• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

amortizacija voćnjaka

G

goli23

Guest
srdačan pozdrav svima
molio bi lijepo ako se nekome da da razjasni ovu problematiku s računovodstvene strane
naime, zanima me kao nositelja OPG-a kako pratim i obračunavam amortizaciju tek podignutog voćnjaka (višegodišnjeg nasada) čiji se rok korištenja u praksi očekuje kroz cca 50 godina, kako se računa početna vrijednost, kada počinje amortizacija i sl.
hvala
 
G

goli23

Guest
dobro, da odgovorim sam sebi, možda će nekome koristit, u međuvremenu sam saznao da se amortizacija računa isključivo od nabavne vrijednosti onoga što je ušlo u nasad (sadnice, ograda i sl) i vodi se kao dugotrajna imovina u knjizi PDI a može se amortizirati godišnje po stopi do 10%, naravno ono što je u PDI ne ide u izdatke
to što se nasadu povećava vrijednost godinama nema veze već se može za potrebe neke procjene napraviti revarolizacija i takav iznos pratiti kao knjigovodstvena vrijednost što opet ne utječe na iznos amortizacije tj. na nabavnu vrijednost od koje se amortizacija računa
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
250
sta se desava kod zatvaranja opg-a sa tom amortiziranom vrijednosti i vecom cijenom vocnjaka, odnosno kakvog to ima utjecaja na prihod?
hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh