• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Drva za ogrijev smijem prodavati ili ne?

puky

Član
Tu od
16 Svi 2013
Poruka
232
Ja napravim drva da mi popratnicu i kad ih doma slozim dođe lugar i preuzme tako da udaljenost i količina nema veze sa tim
 

bm joja

Aktivni član
Tu od
17 Ožu 2016
Poruka
377
Kod nas složiš u šumi dođe lugar počekića pospreja nakon toga platiš i vozi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Izgleda da ja ipak nisam bil krivo informiran. Jedan ili dva dana i nije neka razlika, ali npr. 2 tjedna ili mjesec dana ne moreš dobiti.
Sad se malo postavite u situaciju da je gadan teren pa se nemre voziti više od 2-3 metra i to jedanput dnevno, eventualne kišne dane i sl. A za zimu, barem ja, trebam oko 15 metara.
 

lipic

Član
Tu od
20 Svi 2012
Poruka
103
Koliko uopće košta ta popratnica kad ju vadiš iz šumarije??:icon_rolleyes:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Popratnica ne košta ništa.košta izgubljeno vrijeme

Ne košta ništa ako ju ne uzimaš. Ili su ljudi glupi kad me zovu za popratnice, a ja još veći glupan što im to naplaćujem.
 

puky

Član
Tu od
16 Svi 2013
Poruka
232
Kod mene ne kosta nista samo ti lugar napiše a za ostale nemam pojma
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ako ti lugar napiše onda ti mora naplatiti. jer da ti netko daje popratnicu badave, to su mi prvi glasovi.
 

superspecial

Član
Tu od
6 Tra 2015
Poruka
45
placa se cca ..15 kn po metru. ili ti po kubiku.
plus pdv.
kako sam frisko rijesio situaciju sa drvima ovo je procedura da sad i ja pomognem ostalima.

za pocetak se ode u savjetodavnu sluzbu i zatrazi se odobrenje za sjecu sume ili cestice koji treba ocistiti od drvene mase....oni je pronadu u sustavu

zatim te oni salju u katastar da doneses potvrdu vlasnistva te kat. cestice.(trebat ce vam 20kn biljega)
sa tim papirom odlazite natrag u savjetodavnu ,meni su trazili 70kn biljega.

zatim se ceka da savjetodavna posalje zahtjev u nadleznu sumariju,obicno oni imaju vec brojeve lugara koje zovete da se dogovorite o danu kad su slobodni da vam dođu u sumu oznacit sprejem stabla i sa cekicem kod panja otisnut pečat.

Nakon toga sljedi rusenje...u vlastitoj sumi smijete sami rusit nez kakvih glupih extra dozvola.

Kad ste porusili i napravili metrice ili trupce vozite ih na dogovoreno mjesto ...ako se vozi po vlastitoj zemlji mozete ih vozit u dvoriste ako idu po javnom putu sa lugarom dogovarate mjesto di se slazu drva koja cete voziti uli sebi ili nekom trecem kome cete ih prodlat poklonit ili kaj god....

lugar ce vam napisati popratnicu za svaki metar ili kubik to je cca. tih 15kn plus pdv.

napomena....ako drva izvezes iz sume pa na put ...pa sa puta na neko trece mjesto....potrebna je popratnica ili ti izvoznica....ako sa tog treceg mjesta vozis opet na neko 4mj. opet ti treba popratnica i svaki put placas tih 15kn.

Eto to je to sto se tice sistema ....sve ostalo je kako su mene savjetovali prije,kockanje sa srecom....
Svak se snalazi kako zna...ako zelis da sve odradis kako treba to je ispravan sistem.

Ovo sto ti kazes napise ti kad god treba bas ne drzi vodu...osim ako niste frendovi pa ti pise papire na app.
iako se onda i on kocka.
 

lipic

Član
Tu od
20 Svi 2012
Poruka
103
Ako kupiš drva od šumarije i kamion ti ih doveze doma u trupcima,ti ih srežeš i skalaš i sad ih trebaš prevest na treće mjesto isto trebaš platit tih 15 kuna po kubiku za popratnicu ili??:^):
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jesi li pročital ovo? Kolega stvarno nije mogel jasnije napisati.

placa se cca ..15 kn po metru. ili ti po kubiku.
plus pdv.

napomena....ako drva izvezes iz sume pa na put ...pa sa puta na neko trece mjesto....potrebna je popratnica ili ti izvoznica....ako sa tog treceg mjesta vozis opet na neko 4mj. opet ti treba popratnica i svaki put placas tih 15kn.
 

lipic

Član
Tu od
20 Svi 2012
Poruka
103
Nemaš kaj,on je to stvarno lijepo napisal,ali razlika je u tome da ja kupujem trupce direktno od hrvatskih šuma i oni mi ih dovezu doma sa papirima koje dobim na svoje ime,a kolega je rušao drva u svojoj šumi na panju i to je ta razlika.:icon_pai:
 

puky

Član
Tu od
16 Svi 2013
Poruka
232
Aj nemojte bit dosadni i ljeni ljepo sjedneš u auto ili traktor (ko šta ima) otpeljaš se u šumariju pitaš i sve ti budu rekli
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ma nisu dosadni, samo nitko od nas ne želi platiti ni onih prvih 15 kuna po kubiku, a kamo pak svaki put kad drva prevozi...
napraviš doznaku u šumi (to šumarija radi badave) i poslije voziš i praviš se grbav...pol papira imaš, drva su tvoja i onda se igra na ljudskost kod policajca...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemaš kaj,on je to stvarno lijepo napisal,ali razlika je u tome da ja kupujem trupce direktno od hrvatskih šuma i oni mi ih dovezu doma sa papirima koje dobim na svoje ime,a kolega je rušao drva u svojoj šumi na panju i to je ta razlika.:icon_pai:

Opet ne kužim kaj ti nije jasno. Popratnica je dokument koji prati drva u transportu. Znači njome se definira datum prijevoza, količina drva, mjesta otpreme i dopreme. Za prijevozno sredstvo nisam siguran, ali možda i ono.
Kolega je lijepo napisal da za svako novo premještanje drva treba nova popratnica. Neovisno kak su drva dospjela na sadašnju lokaciju i tko ih je tu dostavil.

Jel sad jasnije? Ako nije, trk u šumariju.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Da ne otvaram novi temu.
Čuo sam priču da ako voziš srezana i nacijepana drva za svoje osobne potrebe, ne trebaš imat nikakve papire?
Jel to samo priča ili ima nešto u tome?
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Samo prica,nazalost trebas popratnicu.Ukucaj na guglu,popratnica i procitaj pravilnik.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mane,
ako se dobro sjećam, to je bilo nekad za čišćenje šume. Dakle do određenog promjera. Ne znam kak je sad, ali vjerujem da je naša dobra državna administracija ukinula i tu mogućnost. Više papira, veći priljev sredstava u državnu kasu. Čak i bolja zaposlenost jer treba netko te papire napisati i izdati.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Ma naravno, i meni to baš ne drži vodu.
To mi pričala pred 10-tak dana osoba koja se inače bavi drvima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh