• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

endivija

J

jevgenij

Guest
cabage daj neke savjete oko proizvodnje endivije sad u ljetno jesenskom periodu, ako imaš iskustva, posadio sam 10000 flanaca, za oko 2 tjedna su za presađivanje
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Nije li malo kasno za sadnju endivije, početkom devetog mjeseca, u Podravini? Dobro, vi poznajete tlo i klimu ali mi se čini da ste u odnosu na nas u Istri dosta hladniji u jesenskom periodu. Kod nas se endivija sadi, na golo tlo, najkasnije do 20.08 a tko sadi na crnu foliju krajnji rok je 10.09 da bi u berbu došla oko polovine 11.mjeseca i bere se do najkasnije polovice 12.mjeseca. Tu onda postoji opasnost od mrazeva(pokrivanje Agrill-om), tuče i hladnoće(podnosi).
Zanima me, jevgenij, kako ćeš proći sa tom sadnjom endivije u tom vremenskom roku, pa budimo u kontaktu.Je li može?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Nisam ni zapazio da me se traži za savjet :mrgreen:
Oko toga ne mogu pomoći jer niti sam ikad sadio niti ću je ikad jesti, hehe. Probaj naći neku literaturu, a i na netu se da sigurno nešto pronaći.
 
J

jevgenij

Guest
PetullaRZ kaže:
Nije li malo kasno za sadnju endivije, početkom devetog mjeseca, u Podravini? Dobro, vi poznajete tlo i klimu ali mi se čini da ste u odnosu na nas u Istri dosta hladniji u jesenskom periodu. Kod nas se endivija sadi, na golo tlo, najkasnije do 20.08 a tko sadi na crnu foliju krajnji rok je 10.09 da bi u berbu došla oko polovine 11.mjeseca i bere se do najkasnije polovice 12.mjeseca. Tu onda postoji opasnost od mrazeva(pokrivanje Agrill-om), tuče i hladnoće(podnosi).
Zanima me, jevgenij, kako ćeš proći sa tom sadnjom endivije u tom vremenskom roku, pa budimo u kontaktu.Je li može?
nadam se da če biti sve ok, ona bi od presađivanja do berbe trebala doči za oko 50 dana, znači ako ju posijem 1. 9. trebala bi se brati krajem 10 mj, budemo vidli, bit će s navodnjavanjem
 
J

jevgenij

Guest
PetullaRZ kaže:
Nije li malo kasno za sadnju endivije, početkom devetog mjeseca, u Podravini? Dobro, vi poznajete tlo i klimu ali mi se čini da ste u odnosu na nas u Istri dosta hladniji u jesenskom periodu. Kod nas se endivija sadi, na golo tlo, najkasnije do 20.08 a tko sadi na crnu foliju krajnji rok je 10.09 da bi u berbu došla oko polovine 11.mjeseca i bere se do najkasnije polovice 12.mjeseca. Tu onda postoji opasnost od mrazeva(pokrivanje Agrill-om), tuče i hladnoće(podnosi).
Zanima me, jevgenij, kako ćeš proći sa tom sadnjom endivije u tom vremenskom roku, pa budimo u kontaktu.Je li može?
nadam se da če biti sve ok, ona bi od presađivanja do berbe trebala doči za oko 50 dana, znači ako ju posijem 1. 9. trebala bi se brati krajem 10 mj, budemo vidli, bit će s navodnjavanjem
 

zeljar

Novi član
Premium
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
23
pozz. kod nas u vz su sad zadnji rokovi za sadnju endivije a da bude ona od presađivanja do berbe za 50 dana neznam bas . opet sve zavisi od vremena kristalki treba 5 tj u idealnim uvjetima cak i 6 tj mi upravo zavrsavamo ovogodišnju sadnju u polje posadili smo 25000 kristala i 20000 t endivije .osim ako bude topli 9 mj onda bude to brzo doslo jer 1 tj toploga vremena je kao 2 loseg vremena mislim hladnog kisnoga vremena gdije je temp oko 15 C
opet je problem sa endivijom u ljetnom periodu kod mene polovica otisla u "cvijet"
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
zeljar kaže:
pozz. kod nas u vz su sad zadnji rokovi za sadnju endivije a da bude ona od presađivanja do berbe za 50 dana neznam bas . opet sve zavisi od vremena kristalki treba 5 tj u idealnim uvjetima cak i 6 tj mi upravo zavrsavamo ovogodišnju sadnju u polje posadili smo 25000 kristala i 20000 t endivije .osim ako bude topli 9 mj onda bude to brzo doslo jer 1 tj toploga vremena je kao 2 loseg vremena mislim hladnog kisnoga vremena gdije je temp oko 15 C
opet je problem sa endivijom u ljetnom periodu kod mene polovica otisla u "cvijet"
Da, sve ovisi kakvo će vrijeme biti u 9. i 10mj, ali prosječne temperature u jesen su stabilne i bitno se ne mjenjaju, tako da je najbitnije držati se rokova sjetve i sadnje. Ja endiviju sadim u prvom tjednu 09.mj i to na crnu foliju(kap po kap) tri reda na cik-cak 3ox35(štampač za razmak) i očekivana berba(optimalne jesenske temp.) je sredinom 11.mj. Sorte Stratego RZ i Bossa Beyo, ispada 70dana od sadnje.Ove godine sam odustao od sadnje jer je u protekle dvije godine bila slaba potražnja a i cijena 2,50kn/kg.
Što se tiče kristalke i putarice u jesenskoj proizvodnji na otvorenom polju sijem odnosno sadim u četiri vremenska roka(turnusa).Svaki turnus 10000kristalke i 5000putarice. Sjetva(svakih pet dana) od 05.08-20.08 a sadnja 01.09-20.09 sve na crnu foliju a beremo od sredine 10.mjeseca pa sve do 20.11 kada nam stiže u berbu salata iz plastenika.
 

Najnoviji postovi

Na vrh