• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Agria 400

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Živili!

Ovo je moje zvrndalo, Agria 400. Kupljeno nedavno kao strižna kosilica, sad pomalo sređujem pa se nadam čuti koji savjet.

p1020645h.jpg


Motor je B&S 5KS, ima nekih sitnijih problema radi kojih ću kod mehaničara budući da ne znam baš ništa o motorima, nego zanimaju me druge stvari.

Kosilica je u prilično jadnom stanju. Zubi su neki polomljeni, neki skroz izbrušeni, razmak između pomičnog i nepomičnog dijela nemogu nikako naštimati...

p1020653lp.jpg


p1020654iu.jpg


p1020655l.jpg


Tražio sam cijelu letvu sa zubima kod nas i u Sloveniji, kažu možda bi imali u Italiji, i da dođe 150E :confused: Tražio na netu, i zaista prodaju taj komad za tu cijenu. Što mi nije nikako jasno kad su za sve druge modele po 100-tinjak kuna. Duljina je 97cm.

Pa si sad razmišljam, bi li se moglo promijeniti cijeli ovaj dio, gornji i donji, pa ako priključak i ne odgovara, vjerojatno se da premjestiti s moje kosilice na novu? Razmišljao sam i da kupim samo pomični dio od neke druge kosilice, ali ne znam koliko je problem preraditi ove držače. Na zadnjoj se slici vidi da zub ispod držača nije običan, ima ovaj produžetak koji bi trebao ležati na ploćici. Prijašnji vlasnik je očito promijenio te zube običnima (ne sve), koji nemaju taj produžetak, i sad mi na tom mjestu kosa "klapa". Pomiče se naprijed-nazad i zato je nemoguće podesiti razmak. Ako mrvicu prejako stisnem držač, nemogu više rukom micati letvu. Ako mrvicu popustim, ovdje klapa i s vremenom se naguta trave dok kosi. Sve u svemu, iza sebe ostavlja jako neuredno dok kosi, to više čupa nego kosi.

Ovakav je spoj na stroju za strižnu kosu, i eventualno neke druge nastavke. Jel mislite da ima drugih modela koji bi ovdje odgovarali? Možda neka domaća kopija? U tom slučaju bih razmišljao i o cijelom priključku, novom ili polovnom.

p1020648a.jpg


Odnosno ovo je na priključku:

p1020657k.jpg


Skinuo sam ovu priključnu ploćicu da nešto uredim, bez nje izgleda ovako:

p1020656a.jpg


Iza stroj ima za prikačiti prikolicu, a pretpostavljam da bi mogao i plug? Nisam nikad orao ni frezao, pa zapravo ne znam kakvim se strojevima to radi, ovaj moj mi nekako izgleda prelagan, gume glatke kao za formulu1 a ne za vozit po njivi, pretpostavljam da bi klizalo kad bih probao orati?

p1020650z.jpg



Prema knjižici, freza se spaja umjesto kotača, a kotači kad se skinu izgleda ovako:

p1020652w.jpg


Ima li nešto na našem tržištu što bi tu odgovaralo, i koliko je uopće zgodno time frezati? U Njemačkoj postoje svi ti priključci, pretpostavljam da nečemu i služe, ali mi nije baš jasno kako funkcionira ta freza, mora da je užazno spora jer ovaj stroj nema brzine, odnosno ima samo jednu koja odgovara za kositi, a vjerojatno nije baš nešto za frezati?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
To je dakle to čudo...:p
Što se tiče kose, to nebi smio biti problem složiti jer je to poprilično standardizirano..
OKo prepravljnja prihvata je popriličan zahvat i ne znam kako bi to na kraju funkcioniralo
Za frezanje se mi također čini da je ta brzina koju imaš malo prespora, al ako je ponuđeno kao dodatna oprema, valjda onda i može.
Za frezu bi trebalo nabaviti barem ovu "osovinu" jer ona ima na sebi zupčasti spoj sa osovinom freze. Možda bi se moglo i bez toga spoja, ali onda bi trebalo prerađivati prihvat...no tada bi izgubio sposobnost isključivanja pogona lijevog, odnosno desnog kotača....
Kad bi mogao kako nabaviti te dijelove iz Njemačke, tamo toga ima ohoho za razliku kod nas....
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Što se tiče promjene zuba, mislim da ću morati pisati u Agriu da mi pošalju par komada ovih "posebnih" jer je baš u njima problem, obične imam i mogu još nabaviti po potrebi, nego nisam htio mijenjati dok prvo ne odlučim što ću s kosom.

Što se tiče nabavke freze, problem je što ne znam nikoga tko ima taj stroj i da mi može kazati da stvar radi ok. Nije problem toliko u novcu, platio bih razumnu cijenu i naručio komad iz Njemačke, ali ako se pokaže da je sranje, biti će mi žao što nisam kupio novu frezu koja je samo freza.

Čak sam si nešto mislio napraviti odgovarajuću frezu, ne znam koliko bi zahvat bio kompliciran. Treba mi cijev koju mogu nataknuti na ovu osovinu, zupčanik koji paše na ovaj prihvat i njega zavarim na cijev, i još izvana na cijev dodam noževe. Jel to to? Trebaju mi dva takva komada jer se stavlja umjesto oba pogonska kotača. Prema knjižici, kad se to tako napravi, onda se iza zakače dva kotača bez pogona, tamo gdje je mjesto za prikolicu.

Što bi bilo potrebno da bi ovo moglo orati? Jel mu fali snage, ili kotači koji neće proklizavati?
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Evo ovaj je nedavno prodao isti stroj kao moj (drugi motor) s priključkom freze, baš bih ga pitao jel to radilo kako...

freza-agria-slika-7307109.jpg


http://www.njuskalo.hr/vrtni-alat/freza-agria-oglas-2946746

A njuškajući internetom nalazim da je IMT 506 rađen po licenci Agrije, pa sad ako Agria nije radila različite priključke za svaki model, onda bi možda priključak za IMT baš mogao odgovarati...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Frezu nije nikakav problem za napraviti, osim tog zupčastog spoja, to mi izgleda poprilično problematično za izvest. Imt je radio agrije, al samo nekoliko modela. A 100% sam siguran da ovakvo nešto nije, tak o da u tom smjeru ne treba ići.
U vezi oranja, nije toliko problem u snazi, koliko je problem tu snagu prenjet na podlogu. Kotači su ne adekvatnog profila i premali. Ako bi stavio veće kotače, pitanje je kako bi se ponašo sa tom samo 1 brzinom koju ima....
 
Posljednje uređivanje:

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Ima netko ideju kako je na ovom stroju bio izveden prijenos snage s osovine, preko ekscentra na pomični dio strižne kose? To je onaj detalj prikazan na slici br.2 u prvom postu.

Po meni, to je bivši vlasnik sam napravio, to ležište, i to je napravio tek toliko da meni pokaže da funkcionira i proda ju. Meni se sad stalno raspada ležaj. Nemam slikano, ali nadam se da će biti jasno. Znači na ekscentru koji rotira je jedma mala osovina, točno duljine igličastog ležaja. Tu je nataknut ležaj, drži ga seger prsten. Ležaj se ugura u ono ležište, tj. komad lima presjeka u obliku slova U, i kad kosilica radi, ležaj udara lijevo-desno u to ležište i gura pomični dio kosilice. Od silnog udaranja ležaj se raspadne nakon par minuta rada.

Raspitivao sam se za jače ležaje, ali mi govore da tu ležaj uopće ne smije stajati. On je takav da ako negdje udara, svaki će se raspasti.

Dakle što da radim? nađem željeznu cjevčicu koju bih navukao preko ležaja? Ili neku gumu? Prsten od teflona? Možda dvije teflonske trakice u onom U ležištu da malo amortiziraju udarce? Ili postoje ležaji za takva opterećenja?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,701
Ima netko ideju kako je na ovom stroju bio izveden prijenos snage s osovine, preko ekscentra na pomični dio strižne kose? To je onaj detalj prikazan na slici br.2 u prvom postu.

Po meni, to je bivši vlasnik sam napravio, to ležište, i to je napravio tek toliko da meni pokaže da funkcionira i proda ju. Meni se sad stalno raspada ležaj. Nemam slikano, ali nadam se da će biti jasno. Znači na ekscentru koji rotira je jedma mala osovina, točno duljine igličastog ležaja. Tu je nataknut ležaj, drži ga seger prsten. Ležaj se ugura u ono ležište, tj. komad lima presjeka u obliku slova U, i kad kosilica radi, ležaj udara lijevo-desno u to ležište i gura pomični dio kosilice. Od silnog udaranja ležaj se raspadne nakon par minuta rada.

Raspitivao sam se za jače ležaje, ali mi govore da tu ležaj uopće ne smije stajati. On je takav da ako negdje udara, svaki će se raspasti.

Dakle što da radim? nađem željeznu cjevčicu koju bih navukao preko ležaja? Ili neku gumu? Prsten od teflona? Možda dvije teflonske trakice u onom U ležištu da malo amortiziraju udarce? Ili postoje ležaji za takva opterećenja?
ja sam sebi na hondi navarivo to ležište da smanjim luft i uspio sam ali treba puno strpljenja, sad ponovo vidim da ima malo lufta ali ležaj je još uvijek u redu. jedino je kod mene polegnutom to ležište i ležaj stoji polegnuto, vdio sam u pevecu neke koslice koje imaju sistem preko nekih poluga ito mi se čini trajnije nego ovo ,ali trebo bi to detaljnije pogledat pa možda izkopirat.
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Nema slike cijelog sklopa od kardana do same kose. Uvjeren sam da u taj "U" na kosi bi trebala doci kockica. Vjerovatno od nekog tvrdog materijala, Lezaj nerolazi u obzir, jer je namjenjen za okretne sile a ne na udare. Pevec ima MTD kosilice (strizne) koja je gonjena remenicom i na remenici ima ekscentak. ako treba poslikam pa postavim slike.

DrugMile. Taj ekscentar (osovinica) ona stoji vodoravno?
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Nema slike cijelog sklopa od kardana do same kose. Uvjeren sam da u taj "U" na kosi bi trebala doci kockica. Vjerovatno od nekog tvrdog materijala, Lezaj nerolazi u obzir, jer je namjenjen za okretne sile a ne na udare. Pevec ima MTD kosilice (strizne) koja je gonjena remenicom i na remenici ima ekscentak. ako treba poslikam pa postavim slike.

DrugMile. Taj ekscentar (osovinica) ona stoji vodoravno?

Da, osovinica stoji vodoravno. Znači treba mi "kockica" koja će šetati gore-dolje po "U" prihvatu, a u njoj se okreće igličasti ležaj? Postoji tako nešto standardizirano, tj. da idem u trgovinu tražiti nešto za linearne pomake, ili ću morati tražiti od proizvođača? Ma svaki drek im dođe parsto kuna, što nije najveći problem nego to što je dobar dio kosilice ručno prerađen i najvjerojatnije originalni djelovi ne bi pasali.

I ja sam gledao u Pevecu ali ne vidim ništa. Šta ste vi skidali plastiku da vidite prijenos? :scratch

dlesa18, znači tebi doslovno ležaj udara u to ležište, i kotrlja se po njemu? Jasno mi je da je kod tebe to polegnuto, ali ne znam je li to bitno...
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Da, osovinica stoji vodoravno. Znači treba mi "kockica" koja će šetati gore-dolje po "U" prihvatu, a u njoj se okreće igličasti ležaj? Postoji tako nešto standardizirano, tj. da idem u trgovinu tražiti nešto za linearne pomake, ili ću morati tražiti od proizvođača? Ma svaki drek im dođe parsto kuna, što nije najveći problem nego to što je dobar dio kosilice ručno prerađen i najvjerojatnije originalni djelovi ne bi pasali.

I ja sam gledao u Pevecu ali ne vidim ništa. Šta ste vi skidali plastiku da vidite prijenos? :scratch

dlesa18, znači tebi doslovno ležaj udara u to ležište, i kotrlja se po njemu? Jasno mi je da je kod tebe to polegnuto, ali ne znam je li to bitno...

Ma nisam skido imam doma, koja je dala svoje pa imam dijelove. Taj U profil koliko vidim iz slike mislim da nije originalan. Tako da ukoliko nebi nasao original kockicu s lezajom, gledaj barem da ti odgovara na ekscentru a ovo na kosi napravis po mjeri kockice. Tako sam ja napravio na svojoj, na kojoj je U komad bio polegnut, i kockica nije imala lezaj...

slicno ovome

http://imageshack.us/photo/my-images/850/s5034968.jpg/

A tebi treba nesto slicno ovome:

http://imageshack.us/photo/my-images/36/13042011626.jpg

Nadam se da se kolega "staffmen" nebu ljutio sto sam posudio sliku....



Mozda je ovo:

http://www.agria-service.de/shop/Ersatzteile-und-Zubehoer-/Agria/Sonstige-Ersatzteile/Nadellager-mit-Zapfen-fuer-5300-und-400::106.html
 
Posljednje uređivanje:

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,701
Da, osovinica stoji vodoravno. Znači treba mi "kockica" koja će šetati gore-dolje po "U" prihvatu, a u njoj se okreće igličasti ležaj? Postoji tako nešto standardizirano, tj. da idem u trgovinu tražiti nešto za linearne pomake, ili ću morati tražiti od proizvođača? Ma svaki drek im dođe parsto kuna, što nije najveći problem nego to što je dobar dio kosilice ručno prerađen i najvjerojatnije originalni djelovi ne bi pasali.

I ja sam gledao u Pevecu ali ne vidim ništa. Šta ste vi skidali plastiku da vidite prijenos? :scratch

dlesa18, znači tebi doslovno ležaj udara u to ležište, i kotrlja se po njemu? Jasno mi je da je kod tebe to polegnuto, ali ne znam je li to bitno...

nije bitno dali je polegnuto ili okomito, to ovisi o pogonu, kod mene je remenski prijenos pa im je bilo jednostavnije napravit polegnuto. taj ležaj ako je sa minimalnim zazorom u ležištu, kad je bilo novo tako je bilo, onda nema nikakvog lupanja i kosilica radi super, jas to podmazivao prije svake košnje ali nekad je košnja trajala po 3-4 sata i onda bi to trbalo rastavit svaki sat i podmazat i onda bi duže trajalo. u pevecu sam jednom gledo bio je skinu lim ali nisam imo aparat da poslikam i u biti sistem je isti samo između tog ležaja i kose ima neki sistem poluga, mislim da oni to zovu kosilica sa euro grebenom i onda ležaj nije toliko opterečen i samim tim trajanje je vjerojatno puno duže
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Klinac je dobio svoju prvu igračku :(y):
Uzeta je u duže nekorištenom stanju , malo čačkanja po platinama , malo pročačkavanja karburatora i još par sitnica da odradimo mogla bi to biti korisna mašinica.
Probana je i radi sasvim uredno.
 

Prilozi

  • IMG_20170513_202732.jpg
    IMG_20170513_202732.jpg
    29.1 KB · Pregleda: 46

Najnoviji postovi

Na vrh