• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Domaći proizvodi, sok, mermelada, pekmez, kompot i dr. - Recepti

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,250
Evo otvaram ovu temu da svi recepti prerade raznog voća budu na istom mjestu. A uskoro će početi i sezona pravljenja istih.

Zato ko ima nekakav dobar recept ili tehnologuju neka slobodno napiše.
 
Posljednje uređivanje:
B

branko 1

Guest
Re: Breskva

Prije dosta vremena a sada ne znam ni u kojoj temi "breskvar " je opisao način izrade kompota od voća.
Molim "breskvara" da ponovi način spravljanja kompota.

Hvala !
 

pocetnik-mk

Novi član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
21
Re: Breskva

Prije dosta vremena a sada ne znam ni u kojoj temi "breskvar " je opisao način izrade kompota od voća.
Molim "breskvara" da ponovi način spravljanja kompota.

Hvala !

Dok se "breskvar" oslobodi, da dam moj proveren recept za kompot od breskve:

- koristiti isključivo dobro sazrele tvrde breskve ( ne zelene, niti prezrele-mekane)
- iseckati breskvu na 4 do 8 komada. Mi ljuštimo koru breskve, po želji može i sa pokožicom.
- Napuniti teglu sa komadićima breskve, staviti 3 do 5 supene žlice šećera i zaliti (po mogućnosti, pročišćenom - bez hlora) vodom do vrha. Ponekad šećer zna da se ne otopi u teglu, zato je bolje da se prethodno rastvori u vodi i da se stavlja kao sirup u teglu.
- Dobro zatvoriti teglu poklopcem i staviti u veliku šerpu.
- Napuni šerpu vodom do grla tegle (nešto ispod poklopca) i kuhati 15-20 minuta nakon što voda zavri.
- Gotova priča... slično radimo i za sok od breskve.

Jedna od boljih sorti za kompot je krest heven ili slična čija se semenka odvaja.

U prilogu je trogodišnji kompot i ovogodišnji gusti sok od breskve. Na zdravje :)

P.S. Izvinjavam se za jezičke greške, za ovu i sve ostale moje poruke. Zahvaljujem na razumevanju.
35jmjoy.jpg
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,250
Re: Breskva

Prije dosta vremena a sada ne znam ni u kojoj temi "breskvar " je opisao način izrade kompota od voća.
Molim "breskvara" da ponovi način spravljanja kompota.

Hvala !

Misliš na ovaj recept ........Link

... slično radimo i za sok od breskve.

Ako može malo detaljnije recept za sok.

Takođe kako lako oguliti koru od breskve.
 

pocetnik-mk

Novi član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
21
Re: Breskva

...Ako može malo detaljnije recept za sok.

Takođe kako lako oguliti koru od breskve.

Ajde da probam da pojasnim - Sok od breskve:

- koristiti isključivo dobro sazrele, mekane, zdrave i sveže breskve
- oljuštini breskve rukom ili nožem i izvaditi košticu.
- samleti komadiće breskve mašinom i preći preko prese ili koristiti sokovnika (POWER Juicer ili slicne)
- na tako pripremljenu smešu dodati oko 10% šećera i 20% pročišćene (bar od klora) vode
- Napuniti teglu ili bocu, dobro zatvoriti teglu/bocu i staviti u veliku šerpu.
- Napuni šerpu vodom do grla tegle/boce i kuhati 15 minuta nakon što voda zavri.
- Gotova priča...

Malo teži način je smešu umesto u teglu/bocu kuhati u veliku šerpu dok se dobro zapeni... povaditi penu kutljačom i napuniti tegle/boce. Tu je problem moguća kondenzacija (tegle/boce moraju prethodmo da se dobro zagreju u rerni)

Sorte pogodne za sok: spring krest, kardinal, ili druge sočne sorte... nikako suhe tipa krest hevena i sl. koje se koriste za kompot.

Nadam se da nisam nešto propustio... pošto glavni majstor je moja žena... ja samo degustiram i prepričavam.
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Re: Kajsija ili Marelica

Ima li neko dobar recept za pekmez od kajsije?
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Re: Kajsija ili Marelica

samelješ očišćene kajsije i dodaš 30% šećera i skuhaš pekmez, i to je to
barem mi tako radimo, i super je
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: Kajsija ili Marelica

Ima li neko dobar recept za pekmez od kajsije?

Kajsije staviti u posudu, preliti vrelom vodom i poklopiti.
Kad se ohladi, skinuti ljusku i izvaditi košpu(malo pipav posao al...) ostaje samo čisto meso i izmeriti na vagu!

Na 5kg očišćenih kajsija dodati 1 konzervans, malo vinobrana(na vrh noža) i šećer 1,5-2kg...i sve to mešati tako hladnu dok se ne istopi šećer.

E sad dolazi ono najbitnije tj. kuvanje! Sve to može tako zajedno da se kuva, ali kuvanje dugo traje i obično pekmez bude braonkaste boje!Pogrešno!

Da se to nebi desilo, i boja ostane prirodna, kuvanje vršiti u neku manju šerpu na jakoj vatri, tako da sipaš neku manju količinu npr. 2-3 kutlače, i uz neprestalno mešanje(drvenom kašikom) dok se cela masa nezgusne, to traje oko 10-15-20min(zavisi od jačine vatre i usute količine)...i svaku turu sipati u veliku šerpu.
Nema pušenja, kafenisanja, i jajarenja...mora se mešati non stop, jer će zagoreti! Kojim slučajem, ako koja mala tura zagori, bolje baciti nego je sipati u veliku šerpu!

Kad sve to bude u veliku šerpu, celu masu samo prokuvati uz lagano mešanje, i kad proključa...gasi vatru!

Tako vrelu sipati u tegle i manuti do sutra da se ohladi!
Sutra dan može(al nemora), tegle ubaciti u rernu na 80C oko 30minuta i ostaviti u rerni opet do sutra, i kad se sve podpuno ohladi može zatvaranje tegli, i ređanje u špajz!
Prijatno!
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,250
Re: Kajsija ili Marelica

Na 5kg očišćenih kajsija dodati 1 konzervans, malo vinobrana(na vrh noža)

joekiki@ nema potrebe to stavljati kad se voće pasterizuje, mi sve što spremamo već godinama u ništa se ne stavlja konzervans, samo se pasterizuje. Proizvod bude i po dve godine da se ne pokvari.

Konzervans nije nekako poželjan u hrani i treba ga izbjegavati kad je to god moguće. Lično nisam pristalica toga.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Re: Kajsija ili Marelica

joekiki@ nema potrebe to stavljati kad se voće pasterizuje, mi sve što spremamo već godinama u ništa se ne stavlja konzervans, samo se pasterizuje. Proizvod bude i po dve godine da se ne pokvari.

Konzervans nije nekako poželjan u hrani i treba ga izbjegavati kad je to god moguće. Lično nisam pristalica toga.


slažem se
mi radimo samo kajsije i šećer,bez konzervansa i inih dodataka
i to je to
dobar tek
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Jedna stvar koja je meni dobro došla.
Kada stavlja onda neki propasiravaju pekmeze.

Ja kada sve omeška i bude još dosta vodeno uzmem štapni mikser i sve na sitno izmiksam. tako ostanu maleni komadići koji se taman osjete pod jezikom a nije problem prilikom mazanja. Dodatno puno mi je lakše malo mlatarat po posudi sa štapnim mikserom nego ubijat se sa pasiranjem.
 
B

branko 1

Guest
Planiram ove godine napraviti marmeladu od šipka (divlje ruže).

Pronašao sam recepte za marmeladu i odlučio na koji način da napravim.

Jedno ostaje upitno.Kako izbječi da u marmeladu ne uđu oštre šipkove dlačice ?

Neki kažu da je dovoljno sve skupa samo ispasirati kroz cjediljku s malim rupicama a neki da se obavezno protiska kroz gazu.Čak više puta!!!

Vjerujem da članovi na forumu imaju osobnih iskustava u pravljenju marmelade od šipka i načine izdvajanja dlačica.

Hvala !
 

Najnoviji postovi

Na vrh