• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektromotorna pumpa- servis i funkcionalnost

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Pozdrav svim forumašima!

Dakle kao sto vidite tema govori o elektromornim pumpama.
U mom slučaju elektromotornoj pumpi marke SEVER.

Dakle imam tu pumpu i na njezinoj pločici tesko su citljive karakteristike. Koliko sam uspio pročitati okretaji su 2850 o/min ,pise da je jednofazna 220 iako sam ispitivanjem utvrdio da je i trofazna tako da moze radit i trofazno, snaga ..e sad ja pretpostavljam da je 2,1 kw -kazem tesko je citljivo...

Dakle ja oko te pumpe imam nekoliko pitanja:

Ta pumpa je radila na hidroforu tj radila bi neko vrijeme pa bi se ugasila pa me zanima da li ja tu pumpu mogu spojiti da mi ona stalno radi tj da mi iz bunara vodu crpa direktno van za zaljevanje?

Zanima me da li itko zna ili ima iskustva s tom pumpom jer me zanima kakvi joj je pritisak te kako se ponasa na opterecenje tj smanjivanje protoka vode na kraju crijeva(stavljane prsta kako bi se produzio mlaz)?

Također pumpa je starja ali nije puno radila i kao sto vidite njezin unutrasnji dio je nagrižen korozijom, ali to se da lako očistiti nego je problem u semeringu između rotora i unutrašnjosti pumpe ..tj posto dugo nije radila bojim se da tu ne pusta vodu pa me zaniam ako netko zna kako to zamijeniti-tocniej trebaju li mi izvlakači i mogu li taj semering kupiti bilo gdije ili je specijaliziran samo za sever pumpe?

Jos jedno od pitanja je da li je potrebno prilikom pokretanja pumpe sistem puniti vodom ili ona sama povuče?
Također me zanima da li je potrebna korpa(završetak na crijevu koji i de u bunar)?

Eto to su zasada moja pitanja nadam se da ce netko uhvatiti malo vremena i odgovoriti mi !!

Najljepsa vam hvala,Ante!!!

Slike:



IMG_2432.jpg


IMG_2427.jpg


IMG_2429.jpg


IMG_2430.jpg


IMG_2426.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pumpu treba zaljevati
pumpa treba usisnu košaru
ako je bila jednofazna ( a je jer ima kondenzatore )nikako sad ne može biti trofazna
ovakvu pumpu možeš zatvoriti do kraja(prst na kraju cjevi) i ništa joj neće biti

da li fali još koji odgovor ?
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Kolega puknuti hvala na dosadasnjim odgovorima ali jos neki detalji em zanimaju


Ovo treba zaljevati? kaj to znaci ??

Sto se tice ovog zatvorit prst do kraja i nsita joj nece bit ne brien mene to nego me brine oce li ona iamti pritiska i dalej bacati vodu ..jer ja sam imao potppnu pompu i kada bi stavip rst u cilju smanejna protoka a veceg dometa tlak bi naglo pao ...pa me zanima da li je to slucaj kod ove pumpe...

Preskočili ste pitanje u vezi semeringa.

hvala
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zaljevati znači : pumpi prije startanja tj. kopletni cjevovod od usisne košare do vrha pumpe treba zalijati tj. uliti vodu

Na ovoj pumpi kad zatvoriš prstom tlak bude rastao , od pumpe do prsta ..također kako tlak raste pada protok ..probaj iskopati krivulju tj. dijagram .
ne znam kako s semeringom , vjerojatno treba odvojiti tjelo pumpe od motora ..pa izbiti priručnim izbijačem ..
Predlažem ti da odeš na forum hr , podforum sam svoj majstor i tamo potraži forumaša majstor ..on sigurno zna gdje nabaviti "semering"
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Imam takve dve pumpe severove koje su crkle. Stari tip je sa semeringom i mislim da je motor 2,2kw. noviji tip ima pakovanje ,tj. keramicki semering. da bi ga promenio potrebno je skinuti zadnji poklopac pumpe ,zatim radno kolo [turbinu] pa tek onda kuciste pumpe smaci i izbiti semering. za zamenu nadji sto kvalitetniji i pregledaj leziste gde semering dihtuje dal nije zajedeno od korozije. ako je radno kolo pojedeno i ono se menja . kod nas ima delova za sve severove pumpe ali ako su kucista dobra jer ih pesak izbrusi. Ulazno crevo obavezno 5/4 cola ili 2 cola pa redukovati i na dnu korpa ventil. ceo sistem se mora napuniti vodom i na vrhu pumpe ima vijak m10 za ispustanje vazduha [ozraka]. i tek onda startovati. isis moguc do nekih 7m vodenog stuba stim da se sa svakim metrom dubine gubi na protoku priblizno 10%. za zalivanje ima pritisak oko 4bar mah ali protok vode tih pumpi je dosta manji i mali za nesto profesionalnije ili vece duzine creva. sto god je uze crevo na izlazu iz motora protok se smanjuje.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Imam takve dve pumpe severove koje su crkle. Stari tip je sa semeringom i mislim da je motor 2,2kw. noviji tip ima pakovanje ,tj. keramicki semering. da bi ga promenio potrebno je skinuti zadnji poklopac pumpe ,zatim radno kolo [turbinu] pa tek onda kuciste pumpe smaci i izbiti semering. za zamenu nadji sto kvalitetniji i pregledaj leziste gde semering dihtuje dal nije zajedeno od korozije. ako je radno kolo pojedeno i ono se menja . kod nas ima delova za sve severove pumpe ali ako su kucista dobra jer ih pesak izbrusi. Ulazno crevo obavezno 5/4 cola ili 2 cola pa redukovati i na dnu korpa ventil. ceo sistem se mora napuniti vodom i na vrhu pumpe ima vijak m10 za ispustanje vazduha [ozraka]. i tek onda startovati. isis moguc do nekih 7m vodenog stuba stim da se sa svakim metrom dubine gubi na protoku priblizno 10%. za zalivanje ima pritisak oko 4bar mah ali protok vode tih pumpi je dosta manji i mali za nesto profesionalnije ili vece duzine creva. sto god je uze crevo na izlazu iz motora protok se smanjuje.

Al ta njegova pumpa je manje osjetljiva na gubitke u sistemu(tlak) nego bilo koja potopna.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Imam takve dve pumpe severove koje su crkle. Stari tip je sa semeringom i mislim da je motor 2,2kw. noviji tip ima pakovanje ,tj. keramicki semering. da bi ga promenio potrebno je skinuti zadnji poklopac pumpe ,zatim radno kolo [turbinu] pa tek onda kuciste pumpe smaci i izbiti semering. za zamenu nadji sto kvalitetniji i pregledaj leziste gde semering dihtuje dal nije zajedeno od korozije. ako je radno kolo pojedeno i ono se menja . kod nas ima delova za sve severove pumpe ali ako su kucista dobra jer ih pesak izbrusi. Ulazno crevo obavezno 5/4 cola ili 2 cola pa redukovati i na dnu korpa ventil. ceo sistem se mora napuniti vodom i na vrhu pumpe ima vijak m10 za ispustanje vazduha [ozraka]. i tek onda startovati. isis moguc do nekih 7m vodenog stuba stim da se sa svakim metrom dubine gubi na protoku priblizno 10%. za zalivanje ima pritisak oko 4bar mah ali protok vode tih pumpi je dosta manji i mali za nesto profesionalnije ili vece duzine creva. sto god je uze crevo na izlazu iz motora protok se smanjuje.

O kolega,hvala vam na informacijama. :icon_wink:

Evo bas sam prije par minuta pokusao skinuti semering i uspio sam ...

dakel ovako ..na vratilu motora unutra pumpe se nalazi osigurač,zatim jedan prsten i iza prstena feder i ostatci negadasnje gume...

problem je u tome sto sam osigurac bez problema skinuo ali taj o prsten nisam mogao skinuti bez da ga uništim ..zbog toga što je on okrugao i siri je od rotora pola milimetra, a an raotoru se nalazi zarez koji pokreče turbinu pa me zanima kada kupim novi semering kako cu staviti taj prsten s obzirom na taj zarez?

Govorim o prstenu koji se vidi na sljedečoj slici (srebrni prsten):

IMG_2427.jpg
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Imam takvu pumpu, ali nisam to rastavljao. Nisam te baš shvatio..:(wait):..ti se bojiš da bi na utoru mogao oštetiti novu brtvu? Ako je to, pomogni si na način da na osovinu omotaš izolir trakom.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
NE ..problem je u tome sto na vrhu rotora ima zarez koji je tu da pokreče turbinu kao mali zub-zubčanik s jednim zubom.. a taj prsten iam rupu koliki je rotor pa mi taj zub smeta da stavim taj prsten na rotor ..nadam se da me sad razumijes
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Da kajla se mora izvaditi od pogona rotora. Nevidim na slici najbolje dal je semering ili keramicko pakovanje u pitanju. izmedju kucista pumpe i dekla motora uzmi alatku i izbij ostatak prema nazad.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Evo jedna slika koju sam nacrtao u paintu ... nije neka praciznos ali je dovoljno da se skuzi ...

dsadas.jpg


dakle ovo je tlocrt nacrt i bokocrt rotora tj dijela rotora koji se nalazi u pumpi i na koji ide vodna turbina ... i na ovom crvenom dijelu je udubljenje u koje se usječe osigurač koji drži oprugu semeriga ..ali između te opruge i tog osigurača nalazi se prsten čiji je unutarnji promjer pola milimetra veči od promjera rotora(promjera rotora bez onog zareza) i sada je problem što ja taj prsten ne mogu stavit na rotor jer mi smeta taj zarez ... nadam se da znas o kojem se zarezu radi ..preocito je naslici .. mozda ima nekakav drugi naziv ali ja ga neznam :(think):


Edit:

Evo nakon guglanja skuzija san da pricamo o tzv ''kajla-i'' tj kalji ..e pa ona mi smeta da stavim ovaj semering(gumeni,sa oprugom) pa me zanima kako nju odstranit ..oan mi izgleda kao da je uprešana u vratilo
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Nije upresovana ali je korozija obicno stegne da se teze iscupa. Nalij malo Coca Cole na nju nek izjede malo koroziju pa onda nekim tupim sekacem i cekicem iskucaj sa cela. Ugao moras podesiti da izbijas tu stranu kajle uvis. Nekad je zeznuto pa navarim sa co2 aparatom polugicu za jednu stranu kajle i iskucavam uvis. Parola glasi uvek snadji se sa cime imas
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Aha ... znaci kajlu moram odstraniti ...

nisam vas najbolje razumio u kojem smjeru da ju vadim? :^):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
eto tako..a kad navlačiš novi semering ili kog vraga gumenog onda crveni utor i utor od kajle bandažiraj izolir trakom da ne sjebeš gumeni neležeči dio tog vraga ili ti semeringa
 

Prilozi

  • dsadas.jpg
    dsadas.jpg
    9.9 KB · Pregleda: 60

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
U redu ekipa ... hvala vam na savjetima i na pomoci ..sutra idemo pokusati izvaditi kajlu pa javim rezultate ..jos jednom hvala
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Pozdrav ekipa ...evo nakon jos malo savjetovanja i noci provedene u uk ulju kajl je jutros bez problema iskoćila ..sad mi preostaje čiščenje,pranje,zamjena semeringa,pituravanje i na kraju sklapanej i konačna proba svega ....


Evo jos jednom vam se sviam zelim zahvaliti na ukazanoj pomoči!!! :icon_super:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Proveri ujedno sad dok je rasklopljen kakvi su lezajevi na elektromotoru dal suste ili lufta imaju. Da posle nerasklapas ponovo. Pogotovu taj do pumpe
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Da da pregledao sam ležajeve oni su dobri - glatki i ne skripe ..al za svaki slucaj cu ih prominiti jer cu piturat motor pa da ne bi ponovno trebalo sto rastavljati ....
 

Najnoviji postovi

Na vrh