• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bolest stabljike kupine

T

teobot

Guest
Pozdrav!!!
Što je uzrok bolesti stabljike kupine kada se na stabljici pojave smeđi fleki, i nakon toga se stabljika postepeno suši. Što bi bio razlog tome i kako to spriječiti? Koje preparate i u koje vrijeme koristiti sredstva za zaštitu?
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
ne znam odgovor, ali samo da velim da sam i ja imao takav slučaj na par stabljika ove godine. Odrazati ispod fleka i baciti iz voćnjaka u svakom slučaju, a kako spriječiti to i mene zanima.
 
T

teobot

Guest
Hvala na informaciji, ako saznate vi ili ja rjesenje za ovaj problem cu napisati
Bok!
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Ja mislim da se tu radi o Didymella applanata. Probaj malo proguglati pa nam javi. :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E @jonahan,bio kod mene jedn čovjek neki dan što ima isti problem i veli da je Šubić bio vani i prati mu kupinjak već par godina ,isto sumnja u didimelu,ali nije siguran.A znaš da on ziasta zna o čemu priča.Zapravo je rekao da ne zna, što to zista je.Informacije bi trebalo tražiti na srpskoj strani jer su oni u vočarstvu daleko napredniji od nas,imaju puno dužu tradiciju uzgoja.
Taj što ima kupinjak -proizvodi prvenstveno vino,a neto proda i sviježe razmišlja zatražiti u labosu potvrdu sumnje.
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
E @jonahan,bio kod mene jedn čovjek neki dan što ima isti problem i veli da je Šubić bio vani i prati mu kupinjak već par godina ,isto sumnja u didimelu,ali nije siguran.A znaš da on ziasta zna o čemu priča.Zapravo je rekao da ne zna, što to zista je.Informacije bi trebalo tražiti na srpskoj strani jer su oni u vočarstvu daleko napredniji od nas,imaju puno dužu tradiciju uzgoja.
Taj što ima kupinjak -proizvodi prvenstveno vino,a neto proda i sviježe razmišlja zatražiti u labosu potvrdu sumnje.

Ja sam jučer poslao mail Šubiću u vezi mojih malina, kod mene nema didymele, mislim da je trulež korijena u pitanju.

i0sx.jpg


bxk4.jpg
 
T

teobot

Guest
Kod mene je lišće u super stanju. Nego je problem u prošlogodišnjem izdanku.
Dakle rodna stabljika ima po sebi smeđe fleke koje se šire i s vremenom stabljika sva ugine.
Evo slika tih fleka:
 

Prilozi

  • P22-06-13_16.44.jpg
    P22-06-13_16.44.jpg
    58 KB · Pregleda: 6,090
  • P22-06-13_16.44[01].jpg
    P22-06-13_16.44[01].jpg
    79.7 KB · Pregleda: 2,306
  • P22-06-13_16.50[01].jpg
    P22-06-13_16.50[01].jpg
    82.2 KB · Pregleda: 1,642
  • P22-06-13_16.53.jpg
    P22-06-13_16.53.jpg
    64.7 KB · Pregleda: 5,423

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Ja čak mislim da se radi o Septocyta ruborum-Purpurna pjegavost izboja kupine. Probaj malo potražiti slike i usporedi.
 
T

teobot

Guest
Hvala na informaciji, izgleda da je to ta bolest koja mi je zahvatila kupine. Sad još treba saznati kako spriječiti da do te bolesti ne bi došlo sljedeće godine. :)
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
S obzirom da je uzročnik gljiva vjerojatno postoji neki preventivni fungicid.

Kakvu zaštitu ste provodili do sada?
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
ja nisam provodio nikad nikakvu zaštitu na kupinama do sad. Ove godino sam imao par slučajeva ovakvih fleka. Ako postoji kakva preventiva onda druge godine budem prskao. Da li se provodi zimsko prskanje na kupini i sa čime je najbolje to obaviti? Da li je dovoljno crveno ulje?
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Crveno ulje je dobro kao preventiva jer je ujedno i insekticid i prska se tijekom 2. ili 3. mjeseca kad vegetacija miruje. Tijekom vegetacije je preporučljivo barem jednom još obaviti prskanje Ridomilom ili Quadrisom.

Ja sam ove godine na malinama koristio Cuprablau Z + Quadris.
 
T

teobot

Guest
S obzirom da je uzročnik gljiva vjerojatno postoji neki preventivni fungicid.

Kakvu zaštitu ste provodili do sada?

Od početka vegetacije do sada ja sam uredno prskao protiv bolesti i nametnika do sada 5-6 puta, a prije vegetacije sa plavim uljem. Na jesen i proljeće sam gnojio s umjetnim gnojivom.
 
Na vrh