• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Bumbar, grama čakovec, i opčenito dućani malo veći centri sa poljoprivrednom i vinarskom opremom.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
358
Kad smo vec kod flasa,a di ih kupujete?? 0,5 staklene bi trebal.

Pogledaj u Lupres u Bartolovcu ili Nedeljancu , Poljocentar prema Pušćinama prije mosta desno dole bivši Kerometal , i onaj u Optujskoj kaj drži vinarsku opremu prije Tokića na jeziku mi je al ne mogu se sjetit kak se zove
 

jacca

Član
Tu od
28 Velj 2014
Poruka
54
Kad smo vec kod flasa,a di ih kupujete?? 0,5 staklene bi trebal.
Najjeftinije su u Ormožu...Trgovina Manuela...100% provjereno..i imaju sve...to nam je puno bliže od Sv.Nedelje ai i jeftinije su..
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,671
Mi flaše peremo u perilici,i kad završi ciklus ostavimo ih u perilici da se posušiju. Ne otvorit perilicu,nego ostaviti zatvorenu jer od topline se osušiju.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Na kaj točno misliš na muljaju?

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Naravno..iako ovi dečki s kajkavskog govornog područja nerazmeju..
Svašta mješaju u koštice, i gotovo je nemoguće dobit čisto hladno prešano ulje... osim ako ga sam neisprešaš, ili osobno si dobar s čovjekom koji to radi, pa kupiš od njega.
Moram te demantirati. Ako i muljaju, muljaju na zahtjev onog kome prešaju. Koji imaju prešu za hladno, oni prešaju na vidjelo tak da se sigurno nebudu namakali bezveze kad je njima bitna lova koju dobe za uslugu.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Neda mi se puno raspravljati da to opet ne ode u nedogled ali skoro svaka uljara ima svoje viđenje količine sjemenki potrebnih za 1 litru ulja. Jučer mi dođe kolega koji se par godina več bavi sa bučama a niti jednom mi nije htio reči bilo šta da mi pomogne savjetom i jučer mi malo otkrije kako i koliko razrjeđuje svoje ulja koje prodaje po 80 kn/l a ja kad za svoje tražim 120 svakom je puno i još mi tvrde kak ima za 80 čisto. Kaže kolega da ga razrjedim, e pa neču iz inata. Radije ču ga podijeliti prijateljima i dobrim susjedima ngo da me neko zajebava. Iduče godina ako uspijem prodajem sirove koštice, pare u đep i gotovo, pa koliko god bude. Ulje jedino za sebe raditi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
S uobičajenom preradom kod večine uljara dodaje se 1/3 bijelog ulja na količinu koštica. Neki uljari hoće raditi s manje bijelog ulja, a neki neće jer se proces uspori. Ja ne volim prejako ulje. Uobičajenom preradom se dobije ilje koje je taman po mom ukusu. Također mi je važno da se ukupna količina bijelog doda kod pečenja, a nikako poslije. Probal sam kod kolege bučno ulje s dodatkom oraha, odlično je.

Meni je važnije da znam kako su uzgojene buče. Nema kod mene korištenja herbicida ili fungicida. Buče uzgajam bez otrova, iako bi mi bilo jeftinije kupiti suhe koštice. Ulje koje dobim imam za svoje potrebe i za podijeliti prijateljima i rodbini.

Dado, kaj ti smatraš čistim bučnim uljem, odnosno koliki je udio bijelog ulja kod tebe, a koliko kod kolege?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Kod mene nema bijelog ulja a kod kolege je to relativno. Zavisi koliko želi dobiti ulja za prodati. Vjerujem da nije jedini koji tako radi ali nema veze. Svako nek radi kak želi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kak možeš dati za 120 kn ako nema niš bijelog ulja? Uz pretpostavku da je u ono po 80 kn rađeno uz dodatak 1/3 bijelog na težinu koštic, onda tvoje vrijedi 150 kn. Po drugoj strani ako možeš postići cijenu >15 kn za suhe koštice, a nemaš kupca za ulje (bez bijelog) po cijeni 150 kn, bolje se ne zafrkavati s preradom. Barem matematički tak ispada.

Mene zanima za kaj se takvo ulje bez bijeloga koristi? Koliko treba da se privikneš na tak jako ulje?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Dečki, matematika vam onda nije jača strana dok je ulje i prodaja istog u pitanju. Jel itko od vas kad bacil sve na papir ili izračunavate na pamet te cifre? Možda sam malo bezobrazan, ali sam i sam bil u poslu sa uljem, dobar sam si sa 3 veća uljara prerađivaća u "našem" kraju i dok ti iz prve ruke netko ne veli računicu, ostalo sve je naklapanje.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Gde sam fulal i koliko? Jel pogreška reda veličine 5-10% ili više?
Budi tak dobar pa pojasni. :icon_pray:
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Nije ni tvoja računica baš nešto. Osim ako u te sveukupne troškove ne ulazi branje buća, pranje koštica, sušenje itd. I tu se malo nabere kuna.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pa normalno da ulazi ako radiš svoju košticu i opet ti ne ispada kila suhe 20kn. Pa niko normalan na svetu nebu prodaval svoj proizvod po proizvodnoj cijeni. Pa da i suhu košticu prodaješ očekuješ zaradu od par kn po kili iznad troškova proizvodnje.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh