• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bob

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
nisam uspija nać na forumu ništa o bobu, pa me eto zanima da li ga ko sadi za prodaju i kakva iskustva ima. Ja se mislim bi li 1000-2000m2 ovih dana zasadija bobom, nisam ga nikad sadija za prodaju, nego samo za svoje potribe, a čuja sam da mu je lani bila dobra cjena, a ovde u Kaštelima su u drugoj polovini 5tog miseca dani boba, pa bi ga vjerojatno uspija dosta uspija prodat ovde lokalno
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Evo sutra je ovdi u Kaštelima velika fešta od boba, biće sva moguća jela od boba koja će se ocjenjivat, muzika i razna zabava, pa ako je kome usput nek naleti:drink:
 

ličan

Novi član
Tu od
14 Lis 2012
Poruka
27
Re: Bla bla svaštara

Kolege forumaši ne znam gdje drugdje da postavim ovo pitanje a treba mi pomoć pa ako nije u odgovarajućoj temi nek moderator prebaci;naime pitanje je:koje je ovo oboljenje na bobu/zaražen mi je cijeli povrtnjak/ i kako i čime tretirati?Hvala unaprijed svima na odgovorima
43216075230568952469.jpg
[/URL][/IMG]
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Nezna nitko ništa o bobu..I meni je lani obolija, pa sam prisadija malo koprive u jedan kantun di mi se nemože ozbiljnije širit..Vidiću oće li se kopriva raširit malo bolje, pa ću probat poprskat koprivom..I meni je bob samo za mene..I ja sam iz Kaštela..Napalo ga ono crnilo, neznam kako se zove bolest..
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nezna nitko ništa o bobu..I meni je lani obolija, pa sam prisadija malo koprive .....Napalo ga ono crnilo, neznam kako se zove bolest..
Ako je bolest u pitanju, kopriva neće biti od pomoći.
Inače, kod boba se najčešće mogu javiti slijedeće bolesti:
1. Botritis/plijesan - to vjerovatno nije
2. Rđa - točkice po mahuni, listu... ali uglavnom ne trunu
3. Antraknoza - e to bi već moglo biti (nekakvi organski fugicid tipla Delana, je od pomoći)
3. Sclerotinia sp. - onda već imaš problem, koji će se ponoviti i ove godine

E sada, ako možeš detaljno opisati kako izgledaju simptomi, netko će pomoći... a ono crnilo, niti ja ne znam kako se zove.

:icon_e_smile:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Stvarno neznam..
Nisam slika dok je bilo navrime..ima sam i prošle i preprošle godine tog crnila..To pokosi bob, pa ne daje ploda na refule..Male mahunarke isto stradaju, i šta je dotad prispilo, to je to..
Uvati list i stabljiku,ali i mahunarke,pa napada i bobe kroz mahunarku..Budu smedje fleke i na plodu..
Prošle godine do jednog dana bija je lip, zelen, već sam ubra bija prve mahunarke,i napravija 1-2 ručka, a onda ga je to pomelo..Nešto sam odvojija za sjeme, čistijeg, ja ostavljam svoje sjeme svake godine, a dosta sam ga i bacija..
Proba sam nać po netu neku sliku,da ti stavim, ali iskače samo spužva bob..:icon_twisted:
Lani mi je i češnjak uvatilo, nešto slično, crne točkice..Bija je sitniji, ali dinamitniji..Na češnjaku se nije vidilo velike štete osim malo sitnijih češanja..Moguće da je hrdja..
Bi li hrdja probila mahunarku i zahvatila zrno boba?
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ajmo malo osviježit temu o ovoj plemenitoj biljci jer sam jučer bija do polja ima već za ručak skuvat, stižu prve mahunarke boba...
Bila ga je bura pomlatila 2 ili 3 puta pošteno, mislija sam da je pokojni, da neće ni za sime bit, ali oporavija se dobrim dilom.:s:

4IWBh1G.jpg


qUWWxDP.jpg


Zasad zdrav, da ga ne ureknem...
I prošlih godina je bija zdrav do jednog dana, a onda bi ga pomelo..:icon_cry:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Evo ureka sam ga!!!
Jučer zdrav, jutros par biljaka opet napade ona sotona...
Sad će sve ostale...Počupala žena ono par, ali nemam baš lip predosječaj..
Možda netko zna kako se zovu ove crne štetočine i od čega biže??
Bi li kopriva pomogla kod ove "ekipe"??

aV6HOKJ.jpg


NDIuP86.jpg
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Lisne uši,kopriva ima određena insekticidna svojstva samo se mora znati napraviti pripravak.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Sav sam se pretvorio u uho!!(oko):(blush):

Imam vrlo malo koprive bit će nekih 5-6 grančica visine pedalj, do dva.
Neće bit dosta??

Da ostavim ove godine, koprivu bez branja da se raširi za dogodine, a stabljike boba koje se dodatno zaraze počupam i otklonim?

Postupak pripreme koprive bi bija pobrat i ubacit u sić vode, i držat dan(24h), u vodi??
Onda prskat tom vodom?:icon_e_confused:
Neke opasnije kemikalije ne želim dici u tanjur, bolje neka ušiju..
 

Sasa19

Novi član
Tu od
23 Lis 2015
Poruka
14
Pozdrav!

Posadio sam bob prije 20tak dana i prije par dana sam primjetio da su par listova "odgriženi" ;) Nisam primjetio nikakvih nametnika u vrtu, osim što ima mušica..mogu li to biti lisne uši? Iako po listovima i stabljici nema ničeg vidljivog

Hvala
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Lisne uši ne jedu lišće. :(y):
Pogledaj rano ujutro ili pred noć, pretpostavljam puž.
 

Najnoviji postovi

Na vrh