• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zašto je jedna strana bale duža??

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Za sve sto vam "levak"kaze sta je u pitanju i kako da to otklonite samo tako uradite i ne pitajte puno sto i kako jer covjek zmireci tj preko mobitela kazuje sta se gdje odvrne i zavrne i presa veze ko nova,.

Felixxx ne proturjeci levaku pogotovu sto se tice presa jer covjek je doktor svog zanata
Pitao me covek lepo imam li uopste presu i rekao sam mu da nemam ali mu nisam rekao da imam svoj servis presa i desetogodisnje iskustvo po Srbiji, Bosni i Crnoj Gori:drinkers:
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
nisam neki ekspert za njih pa nisam razumeo koji klip da izvadim i koji bocni lezaj .. mozda glupo pitanje ali ..:roll: . ?
Ako se slabo razumes trazi majstora je john deere je vro nezgodna balirka ako nesto polomis vise ce te kostati nego popravka
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074

2.igle nemaju veze slazem se ali kanap stvarno imas li u uopste presu ili pricas sto si cuo od drugih toliko njih je pisalo ovu temu i vecina se slozila oko spage punjenja tunela tupih nozeva !!!!


:rolfer::lol:
ma ti si pravi :rolfer: slabo se levak razumije u prese , toliko slabo da je uspio meni popraviti presu na daljinu , znači nije je ni vidio očima

pošto neznaš sa kim pričaš bolje je da prije burnih reakcija malo razmisliš KO i ŠTA zna :partyman: pa tek onda ocjenjuješ nečije znanje

i malo je reći ''doktor za prese''
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Ma bit ce prilike,pa ce se crvenit od muke sto se ovako izblamira pred levakom,,.
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
pa samo mal opojasni ovaj klip i bocnu lezaj, snacicu se nekako :scratch
Klip ti je ono sto sabija seno neki ga zovu bat neki malj kako ti volja to izvadis napolje ima na njemu tri lezaja kad izvadis vidi koliko je lezajeva popucalo i javi da ti posaljem ako nisam ovde na ovoj sam adresi svakodnevno

http://poljoforum.rs/index.php
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
:rolfer::lol:
ma ti si pravi :rolfer: slabo se levak razumije u prese , toliko slabo da je uspio meni popraviti presu na daljinu , znači nije je ni vidio očima

pošto neznaš sa kim pričaš bolje je da prije burnih reakcija malo razmisliš KO i ŠTA zna :partyman: pa tek onda ocjenjuješ nečije znanje

i malo je reći ''doktor za prese''
u redu ako tako kazete
PS:al za doktora treba imat 6 godina studija
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Klip ti je ono sto sabija seno neki ga zovu bat neki malj kako ti volja to izvadis napolje ima na njemu tri lezaja kad izvadis vidi koliko je lezajeva popucalo i javi da ti posaljem ako nisam ovde na ovoj sam adresi svakodnevno

http://poljoforum.rs/index.php

neznam da li cu imati ovih dana vremena da to izvadim, u njoj se cuje kako nesto lupa, kao da se mimoilazi sa nezim i kaci ga dobro, verovatno je to to, culo se tek ove sezone, a u prvoj ne i radila je dobro bale i nije se culo to da lupa ..:p
 
Posljednje uređivanje:
M

Milan

Guest
Ne mora značiti da ti lupa klip,moguće je da ti je kočnica igala raštelovana pa ti udara blokada klipa u lakat reduktora
 
P

pecana

Guest
Ja sam imo takav problem i riješio sam ga odnosno u nutra iza ćekića znaći u tunelu kroz kuda ti izlazi bala imaš trenice koje oblikuju balu one su ti vjerovatno pohabane treba ih promjeniti kod mene je to riješilo problem na balirki internacijonalki.
 
W

Welger Ap 45

Guest
Re: zašto je jedna strana bale duza

Bok ljudi,novi sam na forumu :)
Zanima me moze li mi neko objasnit ili poslat shemu kako ubacit vile od welger ap 45 u fazu....unaprijed hvala
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Re: zašto je jedna strana bale duza

Kad okines paljenje i kad klip-bat-cekic kako ga ko zove dodje do mjesta gdje igle ulaze u tunel e na tom mjestu kad dodje klip igle bi trebalo da su oko 2-3 cm vec usle u tunel.
ovo sve okrees rucno kad dodjes na ove mjere zakacis kardan-lanac u vezu ili koju vec vrstu prenosa ima ta presa.
nadam se da sam pomogo i uspio priblizno opisati postupak
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Re: zašto je jedna strana bale duza

Čini mi se da se niste baš najbolje razumjeli. :icon_scratch:
Welger je pitao za vile (valjda one što guraju sijeno u tunel) a ne za igle.
 
G

gorstak farmer

Guest
Re: zašto je jedna strana bale duza

Bok ljudi,novi sam na forumu :)
Zanima me moze li mi neko objasnit ili poslat shemu kako ubacit vile od welger ap 45 u fazu....unaprijed hvala

pozdrav svima,evo neka moja iskustva sa welger 41,slično i kod 45,što se tiče dovođenja u fazu,pravilo je:viljuške do klipa dole a drugi par viljuški gornji položaj znači ne u istom položaju,mogu se štimati na lancu ili na kardanu viljuški,igle petljača treba da ulaze u kanal klipa kad on dođe u krajnji položaj,to se štima ovako:eek:krene se zvjezdica da krenu igle samo malo.zatim na velikom zupčaniku odvrnu dva inbusa,dovede klip u krajnji položaj,zavrnu inbusi i to je to.obavezno provjeriti lančanik iza velikog zupčanika,ima li polomljenih zuba inače lanac može preskočiti.sve ovo treba provjeriti polako i oprezno inače havarija je neizbježna.što se tiče krivih bala između ostalog treba provjeriti nož,oštećenja,razmak 0.8mm,lošim sječenjem povlači sijeno u jednu stranu i kilavi balu,lom viljuški pri ulasku previše sijena može se riješiti smanjenjem hoda rešetke preko grabalja bušenjem rupe na bočnom limu i stavljanjem šarafa,i na kraju ništa ne smije pući prije osigurača ,dobro paziti šta uzimati za osigurač.
 
P

Preslica

Guest
Re: zašto je jedna strana bale duza

Pozdrav od Preslice :biggrin:.
Pišem svoj prvi post jer imam problem kao i većina koji su ovdje!Presa je Claas markant 40.
Bale su bile krive kao kifle i teško ih je bilo sačuvati da se na raspadnu pri transportu! Taj problem sam rješio ali ne u potpunosti, tako što sam dodavače koji guraju masu u tunel podesio dodatno prema tunelu tako što sam odvrnuo maticu na ruci dodavača. Sada su bale četvrtaste, nisu kao kifle, naizgled su lijepe.Ali to nije sve.Opet je desna strana bale mekša od lijeve i špaga je labavija,mora se i dalje pažljivo pri utovaru bala!Matice kojima se podešavaju dodavači mase su na kraju osovine, ne može se njima više štelati )ne mogu se dalje odvrtati).Da postoji prostora za dalje štelanje, mislim da bi se bala ispravila u potpunosti.
Zazor izmešu noževa je oko 2mmZnate li kako se podešava klip da se neutrališe zazor izmedju noževa
 
G

gorstak farmer

Guest
Re: zašto je jedna strana bale duza

Pozdrav od Preslice :biggrin:.
Pišem svoj prvi post jer imam problem kao i većina koji su ovdje!Presa je Claas markant 40.
Bale su bile krive kao kifle i teško ih je bilo sačuvati da se na raspadnu pri transportu! Taj problem sam rješio ali ne u potpunosti, tako što sam dodavače koji guraju masu u tunel podesio dodatno prema tunelu tako što sam odvrnuo maticu na ruci dodavača. Sada su bale četvrtaste, nisu kao kifle, naizgled su lijepe.Ali to nije sve.Opet je desna strana bale mekša od lijeve i špaga je labavija,mora se i dalje pažljivo pri utovaru bala!Matice kojima se podešavaju dodavači mase su na kraju osovine, ne može se njima više štelati )ne mogu se dalje odvrtati).Da postoji prostora za dalje štelanje, mislim da bi se bala ispravila u potpunosti.
Zazor izmešu noževa je oko 2mmZnate li kako se podešava klip da se neutrališe zazor izmedju noževa

da li je nož na klipu naštelovan u krajni položaj,što se tiče klipa welger ima štelujuće ekscentre koji potiskuju drvene klizače tako da se klip pomjera ka statičnom nožu,a pročitao sam savjet jednog od članova da se po viljuškama dužinom svaki cm nabaci var,jer logično je da presušeno sijeno uglačane vile propuštaju i nedovoljno dobacuju u jednu stranu plus razmaknut nož =kilava bala.
 
P

Preslica

Guest
Re: zašto je jedna strana bale duza

da li je nož na klipu naštelovan u krajni položaj,što se tiče klipa welger ima štelujuće ekscentre koji potiskuju drvene klizače tako da se klip pomjera ka statičnom nožu,a pročitao sam savjet jednog od članova da se po viljuškama dužinom svaki cm nabaci var,jer logično je da presušeno sijeno uglačane vile propuštaju i nedovoljno dobacuju u jednu stranu plus razmaknut nož =kilava bala.

Ne znam gdje se šteluju ti noževi da li na klipu ili na klizačima.Mada nije neki veliki zazor mislim da je veći problem u dodavačima sto je jedna strana bale mekša.
 
G

gorstak farmer

Guest
Re: zašto je jedna strana bale duza

Ne znam gdje se šteluju ti noževi da li na klipu ili na klizačima.Mada nije neki veliki zazor mislim da je veći problem u dodavačima sto je jedna strana bale mekša.

trebalo bi na nožu da budu prorezi kroz koje idu šarafi,tu se šteluje nož,a ja sam dodavače produžio na maximum,jedan je bio kraći par cm pa sam navario komad za još jednu rupu,provjeri razmak između viljuški i poda kad su u položaju 90 step.u odnosu na pod,što se tiče klipa mora biti neko štelovanje unutra,razmak azmeđu noževa bi trebao biti max.1mm da bi dobro sjekli,u protivnom lošom sječom povlači sijeno u jedan kraj naročito kad uleti više sijena,srednji gas,sporija brzina uz umjerenu masu kod presa manjeg kapaciteta.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Re: zašto je jedna strana bale duza

,razmak azmeđu noževa bi trebao biti max.1mm da bi dobro sjekli,u protivnom lošom sječom povlači sijeno u jedan kraj naročito kad uleti više sijena,srednji gas,sporija brzina uz umjerenu masu kod presa manjeg kapaciteta.
de je nasteluj da bude max 1 mm. gas na 540 obrt najbolje radi a za krive bale pogledaj vile jesul u fazi i provjeri zategnutost spaga da li obje pruzaju isti otpor na onim limicima a kapacitet sam procijeni
 
Na vrh