• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Flaširanje vina, čepovi, flaše, čepirke

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Treba na nekaj posebno paziti?

Vino je pretočeno i filtirano, nisu dodane nikave "kamije" sve na prirodni način kak su nekad ljudi delali.

Bi moglo biti kakvih problema s vinom ak se stavi u flaše i prav zatvori?
Inače radi se o mješanom vinu.
Sivi Pinot, Sovignjon,Rizlinog.... ima svega...al uglavnomm 100% cijepljene sorte.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Re: buteljiranje vina

Nebi smjelo biti problema ako ima dovoljno sumpora u vinu i ako će biti na hladnom...
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Re: buteljiranje vina

a kolko to treba biti sumpora nutra? :scratch

mi koristimo jedino one stangice prije pretakanja i to je to... nikakve tekuce "dodatke"...
 

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
Re: buteljiranje vina

Može biti problema ako imaš premalo slobodnog sumpora tj. ako imaš ispod 20 mg/l. Ali pošto si stavljao "štangice", vjerovatno imaš nešto sumpora nebi trebalo biti problema. Provjeri si slob. sumpor s "vini kompletom" imaš ga skoro u svakom poljoprivrednom dućanu, pa ako je potrebno dosumpori. 1g vinobrana na 100 l diže slobodni sumpor za 2-2.5 mg/l .
eto.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
parametar mudro zbori, samo bih nadodao, ako buteljiraš i misliš imat vino u butelji duže od 6 mjeseci, filter mora biti K100 ili još finiji (tzv sterilno filtriranje),
a slobodni SO2 treba biti oko 50mg/l
butelje nisu za pijančevanje u večim količinama, pa te nebi trebala mućit povečana koncentracija sumpora :)

dok je vino i INOX bačvi, pokriveno poklopcem i vazelinskim uljem, preporučeno je imat između 20 i 35 mg/l SO2

razlog zašto u butelji treba bit veća koncentracija je to što je mala količina vina, vino je ne svjetlu, može bit izloženo višljim temperaturama nego ono vino koje je u bačvi, na hladnom, na tamnom i bez pristupa zraka...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Felix Arba

Član
Tu od
14 Velj 2013
Poruka
48
zanima me kada se mlado vino može flaširati a i starije vino...zanima me jel ima neki postupak prije flaširanja i to...volio bi nešto starog vina flaširati da imam...
 

Felix Arba

Član
Tu od
14 Velj 2013
Poruka
48
čepovi i mašina za flaširanje

jel možete malo mi preporučiti koje čepove,dal šuvar ili neke željezna za flaširanje i zanima me koja mašina treba...ništa profesionalno,za moje vlastite potrebe...
i još da pitam malo za etikete,tio bi napraviti onako neke samo radi fore,kako to napraviti i dali se to može sam nekako isprintati,i da pitam za onu foliju koja se omota vrh butelje i čep,jel to neka profi mašina ili bi se dalo to povoljno naći...
 
Na vrh