• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Folijarna gnojiva i njihova primjena

T

tomonh

Guest
Re: Folijarna gnojiva

Sad kad ima malo lisne mase bolje je mineralnim u granulama. Ja prihranjujem ureom+kristalon dok prskam preventivno protiv bolesti i štetnika kraj sredina vlatanja pa nadalje. Folijarno možeš svakih dva tjedna prihranjivat.Koristim za vrijeme cvatnje kristalon sa 40%sadržaja fosfora jel je fosfor važan pri cvatnji. Planiram koristiti ovu godinu megagrin.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Folijarna gnojiva

Moja vam je preporuka da folijarnu prihranu vršite samo kao nekakvu dopunsku, a i dalje zadržite klasičnu s granuliranim gnojivima. Ja sam jednu godinu prihranjivao pšenicu s kristalonom 18-18-18 special i mogu reči da definitivno nisam bio ni približno zadovoljan prinosom. Kan daje puno bolje prinose. Tamo kad vam hoće prodati folijarno gnojivo, nahvale ga na sva usta. Razgovarao sam s čovjekom iz Kroniona, koji zastupa kristalon i rekao je da folijarna gnojiva mogu samo nadopuniti ishranu bilja, nikako zamijeniti granulirana gnojiva. Najviše se koriste zbog dodatka mikroelemenata, jer njih usjevi trebaju u manjim količinama.
Makroelemente je puno teže nadoknaditi na taj način, jer bi praktički trebalo prskati svaki tjedan s nekim gnojivom, jer biljka treba, recimo 50 kila dušika. A dodati ga treba, ovako ili onako. Dakle dvjesto kila kana ili nekog gnojiva dodanog folijarno, samo što folijarno ipak ima svoje zakone o koncentracijama.
 
T

tomonh

Guest
Re: Folijarna gnojiva

Naravno da bez mineralnog ništa. Ali kad prskam dodam i nešto za folijarnu prihranu od viška glava neboli. Pogotovo kad je sušan period. :p
 
D

DADAC

Guest
Re: Folijarna gnojiva

tomonh kaže:
Sad kad ima malo lisne mase bolje je mineralnim u granulama. Ja prihranjujem ureom+kristalon dok prskam preventivno protiv bolesti i štetnika kraj sredina vlatanja pa nadalje. Folijarno možeš svakih dva tjedna prihranjivat.Koristim za vrijeme cvatnje kristalon sa 40%sadržaja fosfora jel je fosfor važan pri cvatnji. Planiram koristiti ovu godinu megagrin.

Na čemu planiraš megagrin!
ako je u pitanju salata ili blitva, to je ok, i na prijesadnice ima nekog efekta, ali na ostalo bilje se nije dokazao.

cabage slazem se s tobom u potpunosti, s time da je prednost granuliranih gnjojiva i u cijeni prema folijarnim!
folijarna prihrana je vise korektivnog tipa (ovisno o stanju biljke, stresnim situacijama i sl)
 
C

chooper

Guest
Re: Folijarno gnojivo MEGAGREEN

Vidim da dugo nitko nista nije pisao u ovoj temi. Moze li netko tko je tretirao nasade sa megagreenom napisati kakav se na kraju pokazao, da znamo isplati li se ili ne?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Folijarno gnojivo MEGAGREEN

Ja čuo da su to samo mitovi. Nema tu nekakvih extra razlika niti profita. Dakle, drži se onoga što znaš da je dobro.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Folijarno gnojivo MEGAGREEN

Mi smo isprobavali na kukuruzu, nije bilo ni najmanje razlike u odnosu na netretirani.
 
A

atomizer

Guest
Re: Folijarno gnojivo MEGAGREEN

megagreen ili ti sada fitolife je obično smeče.pa pogledajte sastav tog praha.najviše ima CaCO3 a to je samo dio čega biljka treba ustvari.tj i neznam na koji način uopće može biljka putem lista usvajati CaCO3.znam da prima Ca u obliku CaO.treba kompletna izbalansirana ishrana bilja da bi ona tada bila u dobroj kondiciji i imala bolji imunitet ali to ne znači da neče oboljeti.zašto taj famozni megagreen onda ne izvoze i ne koriste ga proizvođači diljem evrope kad toliko vrijedi.TOPLU VODU PRODAJU!

kalcij kao element je potreban biljkama i to je nepobitno ali bez drugih hranjivih elemenata taj kalcij onda ne pomaže.daje dobre određene efekte ali netreba onda to sve mistificirati i davat nadprirodne karakteristike.
 
Z

zekan7711

Guest
Re: Folijarno gnojivo MEGAGREEN

neznom svi se nekaj srdite na megagreen
gdje smo spricali sa megagreenom psenica je imala veliki hektolitar a gdje nismo je bio max. 74
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Folijarno gnojivo MEGAGREEN

atomizer kaže:
megagreen ili ti sada fitolife je obično smeče.pa pogledajte sastav tog praha.najviše ima CaCO3 a to je samo dio čega biljka treba ustvari.tj i neznam na koji način uopće može biljka putem lista usvajati CaCO3.znam da prima Ca u obliku CaO.treba kompletna izbalansirana ishrana bilja da bi ona tada bila u dobroj kondiciji i imala bolji imunitet ali to ne znači da neče oboljeti.zašto taj famozni megagreen onda ne izvoze i ne koriste ga proizvođači diljem evrope kad toliko vrijedi.TOPLU VODU PRODAJU!

kalcij kao element je potreban biljkama i to je nepobitno ali bez drugih hranjivih elemenata taj kalcij onda ne pomaže.daje dobre određene efekte ali netreba onda to sve mistificirati i davat nadprirodne karakteristike.


Tako je, nema ni najmanje razlike , bar je nije bilo na izgledu kukuruza za silažu. A tamo su navedene takve gluposti, tipa: biljka ima u suhim krajevima 70% manju potrebu za vodom.
 
D

DADAC

Guest
Re: Folijarno gnojivo MEGAGREEN

ja probao megagreen...
nije gnojivo...
šprica u komi od toga, kao da sam cementa nasipal...
rezultati...krumpir je u boljoj kondiciji preživljavao lanjsku sušu...ostalo niš...
u plastenicima su rezultati donekle vidljivi na lisnatom povrću (salata, blitva, špinat) ali ne toliko po nekakvom prinosu koliko po izostanku štetočina (ponajviše lisna uš zaobilazi takvo povrće)...

sve u svemu...procijenite sami...

ah, da, grah, zelje, kelj u vanjskoj proizvodnji su bili samo jače zamazani od toga... :mrgreen:
 
K

kemicar

Guest
Re: Folijarno gnojivo MEGAGREEN

evo kak djeluje megagreen na krumpiru: pošpricaš, on se osuši, dođe zlatica i kak je brza digne prašinu, kihne, slomi vrat i padne na zemlju i pognoji ju. A zakaj ne pomaže kod kukuruza, nema zlatica.
 
K

kemicar

Guest
Re: Folijarno gnojivo MEGAGREEN

Malo za razmišljanje :scratch . To je ništa drugo nego fino mljeveni kamen. Priča sa prašinom je vrlo blizu istini i mehanizmu djelovanja. Taj prah bi stvarno mogao biti koristan jer isušuje površinu lista (smanjena vlaga-manje plijesni), insekti koji prenose viruse neće dolaziti na takvo lišće jer im isušuje "kožu". Kukuruzu može pomoći samo utoliko ako jako pošpricaš i time digneš pH (dakle u normalnim uvjetima ništ).
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: Folijarno gnojivo MEGAGREEN

Posprico sam sa tim jedan dio vocnjaka i jos nesto.
Pa cemo vidjet kako ce to sve reagirati. Herbagreen je koristio moj kolega i njemu se vidjela razlika,i to ocito :scratch
Vjerovatno je ogromna razlika izmedu ta dva proizvoda,sto se tice kvalitete
 
K

kemicar

Guest
Re: Folijarno gnojivo MEGAGREEN

Sve je u mikroklimi. Negdje će pomoći negdje ne.
 

SteveO

Član
Tu od
16 Velj 2007
Poruka
244
Prije 2 dana sam prosao svoju psenicu sa Fertinom R iz rinfuze i jos uvijek nema rezultata, nije dobilo tamnu boju, koliko treba za ostala folijarna gnojiva da se vidi djelovanje barem po boji ? Jer inace mi je kretenski kad sam vidio u Petrokemiji da to u rinfuzi dolazi u standardnim plasticnim bacvama sto svi imamo i gore nema ni plombe ni kojeg vraga, dakle uzmu sebi 100 litara i samo dospu vode 100 litara u bacvu i nikom nista ! Bojim se da je to praksa kod njih, barem u Vukovaru, jel se to moze nekako testirat ili prijavit jer ne zelim placat nesta za sta nemam pojma jel obicna voda ili koji k, boja je totalno prozirna, mozda malo zuckasta i nema mirisa nikakvog. Mislim da bi to trebao netko inspekciju tamo poslat.

Btw. jel ima netko da je kupio pakiranu Fertinu R pa da javi jel prozirna i dal ima neki miris ?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nemoj biti nestrpljiv za dva dana nemožeš primjetiti na ničem rezultat pa tak ni tu kad piješ antibiotik piješ sedam dana da bi dobio rezultat ,ja sam koristil prošle godine fertinu b za kukuruz i vidi se rezultat ali nakon više dana i izgleda ko vod ne sječam se mirisa ali nije nešta gusto i obojeno .
 

ZgeNbo

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
147
nemam velikih površina, ali prošle godine sam kupovao mala pakovanja fertine i pičio po kukuruzu. za nekih tjedan dana se osjete rezultati špricanja.. možda koji dan duže traje djelovanje.možeš špricat češće ako imaš para a ne gaziš biljku..
žito sam ošpricao nedavno prije ovih kišica sa otopinom uree i nakon toga jedno 10ak dana dao 100kg kan-a.evo sad ovih dana fino pada kišica što je super za kan... planiram špricati žito i ječam sa husarom u kombinaciji sa tekučim gnojivom Slavol...brat je već špricao i super je..... nije Slavol skup,mislim da je nekih 200kn/ha i to za max dozu.šteta ić u žito i špricat protiv korova i u istom tragu ne dati neke prihrane ...:supz:
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Da li se psenica moze prihraniti otopinom UREA ? Ako moze zna li u koliko kilograma Urea se smije staviti u 100l/vode ?? :scratch
 
Na vrh