• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lješnjaka - kako započeti?

Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
Dobro večer.
Par pitanja u vezi otvaranja poljoprivrednog otvaranja.
1 - Dali netko tko je zaposlen za stalno kao medicinska sestra kod zubara u državnoj ambulanti može otvoriti poljoprivredni OPG?
2 - Šta sve treba za otvaranje OPG-a?
3 - Gdje sve treba ići za*otvaranje OPG-a
4 - Gdje sve treba ići za traženje poticaja za eko proizvodnju?
5 - Pretpostavljam da moram kupiti sadnice koje imaju eko certifikat?
*
Htio bih pokrenuti poljoprivredni OPG za eko proizvodnju lješnjaka
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nitko, zato jer ima odgovor na sva pitanja na odgovarajućim mjestima na forumu.

1. Može
2. Osobna, 1ha zemlje u vlasništvu ili zakupu, 50kn biljega
3. APPRRR
4. Nadzorna stanica, APPRRR
5. Tako je, ako istih nema na popisu ministarstva za eko sadni materijal, onda može konvencionalna proizvodnja ( netretirano) sa certifikatom
 
Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
NIsam imao vremena gledati,hvala na odgovorima
Bilo bi u zakupu
Kakva nadzorna stanica?Da utvrdi da je eko proizvodnja ili?
Trenutno ta zemlja ima poticaj,i treba ju prepisati da ja imam poticaj samo što se dosad sadio kukuruz i tako to a ja bi prebacio na eko lješnjak
Kako misliš konvencionalna?kupim sadnice koje imaju eko certifikat i posadim i mogu dobiti poticaj za eko proizvodnju iako nisu na popisu ministarstva?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Ne mogu nigdje naci odgovor o tome koliko je poticaj za ljesnjak. Shvatio sam da se ne potice sadnja vec samo odrzavanje, i da je za eko poticaj veci. Tko mi moze reci koliko je za ljesnjak bez eko godisnji poticaj od drzave? Planiram ga saditi a planiram kupovati i nesto zemlje za moguce sirenje pa da znam napraviti kalkulaciju pozitivne nule u odnosu na ulaganja...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Najtočniju informaciju buš dobil ako se obrati u svoju lokalnu Agenciju za plaćanje.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Manje više je, lijeska ti je trajni nasad i gledaj tako. Opet taj standardni iznos ovisi o tvojoj stručnoj spremi, godinama starosti, veličini OPG-a, kraju u kojem je OPG, da li imaš autohtonu živicu u nasadu...
Mislim da je konvencionalna proizvodnja bila nešto preko 3500kn, eko prijelazno razdoblje nešto preko 10 000kn a čista eko nešto ispod 10 000kn.
 
Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
Ne mogu nigdje naci odgovor o tome koliko je poticaj za ljesnjak. Shvatio sam da se ne potice sadnja vec samo odrzavanje, i da je za eko poticaj veci. Tko mi moze reci koliko je za ljesnjak bez eko godisnji poticaj od drzave? Planiram ga saditi a planiram kupovati i nesto zemlje za moguce sirenje pa da znam napraviti kalkulaciju pozitivne nule u odnosu na ulaganja...

Za eko ti je oko 9800-10200 po ha
Ako nije eko onda je oko 2800-3200
 

Mivica

Novi član
Tu od
4 Sij 2018
Poruka
2
Pozdrav,

evo dobre informacije i ovaj post me motivirao na registraciju.Potpuno sam izvan svega ali u ovom trenutku imam dobru volju i nešto novaca koje bih ulozio sadnjom lješnjaka na zelji moje punice ). Poticaji bi mi svakako dobrodošli pa su sva vaša iskustva dobrodošla.
Malo sam se raspitivao pa su mi rekli da ispitam zemljište, da ga pripremim... da imam dovoljno vremena da sve to zasadim u jesen.
Što mi je činiti prvo ?
Molim za pomoć nekog tko je to vec prošao ?
Unaprijed hvala
 

DarGar

Novi član
Tu od
4 Velj 2018
Poruka
8
Pozdrav svima.

Kao prvo, zelio bi reci da sam totalni pocetnik u ovome, ali imam veliku volju.

Imam jednu livadu, koja je trenutno travnjak, na jesen planiram da posadim 140 sadnica ljesnjaka.

Do jeseni cu da iscitam sve teme, ali bio bi zahvalan kada bi mi neko odgovorio, koje korake treba da uradim. Da jednostavno imam u jednoj poruci odgovor, kao bazu.

Prvo me zanima, sta treba da uradim sa tim travnjakom, da ga pripremim za sadnju.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Napravi analizu tla
Pognoji tlo, popravi ph, ako treba
Napravi pad , da je ocjedita zemlja
Bezeciraj sadnice za sadnju najesen
 

DarGar

Novi član
Tu od
4 Velj 2018
Poruka
8
Ok, tako sam otprilike i planirao.

Da li ima potrebe da preorem kompletan travnjak, ili samo da na svaka 4m kopam rupu za sadnicu?

Hvala na odgovoru
 

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
Ok, tako sam otprilike i planirao.

Da li ima potrebe da preorem kompletan travnjak, ili samo da na svaka 4m kopam rupu za sadnicu?

Hvala na odgovoru
Ako imas mogucnosti podrivaj na sto vecoj dubini 70 do 80cm

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako se želiš komercijalno baviti voćnjakom slijedi upute od @hrva.
Njegova druga stavka sadrži:
- podrivanje ili rigolanje,
- zaoravanje potrebnog gnojiva (u skladu s analizom zemlje) i eventualna kalcifikacija.

Ako treba dodavati Ca, i humus nemoj to raditi istovremeno. Ca uništava bakterije iz stajskog gnoja.

Trebaš li voće samo za svoje potrebe i ne želiš toliko ulagati, možda si možeš dopustiti i takav luksus da samo iskopaš jame za sadnju približno 1x1 m i 70 -80 cm dubine. Tih 1x1 m ćeš prvih nekoliko godina okopavati ili frezati, a nakon toga možeš sve zatraviti. Moraš biti svjestan da se uz manje ulaganje dobiju manji prinosi.
 

DarGar

Novi član
Tu od
4 Velj 2018
Poruka
8
Ne zelim se baviti komercijalno, ali zelim da to uradim kako treba, sto bi se reklo, skolski.

Nemoj te mi zamjeriti na pitanjima koja cu imati, ali do sada nisam imao dodira sa ovom temom.

E slijedi jedno pitanje, koje ce vjerovatno izazvati smijeh kod vecine
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Pozdrav.
U toku ove godine planiram podizanje zasada lijeske. Povrsina do 1 ha. Naime s obzirom da nemam znanje nikakvo u praksi teoriju donekle znam jer sam prosle godine zavrsio poljoprivredni fakultet , ali nisam imao nikakvog dodira sa lijeskom. Pronasao sam neku literaturu iz vocarstva. Medjutim zanimaju me vasa iskustva. Planirao sam saditi na 5x4 da li je to puno? Koji uzgojni oblik? Cijena sertifikovanog sadnog materijala kod nas : Kalemljeni tri godine star oko 7 eura , a obicne sadnice su oko 3 eura. Znam da sa kalemljenim se postize veci prinos ali me zanima odrzavanje i orezivanje samog zasada koji nacin je laksi? Nadam se da post nije predug.
 

Najnoviji postovi

Na vrh