• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Baviti se poljoprivredom, molim pomoć

C

CottonEyeJoe

Guest
Ovako, planiram krenuti sa nečime u životu, i trenutno gledam neke grane poljoprivrede.

Za početak bi to bila neka dodatna zarada, a kasnije bi to sve prebacio na ženu jer ja hoću u sabor:gitarist::)

No ovako, recimo da bih htio posijati za početak 5 hektara šečerne repice.
Za početa, jednostavno je sve s njom, i dosta dobro ide sa prodajom,a dalje bi svoj posao širio na ostale grane.
Prijavim se za poticaj ako bih mogao dobiti da si pripomognem i krečem:toimonster:

Sad par pitanja:

1.) Zakup zemljišta, što to znači? Ja iznajmljujem zemljište od države, plačam mjesečno ili?

2.) Da li se na moj profit koji dobijem od repice, obračunava kakav porez? Ono, ja sad posadim 5H, repa uspije, prodam ju u šečeranu, zaradim neke novce, da li se tu porez računa?

3.) Da li ja moram otvoriti kakvo poljoprivredno gospodarstvo da bi ovo radio ili mogu i dalje biti zaposlen i raditi ovo doma?

Možda su glupa pitanja, ali čim ovo saznam, puno toga će mi biti jasnije.

Recimo, moj stari ima neke 2 rali zemlje, tu ide kuruza, pšenica i ječam.
Hrani svinje samo za svoje potrebe i dobiva neki poticaj.

U praksi, ja bi ovo isto radio, samo što bi ja radio za šečeranu koja će napraviti šečer i prodavati dalje sa porezom?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

MOCO

Guest
Ti STVARNO krečeš od nule, ali stvarno toliko pojma nemaš da mi se neda ni kreniti odgovarati na tvoja pitanja!
I molim te , ne postoji "šećerna repica" postoje šećerna repa i uljana repica i nemaju veze jedna s drugom niti sličnosti u proizvodnji-sasvim različita mehanizacija.
I ako krečeš od ničega i 0 %znanja o poslovanju i agrotehnici, onda nemoj krenuti sa šećernom repom samo zato što si čuo da je poticaj najveći.

malo si po internetu potraži odgovore na tvoja pitanja, pa se onda javi s nekim konkretnijim pitanjem.Ovo je kao da si došao u autoškolu pa pitaš jel moram upaliti auto da bi krenuo! a šta da ti kažem moraš i upalit auto i još napraviti i znati hrpu stvari dok dođeš do ceste!
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
počni sa onim šta sam možeš pojesti,to se najviše isplati,jer tako rade i u saboru
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Preskoči poljoprivredu i odmah u Sabor,to je isplativije.:rolfer:
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
580
Ja ću bit mrvicu ozbiljniji.
1) pitaj svog tatu kako se što sije
2)nabavi kljige za 1 srednje poljoprivredne, kad sve naučiš kreni na 2 razred, pa 3 pa 4
3)nakon toga dođi sa malo manje glupim pitanjima
 
C

CottonEyeJoe

Guest
nisam ja poput nekih koji poticaj koriste da bi od njega živjeli, prosvjeduju, a onda se doma mami iza suknje smiju"uh,kako varam državu"...

Ako ste se vi svi rodili sa hrpom znanja o poljoprivredi, i niste cukali nikoga za rep "daj mi pomozi!", onda vam svaka čast.

Ja kao prvo, ne podržavam da ljudi žive od poticaja i koriste da bi platili kredite, po meni bi poticaji trebali biti jednokratni, tj potpore da pokreneš biznis i dalje se snađi druže - a ovo što sam rekao za sabor, šta moram svaki put ovdje pisati "šala", kako bi netko skužio ili?

Tražim pomoč na prvo i treće pitanje, što je veza "čist račun duga ljubav", ako nitko ne želi pomoč, ne mora, baš me briga...
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,559
e dečki,jeste kolegijalni,ako ne možete ili nećete dečku pomoći,nemojte onda pametovati...nitko se nije rodio pametan,tu smo da si pomažemo,naravno ako možemo....
 
V

VOJVODJANIN

Guest
nisam ja poput nekih koji poticaj koriste da bi od njega živjeli, prosvjeduju, a onda se doma mami iza suknje smiju"uh,kako varam državu"...

Ako ste se vi svi rodili sa hrpom znanja o poljoprivredi, i niste cukali nikoga za rep "daj mi pomozi!", onda vam svaka čast.

Ja kao prvo, ne podržavam da ljudi žive od poticaja i koriste da bi platili kredite, po meni bi poticaji trebali biti jednokratni, tj potpore da pokreneš biznis i dalje se snađi druže - a ovo što sam rekao za sabor, šta moram svaki put ovdje pisati "šala", kako bi netko skužio ili?

Tražim pomoč na prvo i treće pitanje, što je veza "čist račun duga ljubav", ako nitko ne želi pomoč, ne mora, baš me briga...
Joe nemoj se ljutiti.Prvo ne znamo dali imaš nešto od mehanizacije,drugo odmah hoćeš najzahtevniju kulturu i još nemaš svoju zemlju.
Daću ti primer kako je u proizvodnji repe.Moj brat od ujaka se bavi poljoprivredom već 20 godina poseduje svu mehanizaciju,osim HOLMERA (sprava za vadjenje repe).Prošle godine je repom zasejao 30 ha državne zemlje koju je uzeo u zakup.Na kraju godine kada je podvukao crtu i sve sabrao zaradio je 0 dinara, dve polomljene prikolice,traktor produvao i izgubio je 2 kg živaca.Zato ako krećeš uzmi neku manje zahtevnu kulturu, dok ne ovladaš svim cakama(soja, kukuruz).Repa je za majstore i one finansijski jake koji mogu podneti i eventualni gubitak.Pozdrav iz Vojvodine i sretno.
 
C

CottonEyeJoe

Guest
mehanizacija je traktor zetor 45ks, ostale priključke od plugova, tanjurača, šprice, sadilice imam...

Gle, ja inače startam sa lavandom, to je dosta lagana kultura, ali sam mislio ako ću imati više zemlje (1-3 HA viška), da probam sa nekom godišnjom kulturom.

Ako me razumijete, prvo sam mislio na krumpir - no od toga nema ništa.

U biti, tražim nešto jednostavnije, a nekako sam dobio dojam da je šečerna repa jednostavnija.

Onda me ispravite ako griješim.:supz:
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Vidi ja ti ne mogu mnogo pomoći,samo ti mogu preneti iskustva moga brata.Samo prošle godine koja je bila izuzetnu kišna morao je repu prskati 18 puta protiv bolesti i repine pipe.Kada ju je očuvao kako tako, na red su došli lopovi iz šećerane koji zakidaju na digestiji(procenat šećera), zatim obračunavaju neverovatne postotke nečistoće(zemlja,lišće i sl)i do 50%.
A repu moraš predati jer nemaš kuda sa njom.Uglavnom situacija je sledeća: brat je više nikada neće sejati, a kaže da mu se repa toliko smučila "da ni kafu više neće da sladi".
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Ako misliš da u poljoprivredi postiji neka "jednostavna grana" onda nemoj ni razmišljat o poljoprivredi. Bez uvrede, nabavi si par kokoši pa češ vidjet da i tu postoje problemi!
 
C

CottonEyeJoe

Guest
Ako misliš da u poljoprivredi postiji neka "jednostavna grana" onda nemoj ni razmišljat o poljoprivredi. Bez uvrede, nabavi si par kokoši pa češ vidjet da i tu postoje problemi!

a ja sam mislio da budem posijao repu, i samo se pare budu sljevale u kasu:rolfer:

Pa od malena imamo i kukuruzu, pšenicu, i sve ostalo samo za domačinstvo, i tu se javlja hrpa problema - a riječ je o domačim potrebama. Onda sam valjda svijestan koliko problema ima kad radiš na veliko i radi prodaje.

Nisam niti rekao da ima "jednostavna grana", tražim neku granu koja bi ove godine mogla biti djelomično dobra, prvenstveno radi otkupa.

Ili da posijem pšenicu, i idem svakih 2 mjeseca na cestu?:mrgreen:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
ako si dosao podjebavat, nemoj ;)
uzmi si slobodan dan i prolistaj forum, onako nabrzinu. o svakoj kulturi ti pise podosta. kako sta zasto, koja je problematika s tim.
onda dok odlucis sta bi sijao i dok se malo uozbiljis vrati se pa pitaj ponovno.
 
C

CottonEyeJoe

Guest
ako si dosao podjebavat, nemoj ;)
uzmi si slobodan dan i prolistaj forum, onako nabrzinu. o svakoj kulturi ti pise podosta. kako sta zasto, koja je problematika s tim.
onda dok odlucis sta bi sijao i dok se malo uozbiljis vrati se pa pitaj ponovno.

ne podjebava, samo iznosim činjenice.

Ok, prolistat ću si sve, pa se čujemo.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Gle na cestu nemoraš ič, staviš neke stvari na papir i ako možeš bez države onda če ti bit dobro, a ako dobiješ kaj od države to je super, jer situacija je takva kakva je i neče bit puno bolja. Radit bez kredita sa svojim kapitalom, i ja mislim da ima zarade!
Ja obrađujem nešto zemlje i držim par živina i dobro mi je! Nemam se za kaj žalit !
 
M

MOCO

Guest
Evo ovako, ako imaš samo par ha zemlje, posadi jagode na 0,5 ha pa da vidiš kako će ti krenuti, ako ništa drugo ovisit ćeš sam o sebi, a ne o tuđoj mehanizaciji.

Ako ne planiraš prihode veće od 85 oookn nemoraš u sustav pdv-a (opet ako misliš više investirati glupo je ne uzeti povrat pdva), ali prema zakonu svatko je obveznik poreza na dohodak, znaći plaćati ćeš doprinose za mirovinsko, zdravstveno i predujam poreza na dohodak (sve to mjesećno) Trebaš otići u poreznu i savjetovati se.
 
C

CottonEyeJoe

Guest
Pošto sam zaposlen, ne bi morao plačati zdravstveno i mirovinsko, kasnije bi plačao za ženu ako ne bude nigdje radila.

85.000,00 kn je cifra koja se lako može ostvariti, ali ja planiram za početak taj OPG, i kad bi skupio ili novaca ili kapitala u vrijednosti 20000kn, otvorio bih d.o.o.
 
M

MOCO

Guest
eto vidiš ipak nešto znaš!

pošto si zaposlen mirovinsko i zdravstveno plačaš kad napraviš završni račun
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
CottonEyeJoe, stvari ti stoje otprilike ovako
točka 2. na sav zarađeni tj. uplačeni novac po izlaznom računu plačaš PDV 23%,
točka 3. moraš registrirati OPG (obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo), pri uredu državne uprave i možeš biti i dalje zaposlen tamo gdje jesi.
Moraš se prijaviti u sustav PDV ili sustav poreza na dohodak,(ako želiš poticaje) pošto si zaposlen nemoraš mjesečnom plačati mirovinsko i zdravsteveno, ali po podnesenoj godišnjoj prijavi na razliku dobiti plačaš zdravstveno, mirovinsko, te porez na dobit.Eto to ti je ukratko i sažeto.
 
C

CottonEyeJoe

Guest
Ok, evo prema mojoj tablici godišnji rashod je 39.800,00kn.

Dohodak od prodaje mi je 105.350,00.

Razlika je 65.550,00, što je ustvari moja dobit.

E sad, na koji iznos ja plačam porez, na dohodak ili dobit?
Pošto mi to uopće nije jasno, i to me jedino muči od svih problema:)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh