• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trešnja

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Čmelik kaze da ne bi trebalo biti problema sa obnovom tj. stvaranjem pupova do 5 vegetacije. Jemrić kaze da to ne bi radio na kostunicavom vocu, da se boji da nece dobro reagirat, kaze da bi to npr. sljivu satralo.
Onda sam kontaktirao Lang-a sa MSU i rekao je da ne bi trebalo biti problema. Da sada cak eksperimentiraju sa ovakvom obnovom stabla umjesto svake godine 20% i da se pokazalo dobro.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
I ja sam nedavno skinuo sa neta skriptu o uzgojnim oblicima i KGB mi se svidio pa sam dvije mlade tako orezao. Vidjet ćemo kako će se pokazati.

Nekaj mi poznat taj KGB, ali ne iz voćarstva. Mala šala. :(rofl):

VV bi trebalo biti vitko vreteno, a kaj znači KGB (u ovom slučaju)? Imate kakvu sliku ili link?
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
da pitam vezano za zastitu tresnje od zilogriza,naime tko ima s tim stetnikom problema moze rec kako se borit s njim.
citam po knjigama i ja sam koristio zemljisni insekticid zaboravio ime,
ali uglavnom knjige kazu do maja tretitat zemlju ali onda voce se treba brat a u karenci je plod,dok primjerice ja tada te kukce i ne vidim tek se pojame amo rec polovicon 6 miseca po stablima i oni odlazu jajasca tamo negdje do 8 mjeseca,tada ih u biti i najvise ima,jes jedna od metoda je kad ga vidim odmah ga ubijem.
pa moze neko nesto napisat iz prve ruke.


vitomire
ako si vidio odraslu jedinku žilogriza u svom nasadu, možes se pozdraviti sa istim
žilogriz jaja odlaže u zemlji, zato i treba tretirati zemlju sa pirifos metilolom
ali samo kao prevencija, jer kad se žilogriz pojavi onda je gotovo

ja sam imao problem sa njime u kajsiji, evo sad ih čupam van, 11 godina kajsije
samo se suše jedna po jedna :frown:

nR0C5.jpg
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
VV bi trebalo biti vitko vreteno, a kaj znači KGB (u ovom slučaju)? Imate kakvu sliku ili link?

Kym green bush. Kym je australac koji je "izumio" uzgojni oblik.
 

Prilozi

  • kgb.jpg
    kgb.jpg
    12.6 KB · Pregleda: 85

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
vitomire
ako si vidio odraslu jedinku žilogriza u svom nasadu, možes se pozdraviti sa istim
žilogriz jaja odlaže u zemlji, zato i treba tretirati zemlju sa pirifos metilolom
ali samo kao prevencija, jer kad se žilogriz pojavi onda je gotovo

ja sam imao problem sa njime u kajsiji, evo sad ih čupam van, 11 godina kajsije
samo se suše jedna po jedna :frown:

nR0C5.jpg
ma suse se i meni jedna po jedna za popizdit.
tretiram i ja zemlju al sranje je sta mi je karenca blizu berbe pa sam eksperimentira poslje berbe al se pokatalo losijom opcijom.to treba negdje oko pola 4 miseca posut oko vocki
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Čime tretiraš. Imamo isti problem. Sada eksperimentiramo sa samoniklom kajsijom pa ćemo je navrnuti. Trešnje nam napada i suše se u roku dvije do tri godine od sadnje. Prešli smo na podlogu rašeljke (srijemsula) pa se onda bolje drži.
U stabla jabuke ulazi na 10 cm poviše zemlje. Ali se to vidi pa ga iskopam žicom i premažem kalemarskim voskom.
Da li odrasle lete ili se penju po stablu.

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
ma tretiras zemljisnim insekticidom.posujes oko vocke i to je to.
imam i ja na raseljci ma isti k.... opet se suse
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Danas razgovarao s vlasnikom 500 trešanja iz Konavala. Pitanje je bilo kako se riješiti žilogriza.
Postaviti u krugu od 1 m oko stabla trešnje, sitnu mrežicu i stegnuti je oko stabla rastezljivim vezalom.
Ukoliko se natapa da pliva voda okolo i to pomaže.
Negdje sam pročitao da su u Hercegovini koristili najlon umjesto mrežice.
Moram se pozabaviti tim eksperimentima jer u lipnju kukac polaže jaja u blizini korjena.
Kakva su vaša iskustva?

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Evo primjerka cijepljenja trešnje. IMG_20180513_133744.jpg

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

Sharko

Novi član
Tu od
12 Svi 2016
Poruka
20
Pozdrav od jednog voćara amatera,..
Imam nekoliko mladih trešanja ( ovo im 4. vegetacija) i primjetio sad da se na svima pojavljuju nekakve crvene pjege na vrhu i rubu lista...na jednoj ima toga dosta, na drugima manje al pretpostavljam da će bit gore. Gledam malo po netu slike šta bi moglo bit al nisam puno pametniji :/, kozičavost? :icon_confused:

Uploadao par slika pa ako ima koja dobra duša da baci oko i pomogne prvo identificirat a onda i savjetom šta napravit bio bi zahvalan :)

https://imgur.com/a/bpnh3C8
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
To bi po meni bila kozičavost, ove godine se i kod mene javila ranije nego inače, valjda joj paše vrijeme.
Ono što je sada zaraženo će u ljeti vjerojatno i otpast , ali ovo na slikama nije strašno. Trebao bi sada pošpricat neki sistemik sa kurativnim djelovanjem da zaustaviš bolest i onda još preventivni fungicid. Oko odabira sredstva ti ne mogu pomoć jer sam u eko pa ne znam ali bi trebali znati u svakoj boljoj poljoapoteci a ima puno preporuka i na internetu.
 

Sharko

Novi član
Tu od
12 Svi 2016
Poruka
20
To bi po meni bila kozičavost, ove godine se i kod mene javila ranije nego inače, valjda joj paše vrijeme.
Ono što je sada zaraženo će u ljeti vjerojatno i otpast , ali ovo na slikama nije strašno. Trebao bi sada pošpricat neki sistemik sa kurativnim djelovanjem da zaustaviš bolest i onda još preventivni fungicid. Oko odabira sredstva ti ne mogu pomoć jer sam u eko pa ne znam ali bi trebali znati u svakoj boljoj poljoapoteci a ima puno preporuka i na internetu.

Onda za koji dan kad dozore i poberem tih pola kila šta ima na njima :icon_keel: napravit ću tako...bitno da znam da je kozičavost pa će već valjda znat u apoteci koji preparati idu

Zahvaljujem :)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Samo nastavi preventivno špricat do jeseni da ne dođe do defolijacije, tako da imaš dovoljno lisne mase da se zametne dosta pupova za iduću godinu. Pošpricat na jesen bakrom kada padne pola lišća i najviše bi pomoglo kada otpadne pograbljat lišće i iznest iz voćnjaka. Jako ćeš smanjit potencijal zaraze za iduću sezonu.

P.S. Ako ne voliš mankozeb, dodin... pošto su trešnje za osobnu upotrebu, pošpricaj par puta bakrom, iako kažu da je fitotoksičan na trešnji u vegetaciji, ne slažem se. Više puta špricao sa 0,1% Nordoxa ( ima dosta veliki % bakra) i nije bilo problema.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Prošli vikend druga rezidba ove godine i u pola nasada koji je godinu stariji formirana krošnja, za drugu polovicu se nadam da će potjerat 50cm mladih izboja do 30.06. da i to završimo ove godine.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 82
  • 2.jpg
    2.jpg
    83.6 KB · Pregleda: 69
  • 3.jpg
    3.jpg
    82.5 KB · Pregleda: 66
  • 4.jpg
    4.jpg
    53.1 KB · Pregleda: 65

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Neda više od 4 slike.
 

Prilozi

  • 5.jpg
    5.jpg
    76.3 KB · Pregleda: 57

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Vidim da si postavio kao po kap. Nama je po zemlji pa mi zaraste u travu, ne dignem navrijeme. Koliki je razmak kolaca, vežeš li za stablo i koja je debljina žice?

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Navodnjavanje je na žici da se ne ošteti kod košnje a u početku se i kopalo oko sadnica. Iako mislim da niti ne zalijeva isto ako je na podu i zraku, jer kada sam prvi puta postavljao navodnjavanje pri odabiru razmaka kapljača i količini vode bili su navedeni podaci kada su kapljači postavljeni na visinu 40cm.
Nisam vezao za stablo, nekakvi bužiri nisu dugotrajni a za žicu i špagu se bojim da se ne ureže. Stupovi su po potrebi, prvo sam napeo žicu pa postavio stupove, na kakvih 80m imam po cca 5 stupova između krajnjih. Samo treba prvo pustit vodu u cijevi onda gledat razmak stupova. Debljina žice mislim da je 1,8mm , te sam imao pri ruci od prije, imam još 2.0 i 2.2mm ali to je po meni predebelo, teško je radit sa njom a na ove razmake i nema potrebe.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Muči me isti problem. Kod mene je po zemlji pa sam je oštetio na dva mjesta.
Kod mene je jedna kapaljka a možda ove godine stavim dvije i stavim na žicu. Između reda malčiram a oko voćke ručno pokosimo a onda još kosilicom ostatak pošišam.
Imam dosta dužnih metara na više njiva. Prvo ću probno na jednoj parceli.

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja imam dosta kvalitetna crijeva pa ih trimerom ne mogu probušit ali sam skužio da ako trimerom opalim po kapljačima hoćeju propišat.
Malo je jedna kapaljka po voćci, sa tom jednom kapaljkom sa visine 40cm i 2l/h namočiš zemlje otprilike promjera 40cm a to je kod voćaka koje nisu na jako patuljastim podlogama malo, pogotovo ako se stavi kapljač uz deblo.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Kapaljke su 4 litre/sat. Napunim tank od 10 m3 i ostavim dok ne istekne na 90ak stabala. I tako jednom u 10 dana.

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh