• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bolesti i štetnici u našim šumama

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Znam da je to ekstenzivna sadnja. Drukcije zapravo niti ne mogu. Sram me uopće tražit bilo kakve poticaje koji se nude. Da su to prije 25 godina moji nešt pokušali, sad bi to bila lijepa šuma. Ali mic po mic i biti će.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
nisam baš siguran da su breze dobre za zadržavanje tla...imao sam slučaj ove godine da se je par njih izvalilo od snijega...doduše, visoke su i poprilično debele...
na istom mjestu raste i kesten, miješana šuma skoro pola-pola i niti jedan kesten se nije izvalio...


1hf687.jpg
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
KAd več pričate oko bolesti šume. Imao bi pitanje, ak je između vas kakav poznavač dreva.
U DOlini pored potoka posušili mi se svi Jeseni. Poznata bolest Jesena, koja došla sa iztoka, drugi kažu glive ... A sad imam par dreva usrijed brega na travinji, koji stoje zasebe, možda svaki 50 metara il više od bilokojih drugih. I samo oni jesu ostali zdravi. Sad sam tekom šetnje pronašao i kod njihovih panjeva zanimive ogrebotine, koje radila žolna-detelj.

Izgleda, da je onaj ptič bušijo i odsekavao lubje dreve, da pronađe štetočine, koje su izpod lubja. One štetočine, koji po mome su kao črvi mali, izbušili su puno malih rupica u drevo.


No a sad ovo pitanje- dal mislite, da če i ove dreve propasti? JEr prošle godine imale su ljepo zdravo krošnjo i zelenje puno...
Čini se meni, da sve dreve Jeseni kod mene idu u 3 krasne..
Hvala na odgovorima.

I još da dodajem zanimivo ošteto mlade jabuke! Izglodana rupa na višini od 1,5 metara mlade dreve, a od ove rupe prema gore izpod lubja izbušena je rupa bilanečete vijerovati debeline 10mm!! Tamo unutra nasprejao sam herbicidom, i cijelo rupo zamazao pastom za zaštito drveta kod rezanja. Oštečenje se zaustavilo i dreva več 3 godine ljepo nadalje raste.

A da dodam neko moje malo izkustvo. Slika 4 od Darijusa. Ovo oštečenje moguče je, da su pravili SRŠENI!. To sam gledao sa vlastitim očima, da su pili sok dreve iz ove rupe. Možda nisu oni je izbušili(ili jesu), al vidijo sam i po 10 sršena piti od tamo sok. POred na drevo imali su put i mravi, pa se sršen samo okrenuo i pored soka pojeo i po 5 mrava.
I još to-ovu drevu sam prošle godine srušijo, i unutra hrast bijo je v centru crni, kao MCMARKOV 204. Srušio ga slučajno, jer se bojao, da če ikad pasti na šupo sa strojevima.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
To ti je bušio djetlić, vrlo korisna i plemenita ptičurina.
Ako ti se potkornjak ubušio pod koru stabla će propasti. Nema spasa.

Evo jedne slike udara groma. Morat ćete malo okrenuti glavu jer nikako ne mogu dobiti sliku okomito.
nw9yd.jpg


I slika dvostruke bjeljike.
15zp8ur.jpg
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Prije par dana vozim se ja kojih 30 km od kuče nekvom dalnjem poznaniku. Pored puta izlazim iz kola, da se opišam. A vidi vraga, potpuno isti hrast stajao je izpred mene, kao na prvi sliki ove teme Darijusa. Pa se na njega sijetijo. Stajao je na vrhu uzbrdice na otvorenom sa još par dreva pored puta.

Mcmarko, ova tvoja dreva tako, nije upotrebiva za ništa, nego samo za palbo...:(

Kod nas grom u historiji,koliko se sijetim udarijo je u glavnom u "Topole".
http://www.malvarosa.cz/content/47-topolove-drevo
No mi jih nemamo, al dvije komšije na vrhu brega kod mene imali su jih. I svakome u jednoga udarijo. U glavnom su jih srušili. Ostali su samo dvoje komada. No moja teta stajala van kuče, kad udarijo komšiji u drevo. Sijeti se, da jo bacilo od snage po tlu. Tragovi na drevi slični, kao sa tvoje slike. Duga crta do zemlje skroz dole.
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
jel netko primjetio da hrastove stjenice grizu ljudove?...
naime, danas je po meni plazilo poprilično tih malih gadova, i odjednom sam po rukama i nogama bil sav izrešetan...samo mali plikovi (kao od malih komaraca) mi iskočili...
sve se ogledam i mislim jel to moguće?
...inače, hrast lužnjak u pokupskoj dolini je sav požutio, te stjenice imaju doslovno koloniju na svakom listu...
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,656
jel netko primjetio da hrastove stjenice grizu ljudove?...
naime, danas je po meni plazilo poprilično tih malih gadova, i odjednom sam po rukama i nogama bil sav izrešetan...samo mali plikovi (kao od malih komaraca) mi iskočili...
sve se ogledam i mislim jel to moguće?
...inače, hrast lužnjak u pokupskoj dolini je sav požutio, te stjenice imaju doslovno koloniju na svakom listu...
Ja primjetil još lani, grizeju ko muhe
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
@dejan.d Ma nije kraj hrastu...on je mocni kralj nizinskih i prigorskih suma....ali nije mu lako....
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
nema žira, a to znači da nema ni mladosti...
bori se kak zna, ali mislim da će trebati pojedine lokacije štiti insekticidima, samo toliko da se dobije žir za rasadnike...
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
tako mla živina a šta može napraviti stablu mravi.mp4
 

Prilozi

  • 242925095_675001190570198_6016540193527930192_n.jpg
    242925095_675001190570198_6016540193527930192_n.jpg
    95.7 KB · Pregleda: 31

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Ma nije to mrav napravio, on je samo iskoristio priliku da si osigura krov nad glavom....
 

SinE

Član
Tu od
30 Ruj 2021
Poruka
13
Primjer što se desi kada stvari izmaknu kontroli.
Nekoliko fotografija napada potkornjaka u GK, prije nekoliko godina.
Proglašena je elementarna nepogoda, no bilo je (pre)kasno...
 

Prilozi

  • DSCF9179 (Large).JPG
    DSCF9179 (Large).JPG
    39.8 KB · Pregleda: 29
  • DSCF9182 (Large).JPG
    DSCF9182 (Large).JPG
    23.3 KB · Pregleda: 29
  • DSCF9185 (Large).JPG
    DSCF9185 (Large).JPG
    66.4 KB · Pregleda: 29

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
kaj očekujete? 75% šuma u hr su državnom vlasništvu. svi znamo kako funkcionira država. samo sjede i čekaju plače. a tamo zaposleni svi glupi i nesposobni . kod mene slovenci odvoze sve kaj mogu. zašto? zato jer u sloveniji nemogu tako. tamo imaju pravila (koliko smiješ porušiti,šta sa vrhovima,nesmiju uništiti putevi,papiri). realno ja mislim da slovenci samo rade za veče igrače(italija,njemačka,austrija). nas su u osnovnoj učili da je austrougarska u u 18 i 19 stolječu radile pilane u hr da se kao potakne industrijalizacija. zapravo to je bilo iskorištavanje kolonizacija. danas ista stvar.
koliko vidim na slikama to su jele. navodno nisu za dobre za ogrijev zbod smole ali ako se to ne poruši to jest ne makne tu ponovo nebu niš naraslu jako dugo. barem ij spaliti za struju u nekoj spalionici.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
pa da su to zapalili više bi preživjelo...
nemar i neodgovornost...(n)
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,656
Veliki dio odgovornosti imaju i budale koje se deklariraju kao zaštitnici prirode. Jel se sječate slične situacije s palminom pipom na moru, pa kad je trebalo posjeći sva stabla u krugu 50 ili 100m, ne sjećam se točno, kak su odma graknuli i skočili da je to ekocid.

Siguran sam da su i tu imali prste takvi "zeleni". Jer poznavajući HR šumenjih ne treba moliti da se nekaj poruši.
 

SinE

Član
Tu od
30 Ruj 2021
Poruka
13
Nažalost, ovo je samo dio problema i šteta. I to manji.
Najprije smo sezonu ranije imali ledolom i veliki dio svog drveća je polomljen. Najviše bukva, naravno.
Pojavljuje se veliki broj oštećenog drveća, što aktivira i sve moguće štetnike u velikom broju. Najviše smrekov potkornjak.
Sljedeća sezona je, naravno, sušna. Smreke se inače mogu same obraniti od "redovnog" napada potkornjaka, koji je uvijek prisutan u šumama, jednostavno zatvarajuću njihove rupe smolom. No sada, bez vode, osuđene su na propast. Smreka ima plitko korjenje i ne može vodu vući niti iz zemlje, sve i da je ima.
I na kraju, sljedeća sezona, finale, vjetrolom.
Stotine tisuća kubika, najviše smreke, dosta manje jele, izgubljeno.
I što je najgore, i sada, nakon nekoliko godina, još uvijek trunu u šumama...
 

Prilozi

  • FB_IMG_1514896461271.jpg
    FB_IMG_1514896461271.jpg
    79 KB · Pregleda: 14
  • FB_IMG_1514896467106.jpg
    FB_IMG_1514896467106.jpg
    74 KB · Pregleda: 14
  • FB_IMG_1514896570592.jpg
    FB_IMG_1514896570592.jpg
    88.2 KB · Pregleda: 14

SinE

Član
Tu od
30 Ruj 2021
Poruka
13
kaj očekujete? 75% šuma u hr su državnom vlasništvu. svi znamo kako funkcionira država. samo sjede i čekaju plače. a tamo zaposleni svi glupi i nesposobni . kod mene slovenci odvoze sve kaj mogu. zašto? zato jer u sloveniji nemogu tako. tamo imaju pravila (koliko smiješ porušiti,šta sa vrhovima,nesmiju uništiti putevi,papiri). realno ja mislim da slovenci samo rade za veče igrače(italija,njemačka,austrija). nas su u osnovnoj učili da je austrougarska u u 18 i 19 stolječu radile pilane u hr da se kao potakne industrijalizacija. zapravo to je bilo iskorištavanje kolonizacija. danas ista stvar.
koliko vidim na slikama to su jele. navodno nisu za dobre za ogrijev zbod smole ali ako se to ne poruši to jest ne makne tu ponovo nebu niš naraslu jako dugo. barem ij spaliti za struju u nekoj spalionici.
Što reći, pogledajte samo što je po struci državni tajnik zadužen za šumarstvo. Ne, nije šumar...
A i loptaju se šumarstvom iz ministarstva u ministarstvo. Tako je sada za nas, osim min. poljoprivrede, zaduženo i min. održivog razvoja i zaštite prirode. Pa pokušajte bilo kakav natječaj vezan uz šumarstvo izvest u nekom "normalnom" roku. Sve i da znate gdje su vam čestice, da jesu katastarski šuma, i naravno, da imate imovinsko-pravne rješene...
Ovo za slovence i austrijce je istina. U jednom trenutku uletili su nam u šume harvesterima, ekipažama i ne znam čime sve ne. Iza njih je tamo ostalo kao da je pao meteor. A putevi i vlake takvi da ja svojim traktorom nisam imao što raditi, neprohodni.
Šuma je najviše smrekova. Dobra stvar je što je smreka "agresivna" vrsta i brzo se širi, "već" za desetak godina može prerasti neku livadu. Loša stvar je da ovo nitko neći izvlačiti iz šume.
Ostat će tamo, spremno za neku novu zarazu, novi ekološki problem...
 

SinE

Član
Tu od
30 Ruj 2021
Poruka
13
Veliki dio odgovornosti imaju i budale koje se deklariraju kao zaštitnici prirode. Jel se sječate slične situacije s palminom pipom na moru, pa kad je trebalo posjeći sva stabla u krugu 50 ili 100m, ne sjećam se točno, kak su odma graknuli i skočili da je to ekocid.

Siguran sam da su i tu imali prste takvi "zeleni". Jer poznavajući HR šumenjih ne treba moliti da se nekaj poruši.
Upravo tako. Došli su nam "zeleni specijalci" iz Rijeke i sa Krka u GK tumačiti kako se spašava šuma.
Pravilo struke kaže, u krugu dvije visine zaražene smreke treba sve porušiti, odmah izvući trupce i sanirati grane. I zdravo i zaraženo.
Oni su, pak, zagovarali blokadu cesta u slučaju da se krene sa time.
Nažalost, nismo bili ni blizu tome da se tako nečim stvarno i krene. Imovinsko-pravni odnosi, naravno.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Najnoviji postovi

Na vrh