• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijena pripreme zemlje - rigolanje

  • Temu pokrenuo Beshla
  • Datum prvog posta

Llijeska

Novi član
Tu od
1 Svi 2017
Poruka
15
Re: Cijena pripreme zemlje - rigolovanje

Ne kužim, kak misliš dal bi dozvolio? Pa bio bi sretan i zahvalan da to napravis ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Cijena pripreme zemlje - rigolovanje

nisi razumio ,
primjer , ti imaš strojeve i pluove , ja trebam uslugu oranja i donesem cjenik s fejzbuka ,bi li ti radio po njemu?
 

Llijeska

Novi član
Tu od
1 Svi 2017
Poruka
15
Re: Cijena pripreme zemlje - rigolovanje

ma mene interesira neki okvir za 3ha dal je 1000kn, 10000kn ili 50000kn...
krečenje zemlje koja nije korištena godinama i treba je pripremit za sadnju voćnjaka u studenom
kreče
dubinsko oranje traktorom
kopanje redova za lješnjak bagerom....

za ogradu sam već saznao da je oko 40000kn
sadnice sam dogovorio
državnoj savjetodavnoj službi se neda ni javit ak nisi Todorić sam me upute na svoje privatne firme da im platim par tisuća kuna da mi kažu da oranje košta 5 kn (bubam cifre na pamet)
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: Cijena pripreme zemlje - rigolovanje

ja sumnjam da se kvalitetna priprema moze napravit ispod 25-30000 kn/ha
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Cijena pripreme zemlje - rigolovanje

Ma pusti savjetodavnu sluzbu, vecina ne zna nista, cast izuzecima. Sve oko ljesnjaka sta te zanima ti treba rec onaj koji ti prodaje sadnice. Onda odes do kolega sa foruma, nenad, krki, bobic...

Cifra bude negdje blizu kako je kolega rekao.

Malciranje 2000kn, nesto manje oranje i frezanje ( drljanje ), rigolanje bagerom sigurno 10- 15000kn ( ovisi o kolicini redova ), kopanje rupa za sadnju ( ako sadnice imaju lijepi korijen) bagerom opet par tisuca kuna. To su cijene po hektaru.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Cijena pripreme zemlje - rigolovanje

Ja vec dvije godine pripremam zemljiste za podizanje nasada lijeske i jos uvijek je upitno dal cu ga zasaditi ove jeseni,,,
c065.gif

Nisam siguran da je lijesci potrebno oranje dublje od 50 cm, podrivanje da ali oranje i dizanje mrtve zemlje na povrsinu, barem u mom pjeskovitom kraju, mislim da nema uporiste,,,
Iz dosadasnjih iskustava znam da lijeska vecinu korijenovog sistema ima u sloju od 15 do 40 cm. govorim o Istarskom ljesnjaku,,,
Zato mislim da vecinu hranjiva treba pohraniti u taj sloj a ne dublje jer ce ostati neiskoristeno samim tim i troskovi koji iz toga proizlaze su uzaludni,,,

No mozda i grijesim, tko zna,,,
c090.gif
 

Llijeska

Novi član
Tu od
1 Svi 2017
Poruka
15
Re: Cijena pripreme zemlje - rigolovanje

Bobić, kaj bi onda ti predložio?
1. krčenje terenja (svibanj)
2. dubinsko oranje 50cm (svibanj)
3. prihrana raznim gnojivima sukladno analizi tla (svibanj)
4. ograđivvanje terena (lipanj)
6. bušenje rupa za sadnice (ručnim motornim stvrdlom širine 40 i dubine 70, i sadnja odmah u rupe uz odgovarajuću prihranu?

Fala na komentaru ako sam krivo napiso nekaj
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Cijena pripreme zemlje - rigolovanje

Prihrana prije oranja. Nema smisla bušit rupe duboke 70cm, rupe bušiš do visine kako je sadnica bila zakopana u rasadniku. Ne znam kakve su sadnice ali sa rupom promjera 40 cm bi mogao imat problema ako su sadnice višegodišnje. Pogotovo jer korijen raste kako on hoće, mogu bit sve žile na jednu stranu i onda ne možeš zasadit sadnicu da bude u ravnini ili jednak razmak među sadnicama.

http://poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=1226041&postcount=503

Pogledaj zadnju sliku, takva sadnica ide teško u rupu promjera 40cm. Ne znam kakav sadni materijal imaš, ako imaš sadnice kao većina sa njuškala onda se zakapa pod jednu štihaću.
 
Posljednje uređivanje:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Cijena pripreme zemlje - rigolovanje

Sve si lijepo pobrojao ali vjerujem da je zabunom stavljeno oranje prije gnojidbe,,, :(think):
Da sam na tvom mjestu ja bih iskoristio mogucnost i posijao neku biljku za zelenu gnojidbu koja ce ti ugusiti korov a dati zelene mase koja ce dodatno obogatiti tlo,,,
Nebih sad odmah orao na dubinu od 50 cm vec na 25 do 30 a nakon toga rauolu ili neku drugu zaorati sa rigolanjem,,,
Na taj nacin zemljiste ce se dodatno promjesati kao i hranjiva koja su u njemu,,,

Ja inace nisam od onih koji zagovaraju gnojenje u rupu vec sam od onih koji kompletnu kolicinu zemljista stavljaju u optimalne uvjete, je da malo vise kosta ali,,,,,,,
Kod sadnje prvog nasada radio sam mnogo gresaka pa tako i onu sa unosom hranjiva i sad mi se to obija u glavu jer je naknadno to mnogo teze odraditi,,,

Imaj u vidu da sadnice nece biti dostupne prije listopada mjeseca a do tad mozes stosta odraditi, ogradu ne moras stavljati do par dana prije sadnje odnosno tik pred zavrsnu obradu,,,
c085.gif
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Cijena pripreme zemlje - rigolovanje

Ako ima kakvog debljeg drveća obavezno izvadit korijenje. Sadnice možda budu i krajem studenog, lani je bila topla jesen i lišća je u listopadu bilo još ohoho.
 

Llijeska

Novi član
Tu od
1 Svi 2017
Poruka
15
Re: Cijena pripreme zemlje - rigolovanje

Bok,

Znači ne može se izbječ bager i s njim povuć jednu rupu po cijelom redu i onda na svakih 4,5m sadit lijesku i zatrpavat nazad bagerom?

Ja mislio da se može onim ručnim (na motor) strojem iskopat rupa svakih 4,5m da se izbjegne bager, navodno je ratlika na 3ha par 15000tisuća kn.

Bio kod 3 proizvođaća sadnice i svaki mi kaže drugo, a vjerujem da gospoda ovdje imaju više iskustva, pa evo ja pitam...

Unaprijed fala na odgovorima
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ma moze se i sa svrdlom, nije problem,,,
ja sam mjesto gdje dolazi rupa obiljezio krecom i tu busio rupu,,,
iz slike se vidi da su sadnice sa razvoijenim korijenom i nije bilo nikakvih problema iako je svrdlo promjera samo 30 cm,,,
ovako je to izgledalo kad smo podizali kcerkin nasad,,,

8wwnwx.jpg

2iavmo5.jpg

33kr8ub.jpg
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
uzimajte sadni materijal iz rasanika koji je u vasem podneblju!
Npr. ja sam uzimao u Prudu u Metkovicu...prvo su sadnice strasno dugo bile u vegetaciji, cak su neke i povadjene s listom!
Kad su napokon posadjene upale su u (kod nas) susni Prosinac.
I tako zeznes jesensku sadnju!
Onda sam iduce godine probao zimsku.
Sjecanj, kad ima nesto padalina...on ne moze izvadit sadni materijal.
On ga izvadi krajem Veljace (ako mu ne propadne) i ti ga onda usadis a taman krenu 3 Ozujacke Bure...katastrofa
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Preskupo i predugo ti je kopat kanal pa ga zatrpavat, to se onda inače radi plugom. Ako sadnice nemaju prevelik korijen odi svrdlom, inače lopata ili bager. Spominjao si višegodišnje sadnice pa ja očekujem veći korijen.

@ bobić : da nije malo preblizu ograde prvi red, to se ne obrađuje i šprica traktorom?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
@ bobić : da nije malo preblizu ograde prvi red, to se ne obrađuje i šprica traktorom?

A malo je, ali nije moglo drugacije,,,:(think):
radi se tu strojno ali sa tomom vinkovicem,,,
Problem ce nastati za koju godinu a do onda mozda se prosirimo i na susjednu parcelu,,, :eek::

Ja od sad pa nadalje sadim samo jednogodisnje sadnice,,,
c085.gif
 

Llijeska

Novi član
Tu od
1 Svi 2017
Poruka
15
Zakaj jednogodišnje? Ja baš gledam da posadim trogodišnje, što bi bio plus sto minus u toj priči?
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
teže se primaju, teže je oblikovati krošnju...
ustvari ne znam niti jedan plus, osim što budu jeftinije

osim ako nije formiran uzgojni oblik kakav želiš, u što sumnjam, jer su takve sadnice skupe
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Buduci da si sam proizvodim sadnicu cijena nema nikakve veze sa odabirom,,,
Uzgojni oblik, upravo je to ono sto mogu kod svake sadnice primjeniti na licu mjesta,,,
Iako imam mogucnosti birati između jedno i dvo-godisnjih sadnica ipak cu se odluciti za jednogodisnje jer su mi se pokazale boljima,,,

Iz slika u predhodnim postovima vidljivo je da dvogodisnje sadnice nemaju los korijenov sustav,,,
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jel sadnice koje su sad u školi, od ranog proljeća, budu na jesen jednogodišnje ili dvogodišnje? Ili jednogodišnje budu tek iduće godine na jesen?
 

Najnoviji postovi

Na vrh