• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Čiščenje i obrada papaka

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo jedne prave alatke... naša gospoda veterinari u akciji i moja kravica "Cidra" :)

220420101838.jpg

220420101841.jpg

220420101843.jpg

220420101844.jpg

220420101845.jpg
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Da zgodna alatka pogotovo za majstore koji obrezuju jer su im papci lako pristupačni i prilikom rada ne moraju biti toliko sagnuti kao na klasičnim stojnicama.
Najveći su problem krave koje ne idu van na ispust,jer je njih jako teško dobiti na stol tj. privezati ih.Takve se boje i kroz štalska vrata izaći.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa moje krave nikad nisu vidjele ispust, niti idu van iz štale, osim kad se nešto desi pa moraju....al svaku dobijem na stol, uže na rogove i ide van za menom, eventualno ju netko potjera odostraga, sve bez problema.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Pa moje krave nikad nisu vidjele ispust, niti idu van iz štale, osim kad se nešto desi pa moraju....al svaku dobijem na stol, uže na rogove i ide van za menom, eventualno ju netko potjera odostraga, sve bez problema.

kad si je dobro odgojil,pa te slušaju:lol::lol::lol:

...verujte imal sam slučajeva da smo je z traktorom vadili iz štale van...:finga::finga:
 

dzevad.d

Novi član
Tu od
2 Pro 2012
Poruka
1
molba za pomoc...

Pozdrav.
Prvo da pohvalim ovaj sajt jer sam vrlo često tu i pročitao sam punoo toga pametnog što mi svakodnevno pomaže.
Napravio sam štalu i prije nekih mjesec dana nabavio svoju prvu kravu. Rasa simental, jako mirna i ima mlijeka taman koliko meni i treba, ali imam veliki problem. Prije tri dana sam primjetio da se ne oslanja na zadnju lijevu nogu :( a već duže prilikom muže često podiže tu nogu i već naveče nije htjela nikako da ustane. Zvao sam veterinare i oni su joj dali neke injekcije :( ja ne znam trenutno ništa o tome pa ne znam tačno šta su joj dali, danas su joj dali neku infuziju i kazali da ako ne bude promjene do sutra pripremam je za klaonicu :((( a ona pokušava da ustane,ali nikako se ne oslanja na tu nogu.
Krava jede normalno, mlijeka ima manje ali ga ima, iako je teško musti jer konstantno leži. Danas sam dobio broj nekog čovjeka koji obrađuje papke i on mi je rekao da je vjerovatno čir papka i dolazi sutra da obradi papke.
Molba: ako iko ima iskustvo da je krava imala sličnih problema neka pomaže jer sve bi učinio samo da ne završi u klaonici :(
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Šta je rekao veterinar, šta je u pitanju? Jesi možda gledao kako izgleda taj papak?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ovo što ti je meštar rekao za čir to je lako mogući i vrlo vjerovatni uzrok...tu ti veterinari sa svojim injekcijama nemogu baš puno pomoći...jedino da malo ublaže simptome i da ubrzaju oporavak...e sad ak je došlo do kronične upale zgloba,ili još gore ak se taj čir proširil na cijeli papak(hoće se dogoditi da se kompletni papak odvoji od noge)onda sumnjam da bude puno koristi i od veterinara i od čišćenja...u svakom slučaju ak meštar zna kaj dela, bude ti rekao što dalje...
 
M

MOCO

Guest
ja imam dosta iskustva s tim problemom, krava nemože mrdnit i skakuće na tri noge i jedva je dopratimo do stojnice za obradu papaka i čim se papak otvori i očisti krava hoda, ali to kod mene rade kvalificirani ljudi koji su završili tečaj u njemačkoj i sad se profesionalno tim bave, imaju stojnicu i svu profi opremu. Kod dvije su već morali cijeli papak odstranit i stavit umjetni dok novi ne naraste (obično 3-4 tjedna) ali krava bude kao preporođena. Inače to radim 2x godišnje i krave imaju ispust i šetnju i opet se dogodi laminitis
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Kod mene stari vodi brigu o tome cim malo primjeti da krava pocne sepat ide gledat i cistit jer zna se desit da joj se zabode kamencic ili nesto kako idu na pasu i 1-2 puta malo ih u redi i nikad nikakvih vecih problema hvala bogu!!!
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Njega i korekcija papaka

Neznam dali ima već otvorena tema
ali eto....

Koliko često vršite korekciju papaka

koje dezinfekcisko stedstvo koristite u dez barijeri za papke
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Sano ima svoju ekipu koja to radi za cjenu neznam
tu kodnas ima jedan decko koji radi ali mislim da tako daleko nejde a da si blize mogo bi i ja koji fuš maznit
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Ahaa.. a po kojoj taj dečko cijeni, vjerujem da je to sve tu negdje??
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Mislim da 100 kn po kravi

stim dako ima vise vjerojatno se moze sa svima dog oko cijene
imas puno krava?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Mislim da 100 kn po kravi

stim dako ima vise vjerojatno se moze sa svima dog oko cijene
imas puno krava?

trenutno 10 sa mogućnošču povećanja, al nikako...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
u moj kraj dolazi jedan iz slavonije,ima strava stojnicu ,sve hidraulika,susjed ima dosta komada i onda kad dolazi gleda da nađe više mušterija jer mu je dalek put,ali oprema mu je vrhunska,meni čisti Vuk ,ja zadovoljan 100kn po kravi
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
To je sve tu 100 kn sto se tice cijene


najvise me je zanimala preventiva u smislu dezbarijera makar me i ovo zanima ali sad kad bi se mogo malo naziv teme korigirat
jer u velikim uzgojima su razne bolesti veči problem od same korekcije
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Najbolja preventiva za dermatitise (upale koze),laminitise,itd..ti je kupka modre galice. To napravis otopinu od 5-10% ovisno o situaciji i problemu u stadu. Modra galica se pokatala najbolja za rjesavanje dermatitisa,i to vrsis tretman 2dana 2x dnevno uzastopce.mjesec dana nista pa ponovis...to kad napravis 2x i 90% problema si rjesio.
E sad,modra galica je navodno zabranjena vec godinu ili dvije za takvu primjenu ali imas na trzistu sredstva na bazi bakra navodno da je dobar proizvod od IntraHoof-a tj.intrahoof bat - to ti je za desbarijeru odnosno kadu.
Dermatitis digitalis mozes rjesit i temperaturom al to ti malo komplicirano,tj izvedivo u stojnici ili izmuzistu gdje mozes fiksitat nogu.
Ja kada rjesavam individualno problem dermatitisa onda obradim toplinski,namazem gelom IntraHoof fit(najbolji mi se pokazao ali skupo ko sam vrag,u odnisu na druge),i ako treba zamotas i za 3 dana skidas zavoje..ako je potrebno kravu stavljas na antibiotik, dobri su mi se pokazali cefalosporinski i tardociklinski pripravci,to ti je malo skuplja varijanta,a moze i geomicin retard nesto jeftinije ali duza karenca jer moras ici 3x s njime.
Korekciju vrsim 2x godisnje a nade se kandidata kojih jos i u meduvremenu moram obradit.
Zadnja korekcija u 3.mj me stajala oko 80kn po kravi .
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Formalin je isto dobar samo isto neznam dali se smije koristit
ti onda stavljas galicu ili
 
Na vrh