• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cilindri, klipovi i karike...

Belimisimus

Novi član
Tu od
2 Ožu 2012
Poruka
13
Pozdrav!
Imam stari Man-ov traktor iz '57, pa tako odlučio malo ga sredit. Skinuo glavu, izvadio klipove kako bi promijenio karike i sad tu nastaje problem...

Mjerim promjer cilindara i potrošen je do 1mm (najviše u gornjem dijelu), da li je to puno?

Nadalje, cilindri se daju izvadit van bez rastavljanja motora, a rastavljanje motora bi svakako želio izbjeć. Znači teoretski bi cilindre mogao izvadit i dat na brušenje. Brušenje znači novi klipovi. No što onda? Ako sam dobro shvatio, dolazi do veće kompresije pa tako i većeg opterečenja na lagere... Jel ima neko iskutva s time?
 

Belimisimus

Novi član
Tu od
2 Ožu 2012
Poruka
13
sutnuo si gov*o i kad je usmrdilo skuzio si da je i to moguce, pa sad neko treba da ti kaze da se gov*o ne suta prije nego se uvjeris dali je suho......

prije ceprkanja oko takvih svari ispitas okolo ima li dijelova, al posto si taj korak preskocio......

kakav je uopste motor, zrakom hladjen? cilindri se mogu i piksovat, ne moraju nuzno ici na specijalu

Slikovito al tako :)

Djelova za njega nema, barem ne kod nas. Možda nešto po Njemačkoj...
No ovo o čemu pričam je sve nešto što se da sredit. Glava sam dao na brušenje (problem su jedino ventili koje nebi bilo loše zamijenit), dihtunge sam dao napravit, karike također mislim dat radit po mjeri, ali prije trebam vidjet što s cilindrima.

Motor je hlađen vodom, dva cilindra, blok je još u koliko, tolikom dobrom stanju.



Što znaći piksovanje? Jel to znači da mi izbrusi cilindar pa u njega umetne novi, promjera 85 mm kako bi u orginalu i trebao bit?
 

Prilozi

  • blok.jpg
    blok.jpg
    37.2 KB · Pregleda: 2,221

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Pravilo ti je kad osvjezavas motor :mjenjas karike, obavezno mjenjas letece lezaje.
Sad ti odluci kako ces da radis.Posto su kod tebe tkz. mokre stubline one bi trebale da dihtuju na blok preko O ringi(guimice).One mogu biti na donjem dijeliu bloka ili na donjem dijelu stubline.

Ako nesmeta nista za skidanje kartera onda nemoras rastavljati motor.Za piksovanje cilindra zavisi koliko je debela stijenka cilindra iako to nije dugotrajno rjesenje.To je krpljacina. .U masinskoj radionici ti mogu napraviti nove cilindre.Mislim u malo bolje opremeljenoj.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
karike 85mm potraži od lombardinija , čini mi se da njih ima 85mm
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Slikovito al tako :)

Djelova za njega nema, barem ne kod nas. Možda nešto po Njemačkoj...
No ovo o čemu pričam je sve nešto što se da sredit. Glava sam dao na brušenje (problem su jedino ventili koje nebi bilo loše zamijenit), dihtunge sam dao napravit, karike također mislim dat radit po mjeri, ali prije trebam vidjet što s cilindrima.

Motor je hlađen vodom, dva cilindra, blok je još u koliko, tolikom dobrom stanju.



Što znaći piksovanje? Jel to znači da mi izbrusi cilindar pa u njega umetne novi, promjera 85 mm kako bi u orginalu i trebao bit?
Ja odavde vidim da ajnzeca ima i to dosta, a i sam si rekel da je poderan 1 mm.
Vetili bi ti trebali predstavljati najmanji problem, oni se naprave novi.
Pikse bi bilo najpametnije izvaditi i dati uprešati u ove suhe košuljice. To sve igra ako ti klipovi nisu poderani i (kao što veli Edo) utori za karike preširoki.
Taj dio isto možeš riješiti kad daš raditi nove karike da ti napravi širje, a klipovi se potokare.
Ležaji se isto mogu napraviti novi.

Ovo sve silno pripasivanje te bu koštalo, a slabo bu koristi jer to je sve ipak pripasano i nebude dugog vjeka.
 

Belimisimus

Novi član
Tu od
2 Ožu 2012
Poruka
13
karike 85mm potraži od lombardinija , čini mi se da njih ima 85mm

Hvala na savjetu, budem se raspitao...
Znači savjet je, bolje kupit original od nekog proizvođača nego radit po mjeri?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
........... pod uslovom da možeš uklopiti postojeći dio , normalno da je lakše i jeftinije
 

Belimisimus

Novi član
Tu od
2 Ožu 2012
Poruka
13
Ovo sve silno pripasivanje te bu koštalo, a slabo bu koristi jer to je sve ipak pripasano i nebude dugog vjeka.
To me zanima, ne bi htio ništa kratkoročno napravit. Ako je tako, onda ću rađe ostavit ovako kako je.
Pa zar se ne može stari motor pošteno sredit?

Vetili bi ti trebali predstavljati najmanji problem, oni se naprave novi.
Jel su ti novi koji se naprave isto kratkog vjeka? Imaš neki savjet kome ih dat radit?

sta je s klipovima (kanali za karike)

Nisam stručnjak da sam procjenim, ali čovjek kod kojeg sam dao brusit glavu kaže da su klipovi još ok!

Imam još jedan problem pa da ne otvaram novu temu.
Dao sam ispitat dizne koje dolaze na glavu motora. Njih bi trebalo isto promjenit, no bosh ih je naravno prestao proizvodit, što mogu napravit u tom pogledu?




EDIT savoris
nemoj pisati 3 posta za redom , stavi sve u jedan ili koristi opciju EDIT
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Većina bošista ima uređaj za brušenje i poliranje dizni pa možda mogu spasiti stvar ako nije previše oštećeno.
 

alenvw

Član
Tu od
6 Pro 2009
Poruka
422
samo pravom majstoru i sve se da napravit ovdje kod mene meštar na nissanu patrolu radio generalku i pikse stavljene od nekog maseja normalno uz obradu neku
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Imam još jedan problem pa da ne otvaram novu temu.
Dao sam ispitat dizne koje dolaze na glavu motora. Njih bi trebalo isto promjenit, no bosh ih je naravno prestao proizvodit, što mogu napravit u tom pogledu?


Uzmi vodobrusni smiregl 2000 i poliraj uz zalijevanje naftom.
 

Belimisimus

Novi član
Tu od
2 Ožu 2012
Poruka
13
karike 85mm potraži od lombardinija , čini mi se da njih ima 85mm

Odustao sam od vađenja cilindara, zamjenit ću samo karike. Pitao sam u lombardiniju, imaju promjera 85, al ne odgovara debljina. Tražio još kod gregureka, motor-dihta i ništa. Morat ću ih dat radit.

Kakva su vaša iskustva s karikama rađenim po mjeri? Za sada znam samo za Kroga u Zagrebu i za Babić&Sin u Karlovcu no ove zadnje nikako nemogu dobit pa nisam siguran da uopće i rade?
 
Na vrh