• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

deutz f4l912t

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Ljudi pozdrav,

treba mi pomoc, ako nisam na dobrom podforumu, molim moderatora da uredi.

U bageru imam deutz f4l912, na plocici pise 44kw.
Ovih dana koronicno mi fali snage, moram dosta radit s pogonom i granom istovremeno, pa sam gledao da stavim 5fl...ali ne moze mi stat.
Onda vidim da postoji 4fl912t turbo, pa me zanima ima li taj motor na traktoru i ima li ko iskustva s tim motorom.
U nacelu to bi trebala bit nadogrdnja na f4l912.
Znaci mene zanima raspon od 1500 do 2000 okr/min, tu mi treba snage...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
evo saznao sam u medjuvremenu neke stvari, al ne jos sve...
ovo sto mene zanima bilo je na traktoru torpedo tx 80.
Jedina razlika u motoru su klipovi.
Kod Torpeda snaga je podignuta skoro neznatno iz opreza prema mjenjacu, postoji isti motor podigunut na 100ks u nekom gospodarskom vozilu...
Sad sam u fazi da me zanima koja je turbina bila na tx-u, pa da usporedim kompresorske mape jer imam nekih turbina kuci, pa bi mozda to i prikacio.

Kad bi mogao postic (izborom turbine) da na 1500 okr/min imam 0.3 bara, nebi dalje ni isao sa tlakom, to bi bilo super!
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
0,3 bara će većina turbina vrlo lako napuhat na tom motoru....

Nego valjalo bi usporedit kompresiju kod turbaka i običnog, mislim da turbaci imaju nešto nižu kompresiju. I da ta razlika u klipovima, turbaci obično imaju kovane klipove...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
mislim da ce ovaj garett t3 koji imam bit super za ovaj motor.
tj da bi mogla tih 0.3 stvorit na vrijeme, ne prekasno.
Imam i kkk k27, ta je prevelika ta bi bila za f6l recimo i imam jos jednu IHI manju koja bi po meni bila taman ili malo mala za 539.
ako sam ja dobro vidio kompresija ostaje ista-17 bara...ako sam dobro vidio.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Čudna oznaka motora...
Deutzova oznaka bi bila BF4L912.
Dodaj bilo kakvu turbinu i dobil buš bolji moment, čak i bez dizanja količine goriva.
Moraš ugraditi i finiji filter ulja, s nepovratnim ventilom.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Čudna oznaka motora...
Deutzova oznaka bi bila BF4L912.
Dodaj bilo kakvu turbinu i dobil buš bolji moment, čak i bez dizanja količine goriva.
Moraš ugraditi i finiji filter ulja, s nepovratnim ventilom.

ima to bager vec jer ima webasto preko ulja.

Kad sam bio mladji vidao sam po autima, tada sam nesto kemijao sa turbinama, ali nemam ikustva sa dizelima...mada ne bi trebalo bit strasno.

Kod benzinca bitno je dobro izabrat turbinu, tj procitat kompresorsku mapu da bi se izbjeglo veliku "turbo rupu" i podrucje pada iskoristivosti i jakog zagrijavanja zraka.

Kod dizela ne znam koliki je problem zagrijani zrak, mozda i nije problem, mozda je cak pozeljan.
Kod dizela po meni osnovni problem je mehanicko opterecenje motora je i ovako radi na dosta velikom tlaku.

u medjuvremenu nailazim jos neke oznake tipa t4l912.
Mislim da se radi o topredu vecinom i njihovoj manistri od oznaka,
nisam jos naisao na pouzdan podatak da je deutz uopce imao turbo 912 4 cil.
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
Ljudi pozdrav,

treba mi pomoc, ako nisam na dobrom podforumu, molim moderatora da uredi.

U bageru imam deutz f4l912, na plocici pise 44kw.
Ovih dana koronicno mi fali snage, moram dosta radit s pogonom i granom istovremeno, pa sam gledao da stavim 5fl...ali ne moze mi stat.
Onda vidim da postoji 4fl912t turbo, pa me zanima ima li taj motor na traktoru i ima li ko iskustva s tim motorom.
U nacelu to bi trebala bit nadogrdnja na f4l912.
Znaci mene zanima raspon od 1500 do 2000 okr/min, tu mi treba snage...

pa jel nije jednostavnije malo mu goriva dodat više i kad završiš s poslom opet smanjit i teraj dalje
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
to mi govori jedan lokalni mehnaicar isto, vidit cemo...svejedno me zanima turbo, probat cu stavit turbinu i intercooler pa makar skinuo.
Moram uhvatit jedan dan za napravit granu.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
nadam se da ćeš to popratit slikama :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Taj isti motor na Torpedu 75 razvija 50kW, 68ks, s vjerojatno drugačijim podešenjem pumpe. No, pitanje je kolika je nazivna brzina motora na tvom bageru, a kolika na traktoru.
E sad, tebi treba više momenta na nižim okretajima. To ti je najlakše dobiti dodavanjem turba, čak i bez promjene podešenja pumpe. Neznam samo kak se bu hladil na 1500rpm, jer protok zraka raste s trećom potencijom brzine. Dakle, taj motor treba okretaje za hlađenje, pogotovo ak mu povećaš grijanje dizanjem snage.
Nemožeš li snagu nadoknaditi na način da radiš u nižoj brzini i s većim gasom? Istina, hidraulika bude uzimala i više snage i bude brža, dok pogon bude uzimal manje snage (odnosno, manje momenta)?
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Nije to toliko cesto problem, ali kad te uhvati kisa na kosom terenu koji si prethodno prorahlio, to je muka ziva.
Znanima me svakako turbo jer ako uspije eto njega i na traktor, mada malo i strahujem, ne bi volio nesto sje.. jer nikad nista nije dirano po motoru i u super je stanju.

Reka bi da je pumpa na bageru drugacije podesena, torpedo 75 djeluje zivlji i jaci, mada mi govori prijatelj po kretanju bagera (12-13t) da misli kako njegov torpedo s prikolicom od 8t ne bi bija nista brzi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh