• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bolesti paprike

  • Temu pokrenuo teodul
  • Datum prvog posta
T

teodul

Guest
Pozdrav narode novi sam na forumu a i u portlarstvu i imam problem sa rasadom paprike. Paprika je spremna za sadnju ali mi se sad pocela pojavljivati neka bolest sta li je... evo je na slici http://imageshack.us/photo/my-images/401/sl373604.jpg/
http://img59.imageshack.us/img59/5224/sl373606.jpg


Uploaded with ImageShack.us nisam bas vjes sa ovim slikama :rolleyess: uglavnom polako me hvata panika a ovde nemam bas strucnjaka koje mogu pitati zato molim za pomoc da mi kazete sta je i sta mi je ciniti. Hvala!!!
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Pozdrav narode novi sam na forumu a i u portlarstvu i imam problem sa rasadom paprike. Paprika je spremna za sadnju ali mi se sad pocela pojavljivati neka bolest sta li je... evo je na slici http://imageshack.us/photo/my-images/401/sl373604.jpg/
http://img59.imageshack.us/img59/5224/sl373606.jpg


Uploaded with ImageShack.us nisam bas vjes sa ovim slikama :rolleyess: uglavnom polako me hvata panika a ovde nemam bas strucnjaka koje mogu pitati zato molim za pomoc da mi kazete sta je i sta mi je ciniti. Hvala!!!

Prvo,lijepo je razvijena,ali mi se čini malo blijeda,iako to možda samo tako izgleda zbog svijetla,ali ako je blijeda,onda joj pomalo ponestaje hrane,pa bi trebalo lagano intervenirati prihranom,ovo spaljeno na listu mogu biti opekotine od sunca.Naime,ako prilikom zaljevanja ujutro ili tokom sunčanih dana na listu ostanu kapljice vode,refleksija topline može to napraviti.Nije to onda ništa zabrinjavajuče,ionako su to donji listovi koji će kasnije izgubiti funkciju,ali za sada ih treba čuvati jer su potrebni za fotosintezu i jači rast biljke.Možeš za svaki slučaj poprskati ribomilom,sistemik je,a previnirati će fitoftoru.Uzimaš najnižu propisanu dozu jer su biljke mlade,pa za sedam dana još jednom,nije neki trošak jer zaštita u kontejnerima je najjeftinija zaštita.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pozdrav momak!

Ovo ti nije bolest, već ožegotine. E sad da li se radi o prihrani ili smrzavici to ti najbolje znaš. Nema brige, dalje će biti dobro, premda nebi bilo loše prije presađivanja ili odmah nakon poprskati bakrom. Bakar ti je najbolji za sve bakterioze, nema bolje a jeftinije zaštite.
Ne moraš posebno otvarati teme o pojedinim stvarima o paprici, slobodno stavi u temu paprika, ako ostale teme i ne gledam, papriku uvijek.
 
T

teodul

Guest
Hvala puno, i ja sumnjam na ozegotine ali nisam bio siguran jer mi se to na nekim listovima siri od ruba lista prema sredin, opet ko sam ja da dajem dijagnozu :rolleyes:. A desava mi se to kada uvece zalijem kapljice ostaju i sutradan ujutru. Ove biljke koje imaju te ozegotine jesu bledje ali imam ih i bas tamno zelenih inace mi rasada nije bas jednaka ali onoliko koliko meni treba bice dobro. Prihranjivao sam plavim kristalonom i preko lista a i zalivao sam i korijen pa sam razmisljao da nisam u tome nesto zeznuo jer mi se slicna stvar desila sa paradajzom dobio sam pogresan savjet i napravio dosta stete preteravsi sa prihranom. u svakom slucaju vama hvala :prayer: a pozivam i ostale da se ukljuce u ovu temu
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ožegotina od sunca + vjerojatno ujutro kasniš s otvaranjem plastenika, pa imaš zeru visoku temperaturu, na promočen list...niš strašno, malo špric špric i teraj dalje...:finga:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja mislim da je bolest, ista ona koje je mene patila prošle godine, a sve prisutnija je u HR. Također mislim da je neka babura u pitanju. Poz
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ja mislim da je bolest, ista ona koje je mene patila prošle godine, a sve prisutnija je u HR. Također mislim da je neka babura u pitanju. Poz
većini ovdje kod nas otišla sva rasada paprike,nisu ljudi pokrili sa ničim i ode sve. i naravno temperaturne razilke po danu i noći. šteta ali sad će znati za drugi puta.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Nema ovdje nikakve bolesti, zaštita tek posle sadnje.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
većini ovdje kod nas otišla sva rasada paprike,nisu ljudi pokrili sa ničim i ode sve. i naravno temperaturne razilke po danu i noći. šteta ali sad će znati za drugi puta.

To je zaista velika šteta,ljudi su se mučili i uložili trud i novac. Šta sada mislite napraviti,hoće li se sijati drugi rasad ili će se ići sa nekom drugom kulturom?
 
T

teodul

Guest
Zar su tolike stete? Imam ja viska nesto rasade posijao sam vise nego sto mi treba pa ako kome treba javite inace nije ni skupa. A sto se tice moje rasade sve je ok bile su ozegotine, ostanu kapljice vode na listu i onda se ovo desi, uglavnom ne siri se.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
To je zaista velika šteta,ljudi su se mučili i uložili trud i novac. Šta sada mislite napraviti,hoće li se sijati drugi rasad ili će se ići sa nekom drugom kulturom?

a sijat će drugu,šta će. svi žure nekud bez ikakve potrebe pa im se desi to što im se desi,nebi me čudilo da posade banane iduće godine,vrijeme je varljivo totalno i treba paziti na te svari,a ne misliti da smo na jugu dalmacije pa možemo kako hoćemo.
 
S

smitka

Guest
drvenasta stabljika paprike

pozdrav svima,
novi sam član i novi "poljoprivrednik."
Prvi puta sijala sam papriku iz iz sjemena, tri sorte, s početka sve se činilo u redu, papirku sam presadila na otvoreno i nakon nekog vremena primjetila da nekih stotinjak (ja posadila odmah 400 za početak) imaju drvenaste stabljike i crvenkaste listove, kako sam sorte pomiješala ne znam radi li se o bolesti ili moguće takvoj sorti. Može mi možda netko pomoći, hvala!
 
S

smitka

Guest
Morate postaviti slike.

kakve mrtve slike, imam 60 godina i jedva sam se registrirala, valjada trebam snimiti na mobitel pa utem sticka, samo bojim se da ne ću znati, pokušati ću, hvala!
lišće je kožnato, crvenkasto, a stabljika tvrda i crvenkasta, sve se nadam da se radi o sorti a ne bolesti!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
pa sa 60 godina bi morala znati poslikat papriku...:rolfer:

Pa neznam ni ja,koja sam mlađa pa bi mi tehnologija morala biti jasnija.A da znaš što sve još neznam....!
 
S

smitka

Guest
Pa neznam ni ja,koja sam mlađa pa bi mi tehnologija morala biti jasnija.A da znaš što sve još neznam....!

ma znam ja poslikati ali ne znam kako sliku umetnuti na forum, ja ću te drvenaste paprike ostaviti pa šta bude, sve ako je i bolest ne širi se, možda je bilo loše sjeme ili su to presadnice možda iz jednog kontenjera kojeg nisam dobro tretirala, ostale su savršenstvo prirode.
 
Na vrh