• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

pcmarec

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
100
ajde super, ak ti nije problem da vidimo kak i to zgleda

imam malcer 2.5m pa mi treba i malo veca ralica da pokriva malcer

znaci na v si stavljao i utege, nisam o tome uopce razmisljao, koistan savjet
 
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
49
Re: Buče bundeve

Evo ralice
793c0ec532e40ce4695dfa251b7a6694.jpg
9a8812d053546db9593e3a4b6b413d52.jpg


Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

dex001

Član
Tu od
2 Ožu 2014
Poruka
87
Koristi li tko Panteru QT nakon nicanja tikvi za tretiranje protiv uskolisnih korova? Kako se pokazala i da li šteti tikvi?

Prošle godine sam koristio Fusilade Forte i bio je odličan protiv divljeg sirka a tikvama nisam primjetio da šteti. Pantera je dosta jeftinija pa bih htio probati ako ne šteti tikvi.
 

pcmarec

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
100
Znači dolje suobične cijevi fi??? 50? i gore na njima daska?, i to je to

A koji je kut? to me malo više zanima? tj. koji kut bi bio optimalan za ralicu, ili minimalan??
 
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
49
Re: Buče bundeve

Fi cijevi je 45, u vrhu je drvena kocka u koju su zašarafljene daske
fb709853f9db7c4eaf524c846348b331.jpg


Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
vidim da tema suti,a ubrzo bi mogla krenuti berba,jel se zna posto bi ove godine mogle biti mokre golice i tko ce ih otkupljivati
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jedan kolega tvrdi da postoje muške i ženske buče. Navodno se poznaju po "guzici".
Ako je to istina, može li netko reči koja je od ovih na sliki muška, a koja ženska?
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Ja znam da postoje muški i ženski cvjetovi, to mi je objašnjavao jedan iz mog sela koji se već duže vrijeme bavi s tikvama i uljem. Imao sam za zajebanciju posađene one velike, giant popkins, i pokazivao mi je koje cvjetove moram potrgati ako hoću ekstra velike tikve. Da postoje muške i ženske tikve, to sad prvi put čujem.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,758
Code, jel to zbog veličine guzice ili šupka? :(giggle):
 

andrija325

Član
Tu od
6 Tra 2015
Poruka
34
da postoje
muške buče su više duguljastog oblika a ženske buče su okrugle
uzmi par duguljastih izvadi koštice i isto tak par okruglih i izvadi koštice
nemoj ih pomiješati pa na proljeće na jednoj njivi posadi par grmova iz duguljaste a na drugoj njivi par grmova iz okrugle
nebudu ti se oplodile jer su jedne muške a druge ženske
napravi taj pokus i uvjerit ćeš se
a negdje na njivi posadi pomiješane koštice iz duguljaste buče i okrugle pa onda vidi rezultate
naravno da bi trebalo biti razmak što veći među njivama di se posade samo duguljaste a di samo okrugle
ja sam tak napravio po savjetu od čovjeka iz VŽ županije i uvjerio sam se potpuno u to

ovo su ti obje ženske buče koliko ja vidim:drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kolega me uvjeraval da su ženske ove sa većim šupkom. I taj šu*ak je više uvućen kaj se na ovoj sliki ne vidi najbolje. Dakle lijeva bi trebala biti ženska. Kod običnih domaćih buća postoji i razlika u obliku, kak piše Andrija, ali golice su gotovo sve plosnate. Dugoljastu je prava nauka pronaći.
Kolega nadalje tvrdi da uzima koštice za sjeme samo iz ženskih buča. Možda je djelomično u pravu, a nisam niti 100 % siguran da Andrija nije u pravu.

No, kaj me buni?
Na istoj biljci niknu ženski i muški cvjetovi. Ženski odmah imaju formiran zametak ploda ispod cvijeta, a muški nemaju. Ako je Andrijina tvrdnja točna, onda muški cvjetovi ne mogu oploditi ženske sa iste biljke, ali to se kosi sa praksom moga kolege koji sije isključivo koštice iz ženskih buča.

Nekad su se kod mene uzgajale isključivo buče za svinje. One kaj imaju koštice u bijeloj lupini. Od starijih osoba sam doznal da su imali bolje buče ako su za sjeme odvojili samo koštice iz ženskih buča.

Gdje je istina? :confused:

P.S.
Očistil sam koštice iz 10 buča. Mokre (ocijeđene na rešetki) su vagnule 1,64 kg. Koliko iz njih mogu očekivati težinu suhih?
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
0,80 kg a moguće i manje jer se sad neće osušiti nego smežurati, malo si to prebrzo napravil još su pune vode
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala! :drink:
Trebale su mi kao hrana za svinje, a usput sam izvadil koštice.
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
jel zna netko posto bi mogle biti kostice ove godine ili nekoga da otkupuje da ga pitam za cijenu
 

andrija325

Član
Tu od
6 Tra 2015
Poruka
34
narode jel se krenulo u branje buča
ja idem od utorka u borbu s time
daj bože sunca jer ih moram na suncu i toplome vremenu sušiti
a berba i čiščenje ručno
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam videl kod susjeda da je dopelal i očistil nekoliko prikolica. Moje nisu nicale podjednako pa sad preberem one zrelije. Berem već 4 tjedna, svakih par dana. Zasad svinje diktiraju branje, koliko mogu pojesti. Ispočetka je težina suhih bila svega 43% težine mokrih, a kod zadnje posušenih se to popravilo na 53%.
Zna li netko, koliki je uobičajeni odnos suhe-mokre?
 

andrija325

Član
Tu od
6 Tra 2015
Poruka
34
Ja danas krećem u berbu
Sve se radi ručno
Od tovarenja z prikolicu do vađenja koštica i pranja na rešetkama do sušenja na suncu
Al ne malo strah vremena kad vele da od petka na dalje bude kiše dosta de budem sušil
Ima tko kakav prijedlog da nekakvu sušaru sklepam na brzinu
Imam master grijač na plinsku bocu koji puše toplo i osam rešetki 200*100cm
Kak da to složim da se da sušiti koštice ako nebu sunca
Slike ideje sve kaj imate su dobro došle
Hvala svima
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Te rešetke postavi na stranice od prikolice, zadnju stranicu otvori i tu stavi mastera. Ali pripremi dosta plina i živica...

Usut,ove godine koštice nitko ne treba,jedini koji otkupljuje treba manje količine,i nudi 5 kn/kg.
 

Najnoviji postovi

Na vrh