• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulacija slivnih vode

  • Temu pokrenuo igor_durdevac
  • Datum prvog posta

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
iznad Sirove Katalene, tzv podravska Bilogora

Perica je.
U Đurđevcu padne cca 750mm padalina.
to ja 750 l/m2 x 17300 m2 = 12975000 l = 12975 m3 vode godišnje ukupno,

Za pjeskoviti teren je koeficijent otjecanja 0,1 što nam daje 12975 m3 x 0,1 =1297 m3

To je maximalni volumen akumulacije koji ti treba. (akumulacija mora biti pokuiti svu vodu s terena.) Postoji i utjecaj evaporacije.

max kiša je 150l/s/Ha. za 15 minuta takve kiše =

150x15x60x1,73 = 233550 l = 233 m3 oborina x faktor upijanja 0,15 =233.55 =35 m3
 
I

igor_durdevac

Guest
Perica je.
U Đurđevcu padne cca 750mm padalina.
to ja 750 l/m2 x 17300 m2 = 12975000 l = 12975 m3 vode godišnje ukupno,

Za pjeskoviti teren je koeficijent otjecanja 0,1 što nam daje 12975 m3 x 0,1 =1297 m3

To je maximalni volumen akumulacije koji ti treba. (akumulacija mora biti pokuiti svu vodu s terena.) Postoji i utjecaj evaporacije.

max kiša je 150l/s/Ha. za 15 minuta takve kiše =

150x15x60x1,73 = 233550 l = 233 m3 oborina x faktor upijanja 0,15 =233.55 =35 m3

hvala, nadal sam se da je više, al ak tak teorija kaže mogu računati i na manje u stvarnosti.:confused:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A koliko će koštati ta akumulacija? To bolje ne pitati :) Jedan frnd je počeo raditi akumulaciju nešto manjih dimnzija. Kad je pozicija prešla 200.000 kn stao je i ostavio to da čeka bolje dane. Poz
 
I

igor_durdevac

Guest
A koliko će koštati ta akumulacija? To bolje ne pitati :) Jedan frnd je počeo raditi akumulaciju nešto manjih dimnzija. Kad je pozicija prešla 200.000 kn stao je i ostavio to da čeka bolje dane. Poz

za sad je još u ispitivanju terena, za iskop bagerom rekli su mi 20000kn, a za foliju ćekam da mi pošalju ponude.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Za 17300m2 x 1m dubine 20.000 kn? Iliti je to krčnje i ravnanje za 20.000 kn?
 
I

igor_durdevac

Guest
Za 17300m2 x 1m dubine 20.000 kn? Iliti je to krčnje i ravnanje za 20.000 kn?

mislim da je doslo do zabune, veličina same akumulacije je 960m3, kut zbog pijeska mi je preporučen 55° pa akumulacija, gledajući presjek, proizlazi da je oblika trapez (ako se dobro siječam geom. oblika) dimenzija 12mx5mx4mx5m, a dužine 40m. a površina s koje bi se slijevala 17300m2
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hm, a kolika ti je tu dubina? Ne mogu se ja tu snaći u tvojim dimenzijama.
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
@igor ni za živu galvu raditi išta da prethodno ne odeš u Hrvatske Vode. Tamo će ti sve objasniti i UZETI MJERU. Poz


Jedino u čem se slazem je ovo zadnje,i to pravu mjeru lopovsku
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Trebam pomoć i savjet. Naši voćnjaci nalaze se na obroncima bilogore, teren bogom dan, položaj, mikroklima, laka pjeskovita zemlja ma sve sve ok al nema vode, ispitivanja koja smo radili za iskopavanje bunara pokazala su da bi vode bilo tek na dubini od 120m.... prevelika investicija.
Uglavnom odlučili smo se za izgradnju akumulacije slivnih voda. pa bih molio dal netko ima iskustva s navedenim kako to izvest?

A zašto kopati akumulaciju i poslije imati problema sa algama i smećem?...kad je fiksni nadzemni spremnik jeftinija i bolja varijanta,te ne zauzima puno mjesta...
 
I

igor_durdevac

Guest
A zašto kopati akumulaciju i poslije imati problema sa algama i smećem?...kad je fiksni nadzemni spremnik jeftinija i bolja varijanta,te ne zauzima puno mjesta...

do sad sam nailazio samo na riješenja da je otvorena akumulacija jeftinija nego bilo kakav fiksni zatvoreni nadzemni spremnik, ako Vam nije problem molim Vas da mi malo objasnite. Hvala
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
I dopeljaš u tački?
I ja sam razmišljao o akumulaciji pa sam odustao. Dok iskopaš (bager), kupiš geomembranu, čišćenje i održavanje, ishlapljivanje kad ti najviše treba... Normalno sve ovisi o kojim količinama vode pričamo, ako su velike količine onda nema izbora osim akumulacije?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
I dopeljaš u tački?
I ja sam razmišljao o akumulaciji pa sam odustao. Dok iskopaš (bager), kupiš geomembranu, čišćenje i održavanje, ishlapljivanje kad ti najviše treba... Normalno sve ovisi o kojim količinama vode pričamo, ako su velike količine onda nema izbora osim akumulacije?

Ne,moraš znat kaj ti treba (koliko vode možeš skupiti u sezoni i kolika ti je dnevna potrošnja vode za zalijevanje),koliko novaca misliš izdvojiti za takvo nešto,zatražiš ponudu,platiš i ovak to onda izgleda namontirano od njihove firme...

001.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kako se kod nas zove firma koja to radi?
To je cijeli limeni rezervar i gore cerada? Neke okvirne cijene po m3 ili ....?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kako se kod nas zove firma koja to radi?
To je cijeli limeni rezervar i gore cerada? Neke okvirne cijene po m3 ili ....?

http://www.gis-impro.hr/
Unutra je folija,sa zaštitom protiv algi (tak nešto),ulaz vode je sa strane,a izlaz odozdo...98m3...cijena je bila cca 20 000kn...
 

Najnoviji postovi

Na vrh