
3. imaš kontrolu vuče?
4. kod takvih postavki problem je transport jer zadnju brazdu jako malo digne od zemlje?
5. sigruan si da toplink drži položaj
6. ako je sve odgovor DA plug je previsok za taj traktor
Ok. Topling na donjoj rupi na plugu, a na traktoru u koju rupu ide topling ( imaju isto tri rupe ) ? Slažem se, ali zašto mi je prednja brazda viša skoro 10 cm da bih orao ? Kako da prednja brazda ide pliće, znači jedino na toplingu ? Slažem se i da je plug visok, ali ljudi oru sa Zetorom 5211. Hvala.
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
604
Dali si pokušao lijevu i desnu podiznu polugu produžiti, desnu produži više, ne mogu biti u ravnini i onda dubinu odrediš sa hidraulikom traktora a dubinu zadnje brazde sa toplingom, vidi kako je na ovom Johniju na drugoj slici
 

Prilozi

  • IMG_20240114_164441.jpg
    IMG_20240114_164441.jpg
    58.2 KB · Pregleda: 35
  • IMG_20240114_165001.jpg
    IMG_20240114_165001.jpg
    69.9 KB · Pregleda: 35
Na vrh