• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dizel motor proizvodnja Zagreb?

kolekcionar

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
34
Zna li neko koji je ovo dizel motor? Trebalo bi da je proizveden u Zagrebu ali nisam čuo da je Zagreb pravio dizele. Zna li neko nešto o ovom motoru, ko je tačno proizvođač itd?
untitled.jpg
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Volvo Penta md1. Proizvodnja Torpedo Rijeka.
Doduše, postojala navodno u Bregani(kraj Zagreba) podružnica Torpeda:icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje:

kolekcionar

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
34
Pogodi ga, svaka čast, nisam znao koji je. Gledam njegov pdf, ali ne mogu mu naći kubikažu i obtaje tj snagu, znaš li nešto o ovom motoru? Vlasnik tvrdi da ima 22 konja, malo mi to sumnjivo, volio bih mu znati specifikaciju, tražim po netu ali nema za sad
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Takav motor je imao jedan stari dida u kajiću sa kojim sam znao ići na panulu. Rekao je da je 8ks. Ima ima toga na Jadranu još jako puno. Ovaj na slici je vjerojatno industrijska izvedba, vidim hladnjak. Ovi su se hladili direkt morem.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Hteo sam reci da je u Torpedu radjen ali nisam bio siguran. Stric mi ima slican ovome sa hladnjakom ali nisam odavno ga video da bih smeo reci dal je tacno taj. Imao je neki i Austrijski motor veoma slican . Ako zateknem kod strikana ovaj motor bas cu ga slikati jer nisam siguran dal je jos kod vikendice gde se koristio za navodnjavanje baste i osvetljenje. Vec je odsluzio svoje tako da je pitanje dal ga nije promenuo. I meni se cini da je oko 8ks negde pisalo na plocici
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ja sam vidio jedan Torpedo koji mi je izgledao puno veci od 8 ks, s hladnjakom, na Prevlaci, u staroj vojarni, bio je na nekom agregatu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Ima sličnih dvocilindraša.
Pokretali su ih kurblom na bregastoj osovini.
 

kolekcionar

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
34
Motor je marke Rapid Zagreb tip 4-H-22, godina proizvodnje 1968. Zna li neko nešto o ovim motorima i oznakama? Isti je kao Torpedo ali ne znam šta mu znači oznaka 4-H-22
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
i ja sam vidio jedan torpedo V-8 vodom hlađen, snage 167kW, pokreće agregat za struju......mislio sam da je ruski KRAZ motor, a ono torpedo.....
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Sumnajm da je motor proizveden u Zagrebu(neka te ne zavarava plava boja:icon_axe:).
Rapid Zagreb je bila tvrtka koja se bavila izradom pumpi(pumpa za TMZ Savica) i kompresora, možda još koje čega. Tako da je ta pločica vjerojatno dio nekog stroja na kome je bio taj motor. Barem ja tak mislim.
 

kolekcionar

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
34
Ima logike što si rekao, ali ako su radili kompresore možda su napravili i koju seriju motora, kompresor i motor su slični. Ovaj mi tvrdi da motor ima 22hp, možda su za svoje potrebe izbacili neku seriju po uzoru na Volvo penta tj Torpedo. Ovakav Volvo penta ima 10 konja.
Pločica se nalazi na hladnjaku
viber-image.jpg


4-H-22 je difinitivno oznaka Rapidovog kompresora, a ne motora.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Rapid je radio i hladnjake,mi imali na kombajnu z780 rapidov hladnjak
 

Najnoviji postovi

Na vrh