• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bogovi vina i vinogradarstva

V

vocar88

Guest
Pozdrav svima,

radim seminarski iz Vinarstva, tema mi je ,,Bogovi vina", da li neko ima neke knjige, djelove teksta, časopise bilo što u čemu je obrađena pomenuta tema. Tražio sam na netu i našao nešto ali to nije ni izbliza dovoljno jer nastavnik insistira na više izvora...
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,584
kaKVI bogovi?iz mitologije ili bogovi u prenesenom znacenju?
 
B

bosniahos

Guest
Čuj to braniš dizertaciju zar ne.Da se našalim malo mogal bi u jednom dijelu napisati da su največi bogovi vina i svega vezano uzto mupovci.Dok te oderu za klo klo požališ sve spoznaje o Bachusu i dragom Bogu dok je za svoju ekipu pretvara vodu u vino.hahaha..Malo se šalim.
 
V

vocar88

Guest
Mislio sam na bogove vina uopšteno koji su, ja sam pronašao da su to : Dionis odnosno Bahus pa me zanima da li neko zna još neke od bogova???
 
P

pauk

Guest
kaKVI bogovi?iz mitologije ili bogovi u prenesenom znacenju?

ma svi postanu bogovi vina kad se napiju zagorskog direktora:icon_hang::icon_lol:


Vocar:

tako je, vec si nasao grckog Dionisa i rimskog Bacchusa. Ne propusti spomenuti odnos grckih vjerovanja i rimskih (Rimljani su preuzimali bozanstva od Grka i prilagodjavali ih sebi)... te izvore pronadji u enciklopedijama i slicno. Nastavnik vjerojatno zeli i pisane izvore, a ne samo skinute s neta ;)

inace,ne zaboravi Slavene. I oni su imali boga vina i svecanosti, ali i voca, vinogradi - Rujimir .

da, Rujimir-rujan, malo procackaj po toj vezi... eto to je ovako nabrzaka, iz sjecanja - mozda bi jos mogao naci neke bogove s obzirom da je vinova loza prvi put uzgojena, vjeruje se, na Kavkazu...

ma pusti, bas je zanimljiva tema ;)

A ak ti je uco nije krut, mozes malo i prosiriti temu, za uvod, ili jos bolje za kraj - ljudske poslovce o vinu, da se to lijepo povezati s bogovima i ljudima:

"Vino od ljudi pravi bogove i vragove." - npr

http://bs.wikiquote.org/wiki/Vino
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh