• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektricno ????

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Danas mi susjed donio veli promijeni kabal i saznaj sta je i koristi ako ti treba ako netreba u otpad meni zao bacit pa me zanima sta je jel to kakav pretvarac ili nesto drugo??

 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Tak su nekad izgledali transformatori sa 220 na 24 volta koristili se za svjetlo na bušilicama tok. strojevima i sl radi zaštite radnika .
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
:icon_idea:pa i u auto mehanici za prenosne radne lampe,imam jednog origi od ELMA u stalaži za uspomenu,teže je nabavit žarulje sa velikim grlom.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Jel bi se dalo za sta prenamijenit zao mi bacit!!
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
yrx7.jpg

Kutija može ali transformator ne jedino bakar na kilu.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Koliko vidim, trafo ima samo tri žice.
Ako je to točno, onda je autotransformator i nema galvansko odvajanje, pa nije sigurnosni trafo. Ovaj ti samo mijenja napon na izlazu, ali i dalje imaš živu fazu.
Poišći natpisnu pločicu ako ima i slikaj ju, pa ti bum mogel više reći.
Ak ga misliš hititi u smeće, nemoj. Meni trebaju trafo limovi.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da nije to stabilizator napona kad je slabija struja ili varira napon.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Ovo jeste autotrafo koji je stabilizator napona , nije to baš stabilizator u punom smislu riječi , prije bi se moglo reći podizač napona jer on podiže stalno napon za određeni broj volti (postotka ulaznog napona)

U svakom slučaju kao ovakav teško iskoristiv :(sweat):
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
moral bi biti za sigurnosno galvansko odvajanje (ja sam mislil da je to 220/220) inače nema smisla zakaj bi se koristil izmjenični napon na štekeru koji je na 24V. Pa probaj s ispitivačem, dal svjetli?

aha sad vidim komentar od savorisa, je to onda bilo za mjesta gdje je bil značajan pad napona, ili za jako duge produžne kable da se zaštiti potrošać od pada napona i velike posljedične struje?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Sada geldam malo detaljnije i ako dobro vidim onaj srednji izlaz na klembertu je malo deblji što znači da su obje žice tu , ako bi se tu razdvojilo onda bi dobi galvanski odvojene namotaje i mogao bi za nešto možda da se iskoristi pod uslovom da je napon sekundara odgovarajući
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Savo, nebi baš.
Ako su dvije žice vođene zajedno, to je otcjep, i namot se nastavlja u istom redu.
Za galvansko odvajanje moraju namoti biti fizički odvojeni (čak s uzemljenom preprekom između njih).
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Pa dobro , i nebi baš u potpuosti galvanski ali bi bilo odvojeno
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
da nije za zivine sijalice . one hoce stabilan i jaci napon od kucnog. cini mi se oko 250V. mislim da imam negde takav trafo
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Al ste ga zakomplicirali to je običan trafo na kojeg su se kopčale iste po obliku kao 220 ali 24 voltne sijalice jer je HTZ u bivšoj Jugi tako naredio razlog da tokar bušač i sl ne strada od 220 voltnog napona mislim da je ta naredba bila iz 1974 godine .
 
Na vrh