• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Državno zemljište u zakupu

S

sava

Guest
Kako je u Hrvatskoj reseno izdavanje drzavnog zemljista u zakup?
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: drzavno zemljiste u zakupu

K'o da smo si blizu... :mrgreen:
Da tak je i u našoj općini, PG-ovci po noći zauzimaju parcele :mrgreen:
Al nedamo se mi...
 
P

paor

Guest
Re: drzavno zemljiste u zakupu

@Branko

Čudi me kod vas zagoraca, podravaca (što li ste) za takav šlamperaj. Kod nas sve prolazi (još uvijek pomalo traje) relativno mirno i bez nesporazuma. Onog trenutka kad je datum na tvojem ugovoru o zakupu nastupio, nema tog Boga koji bi nas spriječio da uđemo u posjed. E sad, druga je stvar kako će se bivši i sadašnji vlasnik dogovoriti, ali u biti, obojici je u interesu da se to mirno i što prije rješi.
Hoću reći: prošla su socijalistička vremena kad se nije smjelo žito preorati i kad ti je netko smio preći preko njive bez tvog dopuštenja.
 
Z

zoran

Guest
Re: drzavno zemljiste u zakupu

K'o da smo si blizu 2...
Tak vam je i u mojoj općini, no PG baš više i nije nekaj aktivan. Tko je dobil zemlju je dobil, obrađujem je već 4. godinu.
18 parcela je podijeljeno na parcele: 1 od 1,5ha, 4 od 3,5ha i 13 od 5,5ha

Bilo je svega, natjeravanja s PG-ovim traktorima po zemlji, policije, par šamara...no na kraju je općina izdala nama ugovore o zakupu.
 
B

branko

Guest
Re: drzavno zemljiste u zakupu

paor kaže:
@Branko

Čudi me kod vas zagoraca, podravaca (što li ste) za takav šlamperaj. Kod nas sve prolazi (još uvijek pomalo traje) relativno mirno i bez nesporazuma. Onog trenutka kad je datum na tvojem ugovoru o zakupu nastupio, nema tog Boga koji bi nas spriječio da uđemo u posjed. E sad, druga je stvar kako će se bivši i sadašnji vlasnik dogovoriti, ali u biti, obojici je u interesu da se to mirno i što prije rješi.
Hoću reći: prošla su socijalistička vremena kad se nije smjelo žito preorati i kad ti je netko smio preći preko njive bez tvog dopuštenja.


cujes ako znas da je decec u vladi i djelekovca, a vlasnik firme PG isto tak iz djelekovca onda ti ne treba puno objasnjavati
 
K

KRESO

Guest
Re: drzavno zemljiste u zakupu

kod mene je lani bio natječaj za zakup max se moglo dobiti 50 ha ,naravno samo ako ste prijavljeni u toj općini ,
prednost su imali opg,stočari,razvojačeni branitelji,sustav pdv,obrti itd...znači tko skupi više tih titula ili kriterija ima prednost pri zakupu i mora prihvatiti največu ponuđenu cjenu,koja može biti najviše duplo od ponuđene :evil: znači ako sam ja ponudio 200kn,za tu parcelu a ti imaš više tih kriterija ti tu zemlju dobivaš po cjeni od 200 kn, i da zemlja se davala u zakup na 10god .
sve to igra na papiru ali tu je bilo svega muljanja,politike,promjena prebivališta sranja svih vrsta ....tako da su zemlju dobili ljudi koje nikad nisam vidio niti znam da su poljoprivrednici u principu oni su dobili svaki po 50 ha a to su pijuni od nekih lokalnih hoštaplera... tako da ja kao mladi poljoprivrednik sam dobio oko 10 ha u jedno 15 komada ,
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: drzavno zemljiste u zakupu

paor kaže:
Hoću reći: prošla su socijalistička vremena kad se nije smjelo žito preorati

to se ni danas ne smije, postoji o tome zakonska regulativa, protiv ometanja posjeda, a taj sto je posijao je u posjedu, znaci jedino je rjesenje sprijecit ga na vrijeme da ne udje bespravno u posjed, ili mu nadoknadit troskove i preuzet usjev, naravno mozes ga i tuzit sto je bespravno usao u posjed i npr preuzet usjev bez da mu platis lipe, ili nesto drugo...

ali prika, preorat zasijani usjev, kod nas se to ne radi, za to te i dragi Bogo odozgora kazni.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: drzavno zemljiste u zakupu

Kod nas je neki čovjek preorao i pripremio možda i bacio gnojivo, a PG došao u noći i posijao. I sad se nesmije dirati njihov usjev.

Iz jedne parcele se nisu htjeli maknuti, onda smo ih okružili traktorima i tak. A njihovi strojevi su za otpis, JD 4755 mastan, dimi, ne radi mu prva vuča. Plug poderan skroz, i tanjurače kotač samo da ne ispadne.
I ore najdublje 15 cm, samo muče tu zemlju.
 
P

paor

Guest
Re: drzavno zemljiste u zakupu

ali prika, preorat zasijani usjev, kod nas se to ne radi, za to te i dragi Bogo odozgora kazni

ma ne zaorava se ni kod nas, ja sam samo bio bukvalan da naglasim pravi problem, a to je pravna regulativa i institucionalna neodgovornost...kako se može desiti da netko obradi zemlju koja nije njegova, kako netko može stupiti u posjed bez papira....ima još puno kako...

ovih dana se kod nas raspisuje natječaj za zemlju kojoj je istekao desetgodišnji zakup i par čestica od onih koji ne plaćaju, sve njive su uglavnom obrađene (čak i zasijane)...u birtijama se naravno šuška tko će gdje , tko bi mogao, vezice itd...osobne zamjerke su izgledne i vjerovatne, ali za sasvim normalno se smatra da u posjed uđe onaj tko ju sad zakupi
 
S

sava

Guest
Re: drzavno zemljiste u zakupu

ljudi uspelo nam je da izguramo ono sto smo smislili,dvokruzni sistem,izgurali smo tajkune u drugi plan tj. imaju pravo da se natjecu tek u drugom krugu.
u prvom samo registrovana gazdinstva a u drugo svi ostali,dobili smo ugovore od ministarstva o zakupu,jeste samo na jednu godinu ali kome je i to malo nek se j...
ovo sto smo izboksovali samo mi znamo kako nam je bilo,po 24 h smo cuvali da nam ne upadnu u njive i da ne naprave bilo sta.bilo je pokusaja setve ali smo to zaustavili malo uz batine amalo manje uz ''pricu'' drukcuje nije moglo.
Vadili su se na ministarstvo da im nije istekao zakup i da ministar nece potpisati ugovore medjutim nije im nista uspelo
isterani su iz njiva i na kraju je ministarstvo stalo na stranu seljaka ili ti FARMERA.
 
S

sava

Guest
Re: drzavno zemljiste u zakupu

Centrlna Backa,Zmajevo,kod Vrbasa odnosno u celoj opstini je uradjena tako licitacija.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,568
Re: drzavno zemljiste u zakupu

Evo da ne otvaram novu temu, ja imam pitanje.
Kolko se plača jedno jutro zemlje u zakupu, ne državne nego od nekoga, dali je u cjeloj hrvatskoj isto ili različito?
 
S

seljaček

Guest
Re: drzavno zemljiste u zakupu

Ja plačam 350 kn a neke parcele idu i jeftinije recimo za 100 kg kukuruze za kokice neke 2 rali za odojka itd kak se dogovoriš sa gazdom.
 
J

johndeere

Guest
Re: drzavno zemljiste u zakupu

današnja poljoprivredna emisija me užasno uznemirila, tema državnog zemljišta nas tlači već dosta godina, država nikako da riješi to sranje... i što se onda desi da oni koji kao vode brigu o seljaku, mislim da dotičnog gospodina Grivičića ,prvo namiri sebe i svoju familiju a nas drugo koji nismo u strankama i savezima ko j...
pazi tragedije jedan seljak ima tisuću hektara zemlje,,, ima veze i vezice u vladi u velikim firmama i on se sad kao brine za nas , moš mislit
idemo dalje!! :evil:
 
P

Poljodjelac

Guest
Re: drzavno zemljiste u zakupu

Šta je tu čudno di vidiš sada Lasla, Zdravčevića i ostale bunđije, kad su se namirili mir i tajac.
Dok nisu dobili što im je trebalo svaki dan su bili na tv.
Grivičić priča o tajkunima a šta on pokušava biti sa svojim ponašanjem.
 
B

Bobo

Guest
Re: drzavno zemljiste u zakupu

Decki moji, manite se tih glavesina, jer takvih ce uvijek biti... Kod nas niti Eu nece takve iskorijeniti, nego ce ih nazalost docekati resirenih ruku, kao da su oni ne znam ti ja sta...
 
P

Poljodjelac

Guest
Re: drzavno zemljiste u zakupu

Kako da se manemo , pa vidiš da njima ni stotine hektara nisu dovoljne ,a šta ostalima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh