• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Belgian White-blue

Charolais

Novi član
Tu od
10 Stu 2013
Poruka
7
Evo otvorio sam ovu temu nadam se da vi koji se bavite stocarstvom ste bar jednom culi za ovu pasminu.
Mi smo iz Rumunjske dovezli 84 grla a od toga su 25 belgijanske junice.
Masu su bolje nego muski jacu su masu nabili a tek kakve butove imaju ufff.Kod muskih ima 15-ak koji su slabiji nego ostali a od tih 15 ima 5 koji dobivaju svake subote vitamine.
Tata zali sto nije uzeo sve junice jel s njima nema nikakvih problema
Stavim i slike junica kad ih poslikam, ako netko ima jos nekakvog iskustva sa ovom pasminom neka napise tu :D:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Jesi spreman za carske rezove kad se junice budu telile?
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ja hranim 3 mj. tele i onda prodam polovice. Mogu reč da žensko tele bolje prihvaća hranu i postaje preživač nego muško. Meso je 100% bolje (mekanije) nego od muškog. Po kilaži i ne zaostane puno pošto nije ljena ko muški i počne prije jest. To su moja iskustva. Za tov to ne znam.
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Belgijsko plavo govedo (BBG) se često koristi za umjetnu oplodnju holštajn krava kako bi se dobila telad dobrih karakteristika za tov, holštajn krave lako tele tu telad.

Da li netko provodi križanje simentalki s BBG i kakva su iskustva?? Kako prolaze teljenja? I da li dobiveni telci opravdavaju očekivanja (prirast, klasa, randman)??
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Belgijsko plavo govedo (BBG) se često koristi za umjetnu oplodnju holštajn krava kako bi se dobila telad dobrih karakteristika za tov, holštajn krave lako tele tu telad.

Da li netko provodi križanje simentalki s BBG i kakva su iskustva?? Kako prolaze teljenja? I da li dobiveni telci opravdavaju očekivanja (prirast, klasa, randman)??

Ja križam simentalke sa bpg već 12 godina.Nikad niti jednog incidenta nije bilo,štoviše telci su manji nego kod simentalca ili holsteina i krave samo izbace tele bez imalo muke.Junice isto tako.Jedini razlog zbog kojeg se krave belgijskog plavog goveda tele carskim rezom je to što ta pasmina ima urođeno suženje zdjeličnog kanala i još su k tome jako mesnate.I u tom grmu leži zec.Telad begijskog plavog goveda nije krupnija od ostalih pasmina kod teljenja.Puno su sitniji i jednaki su od glave do repa.Nisu glavati kao simentalci
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
A kakvi su potomci?tj da li je mliječnost ženskih bolja ili lošija ili ista,muški imaju bolji prirast ili lošiji ili isti?
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Mi ih sve tovimo i prodajemo kao junad,ili ženske kao telad do 250 kilograma.Znači junice ne ostavljamo za rasplod.Ti si možda mislio da ih ostavljamo za rasplod kada sam rekao da se krave i junice lako tele.Međutim mislio sam na simentalke.Lošije krave osjemenjujemo sa bpg ili kada nam ne treba više ženskih simentalki za rasplod onda osjemenjujemo sve krave sa bpg.Što se mliječnosti tiče koliko sam ja vidio na par mjesta vani belgijsko plavo govedo kao i svaka mesna pasmina ima mlijeka jedva dovoljno da othrani tele.U kombinaciji sa simentalcem ili holsteinom mogu dati do 18-20 litara dnevno.Sa tim da problem otežanog telenja ostaje i kod križanih krava i junica.
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Ja križam simentalke sa bpg već 12 godina.Nikad niti jednog incidenta nije bilo,štoviše telci su manji nego kod simentalca ili holsteina i krave samo izbace tele bez imalo muke.Junice isto tako.Jedini razlog zbog kojeg se krave belgijskog plavog goveda tele carskim rezom je to što ta pasmina ima urođeno suženje zdjeličnog kanala i još su k tome jako mesnate.I u tom grmu leži zec.Telad begijskog plavog goveda nije krupnija od ostalih pasmina kod teljenja.Puno su sitniji i jednaki su od glave do repa.Nisu glavati kao simentalci

Hvala na odgovoru! :)
Ja sam došao do istih informacija s nekog njemačkog foruma od prije 9-10 godina i jednog slovenskog znanstvenog rada gdje je uspoređivao križance simentalca s raznim mesnim pasminama. (Zanimljivo: križanci sim*šarole su bili bolji u tovu od čistog šarolea).

Prošle godine sam pripustio jednu kravu sa BPG ali nakon riječi veterinara "to bu teško telenje" sam odustal s danjim pripuštanjem. Isto nemam potrebe za podmlatkom, a teško mi je kvalitetnu žensku telad slati na klanje. Krava bi se trebala teliti sredinom lipnja pa bumo vidli. Do sada se je tri puta telila, a dva puta su prvo išle zanje nogice (telenje naopačke).

Ako budem zadovoljan s teletom (teljenje, prirast), ubuduće ću vršiti pripust 50% najboljih krava i junica sa simentalcem, a ostale s BPG.
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Istu stvar su i meni govorili veterinari prvi puta kad sam donio sjeme iz Njemačke.Onda još u Hrvatskoj nije ni bilo te pasmine u ponudi.I kaže meni veterinar to ti neće valjati,to je veliko neće se krava moći oteliti itd.Nema pojma a pametuje.I onda za par godina kad se uvezlo sjeme i on promjenio priču :icon_fU:.I tako ja mogu reći samo dobro o toj pasmini jer nikada nisam imao nikakvih problema,i što je još bolje to tele ili bika ćeš uvijek prodati i to po većoj cijeni nego simentalca
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Smjesa silaže i zrna sa superom po volji,i sijeno između obroka isto koliko god hoće bikovi pojesti
 

Najnoviji postovi

Na vrh