• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vrt bez motike ???

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,598
Ja sam prošle godine stavio malč u gredice paradajza,ubio me slak koliko ga bilo,nicao ko da sam ga nagnojio
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,097
Zašto ne stavite malč foliju? Ako je problem ekologija, ima i bio razgradive.

Stvar je u tome da organski malč dopušta zemlji da diše. Popravlja vodozracne odnose i služi kao gnojivo.
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Vrtlarim sa motikom i bez motike. Kada moram brzo pripremiti gredicu, traktorom sve peorem, usitnim, sadim krumpir ili što već. Ako mi se ne žuri, onda kopanje maksimalno izbjegavam.

Zašto izbjegavam kopanje? Osim što je štetno za tlo, na površinu mi izbaci gomilu kamenja koje je negdje pod zemljom. I onda godinama imam posao sa sakupljanjem kamenja i razbijanjem motike upravo na tom kamenju.

Kako vrtlarim bez motike? Uglavnom malčiranje svim i svačim. Veće površine pokrivam agrotekstilom, pa nakon par mjeseci otkrijem i u golu zemlju sadim što hoću. Nikakva filozofija. Manje površine nekad pokrijem kartonom i preko kartona sijenom. Pojavi se korov, ali se lako ručno riješi jer je mala površina, a zemlja bude skroz rahla. Od nedavno, pravim si drvenu sječku i njom pokrivam voćnjak, imam površinu potpuno čistu od korova i kroz tu sječku sadim presadnice povrća.

Isprobao sam razne stvari, i svaka metoda ima nekih prednosti.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh, ja upravo isprobavam šta će se dogoditi.
Prošle godine sam posadila cvijeće u "zmiju" oko travnjaka - oni koji su bili kod mene znaju na što mislim - i sa njega je popadalo jesenas sjeme koje je sada, na proljeće, niklo samo. Odlučila sam ništa ne prekopavati nego ću jednostavno višak biljčica počupati kada još malo porastu, ali mi se čini da će problem biti, kada dođu velike vrućine, jako zbita zemlja. Kada padne kiša rahlo je, korov se može rukom lako isčupati, ali bojim se srpnja i kolovoza kada upekne.
 

Bozek

Član
Tu od
31 Pro 2018
Poruka
55
Vrtlarim sa motikom i bez motike. Kada moram brzo pripremiti gredicu, traktorom sve peorem, usitnim, sadim krumpir ili što već. Ako mi se ne žuri, onda kopanje maksimalno izbjegavam.

Zašto izbjegavam kopanje? Osim što je štetno za tlo, na površinu mi izbaci gomilu kamenja koje je negdje pod zemljom. I onda godinama imam posao sa sakupljanjem kamenja i razbijanjem motike upravo na tom kamenju.

Kako vrtlarim bez motike? Uglavnom malčiranje svim i svačim. Veće površine pokrivam agrotekstilom, pa nakon par mjeseci otkrijem i u golu zemlju sadim što hoću. Nikakva filozofija. Manje površine nekad pokrijem kartonom i preko kartona sijenom. Pojavi se korov, ali se lako ručno riješi jer je mala površina, a zemlja bude skroz rahla. Od nedavno, pravim si drvenu sječku i njom pokrivam voćnjak, imam površinu potpuno čistu od korova i kroz tu sječku sadim presadnice povrća.

Isprobao sam razne stvari, i svaka metoda ima nekih prednosti.
jesi probao uklanjanje korova na kotačima, bolje za leđa i eko frendli


 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,097
Evo napokon uspio malo zemlje pripremiti za vrt. Ne mogu na staroj lokaciji gdje je sve spremno jer očekujem bager i tamo mi treba kopati.

Sad sam par puta pretanjurao i danas razbacivao sijeno.

U subotu ću pogurati rasade kakve nađem na pijacu i to je to. Kako mu bog da..

Sijena ima doslovno pola metra kad sam završio 😂
IMG_20230524_154535.jpg IMG_20230524_154531.jpg IMG-20230523-WA0017.jpeg
 

Matovilka

Novi član
Tu od
3 Lip 2016
Poruka
25
Ove godine sam prvi put sadila presadnice u livadu. Vrtlarim u Dalmaciji, na doveženoj zemlji na kojoj se godinama uzgajao krumpir što znači frezanje nekoliko puta godišnje. Uglavnom, jalova zemlja. Vodu ne drži uopće, čak i uz debeli sloj malča trebalo je zalijevati gotovo svakodnevno. Ali takve suviše manje zemlje po Dalmaciji. Oduvijek me privlači alternativni uzgoj, a definitivno sam presijekla ove godine jer osim niza dobrobiti za tlo i biljku ne da mi se 90% vremena u vrtlu provesti čupajući travu (sizifov posao), a troskot i slak prednjače. Kupila sam mali aku trimer i njime planiram održavati međuredni prostor i unutar reda koliko se da, a imam i mali srp. Motikom sam kopala sadne jame, dodala peletiranog gnojiva, a površinski bih dodala glistinca. Nemam blage veze na šta će to sve ličit :D
Što se tiče malčiranja slamom, u njoj uvijek ima sjemena, ova koju sam lani stavila je bila puna, ali to se lako čupa. Međutim, ona se ne razgradi baš na površini. I nije 100%tna zaštita od korova, ali ono što je očito neusporedivo bolje je struktura tla.

E da, kupila sam i vile kojima sam planirala rahliti zemlju, alit o kod mene jednostavno ne funkcionira jer se tlo previše lijepi za vile.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,984
Jedne sam godine u kanistere od 20 litara, jestivog ulja, posadio paradajz!
Problem mi je radila mačka 😛 znate zašto. Inače je sve drugo štimalo!
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,097
Kakvi je to vrt bez motike ako si par put tanjurao?
Nema motike jednom kad posadim 🤣..

A i od kada je tanjurača motika?


Ide to i bez tanjurače i pomagala. Ali sam trebao prošle godine staviti sijeno na to mjesto pa ove godine samo dodati.

A pošto do maloprije nisam ni znao gdje ću moći imati vrt onda se radi kako se radi. Vrt bez motike po prilagođenom postupku
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
125
20230526_161515.jpg
Krenuo i ja potrošiti suhu travu pa za pocetak malčiral jednu, ajmo tako nazvati, visoku gredu sa posađenim tikvicama, lubenicama i još nekaj, ali nemam poj.a kaj. Mislio sam i grašak, ali nekaj mu ne štima. Dio raste, a dio zaostaje iako je tretman skroz isti . Što li mu ne paše 🤔
20230526_161537.jpg
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,097
Evo moj vrt posađen.

Čak sam i neku vreću krumpira poslagao i prekrio sijenom..
IMG_20230529_192334.jpg IMG_20230529_191939.jpg
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,097
Inače ako niste znali

Npk vrijednost (prosječna) sijena (ne slame)

8kg
3kg
22kg

Na 1 tonu sijena (cca. 2 rolo bale).

+ sve ostalo što se dobije raspadanjem.

Znači u teoriji kada bi na određenom mjestu kontinuirano provodili vrt bez motike. Gnojivo je praktički nepotrebno ako se radi po pravim principima. Što znači da nakon što poberete vrt. Na jesen stavite novu količinu da se razgradi do proljeća.

Gledam kod sebe na svoju površinu na kojoj mi je inače vrt. Na godišnjoj razini bi mi potrošnja bila oko 4-6 rolo bala.

Ajmo reći 6 kad bi baš baš po svim principima radio.

24 kg dušika, 9 kg fosfora, 22 kg kalija.. Što je sasvim dovoljno za tu površinu. Možda čak previše.

Što je na 100 kg npk da sam kupio. Po ovim cijenama ako plaćate bale. 50% vrijednosti plaćene vam se vratilo kroz gnojivo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sličan prinip primjenjujem u voćnjacima na mikrolokaciji. Samo oko voćki nastirem pokošeno. Doduše ne suho, nego friško. Bitno je da se malč ne stisne skroz do stabla kako se isto ne bi grijalo. Nisam nikad ulazil u to koliko na taj način pognojim, radim to zbog humizacije tla. Rezultatima sam zadovoljan. Kad na tlu,gdje prije nisu, počnu rasti koprive, znak je da se tlo bitno popravilo.
Problem kod malča je pogodovanje podzemnom životu štetočina.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,097
Jel vrt bez motikate??

Evo meni napokon krenuo kako treba... Jako kasno sam ga sadio zbog zemljanih radova i kombinirka koja mi je radila u bašči. A i zbog kiše.

Ali evo. Tikvice, blitva,paprika,patlidžan i rajčica... Sve je krenulo lijepo rasti.

Jučer oprskao čudomix + aminokiseline.

Malo ipak zalio...

Sadio sam negdje 2. Tjedan 6. Mjeseca...
 

Najnoviji postovi

Na vrh