• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

pepik

Novi član
Tu od
18 Tra 2020
Poruka
7
Prema stupovima moglo bi se zaključiti da je to fiksno stanište graha. Ako sam u pravu, funkcionira li to tako..
Ne, svake godine postavlja se na novu površinu, s obzirom da sam radio i krastavce kornišone savladao sam tu tehniku postavljanja. Bušačom za rupe izbušis rupe dubine cca 50 cm, stupci neka budu promjera do fi 10 cm, razmak između stupaca cca 4, 5 m, mreža za krastavce od 2m, na vrhu ju cjelom dužinom povežes špagom za baliranje i na jednom kraju španerima napneš. Na kraju sezone mrežu baciš. U principu drži sezonu bez problema, osim ako ne dođe neko nevrijeme kad je grah vec velik, pa neki stup malo nakrene u stranu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
sad je kasno...osim ako ne bude u 10. mjesecu mraza i ti ga uspiješ pobrati mladog...sazorit neće sigurno!
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
Bušačom za rupe izbušis rupe dubine cca 50 cm, stupci neka budu promjera do fi 10 cm, razmak između stupaca cca 4, 5 m, mreža za krastavce od 2m, na vrhu ju cjelom dužinom povežes špagom za baliranje i na jednom kraju španerima napneš. Na kraju sezone mrežu baciš. U principu drži sezonu bez problema,
Kuzim, ali mi malo bezveze iti postavljat stupove, ankere, a onda na jesen cupaj i "sadi" ih na drugo mjesto 🤔
 

pepik

Novi član
Tu od
18 Tra 2020
Poruka
7
Da, slažem se, ali grah se ne smije na istoj površini saditi naredne tri godine, jedino mozete na istoj povrsini da ne vadite stupce posaditi krastavce na mrežu, ali ce te morati promjeniti mrežu jer se suha loza graha teško skida. Mozete probati skinuti mrezu, staviti na tvrdu podlogu i s miniwaschom prati dok ne otpadne loza.
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
Ma ok mreža.. to mi je jasno. No stupovi mi ne frrcaju. Sve i da drugu godinu stavim krastavce, dvije godine mogu onda samo kobasice vjesit 🫣
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Si možda razmišljal o preseljivim stupovima. Napraviš stupove kao tronožce, a između njih okvir s mrežom. Možda je malo skuplje u startu, ali svake godine seliš gdje hoćeš. Vjerojatno bi bili dovoljni i A stupovi koji bi se kod postavljanja samo toliko piknuli u zemlju da se ne prevrnu dok se ne postavi cijeli red. Na krajevima redova sidrenje kak i stupova u trsju. Da ne sijem kuruzu koja mi posluži umjesto kolaca za grah, već bih vjerojatno nekaj takvoga napravil za svoje potrebe.
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
Da, ali s obzirom na vrijeme kakvo je bilo ove godine, sve bi ošlo k vragu. Sreća da sam za svaki slučaj sve pojačal i usidril jer je grah jako rasal. Da nisam, vjetar bi svi odnesal u susjednu općinu
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Da, ali s obzirom na vrijeme kakvo je bilo ove godine, sve bi ošlo k vragu. Sreća da sam za svaki slučaj sve pojačal i usidril jer je grah jako rasal. Da nisam, vjetar bi svi odnesal u susjednu općinu
More se i kod demontažnih elementov napraviti sidrenje. Npr. šipkom čbr-a koso u zemlju kak debeli čaval. Za ćupanje tih sidri van bi trebalo napraviti polugu na vzvod.
No ako dojde oluja koja cijeli krov digne i odnese, :( onda pozabimo na sve varijante osim osiguranja.
 

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
292
Kakvi su vam urodi ove godine sa niskim grahom ? Kod mene slabo, kiša puno štete napravila.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Kakvi su vam urodi ove godine sa niskim grahom ? Kod mene slabo, kiša puno štete napravila.
Sramotni da ne kažem nikakvi . Nemam ni sjemena koliko sam posijao.
 

wolfsburg2

Novi član
Tu od
13 Svi 2019
Poruka
9
Ja sam sijao ove godine 26.6.niski šareni,ovo je slikano prije par dana.
 

Prilozi

  • IMG_20230819_175333.jpg
    IMG_20230819_175333.jpg
    78 KB · Pregleda: 16
  • IMG_20230819_175350.jpg
    IMG_20230819_175350.jpg
    60.3 KB · Pregleda: 16
  • IMG_20230816_165631.jpg
    IMG_20230816_165631.jpg
    93.6 KB · Pregleda: 15

Najnoviji postovi

Na vrh