• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aeroponski uzgoj uz suplement umjetnog svjetla u stakleniku (betonski temelji)

  • Temu pokrenuo Rebra
  • Datum prvog posta

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ovaj savjet od Johabice bi mogao vrijedit par miliona kuna.
Veliku lovu i odjednom u ovakve stvari su ulagali oni koji su ju morali oprat.:finga:
I onda im je država vratila kapitalna ulaganja a ostatak na poticaje. Poznato? :mad:
 
R

Rebra

Guest
Znaš šta prijatelju,trideset i pet godina radim poljoprivredu,još sam bila curica kada sam počela,i prvo ću ti reći ovo što kažem uvijek svakom početniku-račun i kalkulacije na papiru su jedno,a realnost nešto sasvim drugo,uvijek,ali baš uvijek nepovoljnije.U ovakve projekte kao što se misliš ti upuštati ulaze osobe koje iza sebe imaju financijsku podršku toliku da se mogu pokrivati u slučaju da nešto ,makar i privremeno,pođe krivo.Govoriti o ulaganju od par milijuna kuna u nešto u čemu nisi "na svom terenu" i neznaš niti približno sve parametre je pomalo neozbiljno_O nekakvim povoljnim otkupnim cijenama van sezone ne moraš niti razmišljati,jer uvijek je tu negdje oko nas,na par sati vožnje kamionom ili avionom puna sezona,a to što su u našim dučanima van naše sezone visoke cijene nije rezultat visokih otkupnih cijena,već visokih trgovačkih marži.Ima jedna izreka-rastegni noge onoliko koliko ti je dugačak pokrivač.Svi bi samo počeli"na golemo",ne bi ko mravi skupljali mrvicu po mrvicu,pa da hrpa pomalo ali sigurno raste.Ne želim ti soliti pamet.Ako si baš siguran u to što želiš napraviti,malo se raspitaj,ima jedan takav proizvođač u HR,bilo je na tv,čini mi se u poljoprivrednoj emisiji početkom ove godine,nađi ga idi pitati za savjet,ako ništa drugo barem ćeš vidjeti kako to sve izgleda.

Istina da kapital treba, ali uz vrhunski projekt nadam se to izvest na garanciju države. Pa ako nedo bog i propadne - nije kraj svijeta.
A i sam sam član obiteljskog opga od mladih dana, već skoro i preko 15 godina sa dosta različitih kultura, nije baš nepoznati teritorij.

Dosad u životu sam vidio da uz puno ulaganja u znanje možeš uštediti i 10 godina prakse, jer ni praksa te ne nauči previše ako neznaš indentificirati sve parametre i kritičke točke.

@ Kotamm
Hvala na tim slikicima, iako LED tehnologija još uvijek nije zaživila kao primarni izvor svjetala u proizvodnji povrća (premala efikasnost naspram digitalnih HID balasta te odgovarajučih žarulja) Phillipsova LED rasvjeta ima kojeficijent oko 1,91 umol / W a HID oko 1,85 - 1,87 ovisno o modelu. A 1W LED toliko košta da se ne isplati pri ovoj cijeni struje (ni duplo većoj) tijekom svog vijeka trajanja. A što se CFL i FL tiče jedino T5 nešto valja al to je opet puuuno neefikasnije od HIDa

Ovim distributerima dostavim i EOC (european ordering code) za pojedine artikle i dalje bleje ko telad u šarena vrata. Ima netko neku preporuku preko granice?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh