• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Eko žitarice-ugovori s austrijskim tvrtkama

OmnisPower

Novi član
Tu od
29 Pro 2014
Poruka
23
U konvencionalnoj proizvodnji kod nas dobivaju 6-7t/ha, kada bi tako bilo u eko bilo bi odlično.
Obožavam kada mi netko kaže da dobiješ eko poticaj, taj poticaj je zato jer je gnojivo skuplje, sjeme/sadnica skuplje, češće obrađivat (nema herbicida), češće špricat ( nema sistemika).Dobro napisano.
Iz poticaja možeš cca anulirati sjeme i gnojivo.Vjerujem da nisi ti bezveze u ekološkoj ako nema koristi (mada znam da je ekološka jako zahtjevna), što se tiče Bioagenasola njega treba kao i ostala eko gnojiva gledati kroz postupno otpuštanje hranjivih tvari, a posebno Bioagenasol što ima puno organske tvari, a ne kao kemijska (koliko NPK-a itd) i koliko su dostupni biljci.Vidim da si ti u ekološkoj dugo i bacio si se na Goji, računica pokazala tako.A isto vidim iz iskustva da npr Slavonija ima dobre prihode za eko kukuruzom ali nema sa gojijem ili nečim što tamo neuspijeva.Cilj je da se u područjima sadi/sije ono što najbolje uspijeva (zato analiza struke) i zato se radi copy/paste od onih koji su broj 1 (ne iz Alan Forda) u Europi.Nema tople vode, neće se saditi kukuruz u Udbini jer tamo ne uspijeva nego se tamo sadi pir ili raž.kako je čovjek(znam ga imenom i prezimenom iz Slavonije) zadovoljan prodajom eko kukuruza od 2015 godine, prodao ga je Talijanima po 260, imao je 150ha? Ali najbitnije je što je rekao poslušao sam struku i dao sam zemlji što je trebalo, ulazio je u nivu tri puta i sjekao korov i imao je prinos 5,5t/ha.Znači da se može ako se napravi kako treba. A što je spomenuto u nekom postu, može se ići i na druge kulture, opet ovisi o zemlji.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ako je prinos u konvencionalnoj proizvodnji kukuruza 6-7 t/ha i ako pretpostavimo da je puna agrotehnika u pitanju, onda ni konvencionalna proizvodnja nije bas pretjerano isplativa bez poticaja. Ja bi u tom slucaju razmisljao o drugim kulturama. Vjerujem da se isplati. A jel uzimaju iz prelaznog perioda?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako je prinos u konvencionalnoj proizvodnji kukuruza 6-7 t/ha i ako pretpostavimo da je puna agrotehnika u pitanju, onda ni konvencionalna proizvodnja nije bas pretjerano isplativa bez poticaja. Ja bi u tom slucaju razmisljao o drugim kulturama. Vjerujem da se isplati. A jel uzimaju iz prelaznog perioda?

Nije konvencionalna isplativa kad se ne rade analize zemlje, poznanik radi nešto preko 50ha na preko 100 parcela (ne želi plaćat analize). Nitko nema navodnjavanje...
Nitko ti ne uzima prijelazno razdoblje pa tako vjerujem da niti ovi.

Da se vratim na Omnisa, krenuo si tražit mala gospodarstva kada si rekao da treba barem 25t i može udruživanje. Komentiram iz razloga što kod malih gospodarstava ne vidim računicu, a bilo bi glupo da taj čovjek nije sa 150ha zemlje i prihodom preko 2mil kn uspio zaradit 100 000kn neto za sebe i familiju.
 

OmnisPower

Novi član
Tu od
29 Pro 2014
Poruka
23
Ovaj sa preko 100 ha je zadovoljan, upravo što si rekao, poštivao je agroteh mjere i dalje će ići sa žitaricama, normalno poštivajući plodeorede itd.Uložio je u gnojivo, suzbijanje korova i rezultat je zadovoljavajući.
Ovdje se uzima u obzir i prelazno razdoblje ali ne 1. godina, nego tek 2.i 3.god ali analiza ploda određuje konačnu cijenu. Oni rade analizu(o svome trošku prije berbe ) i točno se zna koliko će biti plačeno. Jer nije svako područje isto "zagađeno" zato se i radi analiza.I mi kada kupujemo nešto prvo provjeriš pa tek onda platiš. I cilj je da oni žele otkupljivati što više kvalitetnije robe i to dugoročno i zato se nudi i gnojivo i sjeme i kontrola prije žetve, sve u svrhu kvalitetnijeg ploda. Jer oni trebaju kvalitetnu količinu. I zato se traži BIO Swiss koji je garancija da je to što se proizvede u standardu sa željama potrošaća.jer u krajnjem slučaju svi mi živimo od pottrošaća.
 

OmnisPower

Novi član
Tu od
29 Pro 2014
Poruka
23
Evo jedna računica za eco-waxy kukuruz (voštani kukuruz) po ha:
Sjeme je pakirano po 50 000 kom u vrečicu, potrebno je 1,5 vrečica, vrečica košta 160e, ukupno za ha 240 e, gnojivo Bioagenasol nek je 1t zbog lakše računice 400 e.Troškovi sjemena i gnojiva ukupno 640e, koliko još može biti trošak goriva oranja, sjetve i branja?
Prinos u Austriji je od 4-6t/ha.Otkupna cijena od 320-350e/t, 330e x 5t = 1650.Ovdje treba umanjiti cijenu za cca 50e/t transport.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Samo ak imaš samo jedan ha moraš kupit 2 vrečke tak da je trošak + 80e.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,086
Mene zanima kolika je cijena sjemena suncokreta i soje za eko proizvodnju ?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,515
Evo jedna računica za eco-waxy kukuruz (voštani kukuruz) po ha:
Sjeme je pakirano po 50 000 kom u vrečicu, potrebno je 1,5 vrečica, vrečica košta 160e, ukupno za ha 240 e, gnojivo Bioagenasol nek je 1t zbog lakše računice 400 e.Troškovi sjemena i gnojiva ukupno 640e, koliko još može biti trošak goriva oranja, sjetve i branja?
Prinos u Austriji je od 4-6t/ha.Otkupna cijena od 320-350e/t, 330e x 5t = 1650.Ovdje treba umanjiti cijenu za cca 50e/t transport.

ne samo trošak oranja, sjetve i branja, nego oranja, pripreme za sjetvu, sjetve, međuredne kultivacije, prihrane i branja...
...nebi štel bit bezobrazan, al gavez (a i kopriva) sa jednog hektara vrijedi više...a bez :icon_hang:
 

OmnisPower

Novi član
Tu od
29 Pro 2014
Poruka
23
Evo matematika za eko soju:

I sjeme i gnojivo certificirano.

Baza 1ha:

Sjeme: 290 e
Gnojivo Bioagenasol 400 e
očekivani prinos 3t
Otkupna cijena od 560 -590 e/t
 

OmnisPower

Novi član
Tu od
29 Pro 2014
Poruka
23
Ima li tko ekološkog ječma i zobi. Potrebno je za jedan šleper cca 25 tona. Cijena je od 215-230 eura/t fco prodavatelj?
 
Na vrh