• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Fonganil gold

Kruno44

Novi član
Tu od
6 Ožu 2022
Poruka
1
Poštivanje;
Je li netko koristio Fonganil gold,kolika je koncentracija na 100 l vode(pustanje sistem kap po kap)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Isprika,nisam primjetila upis ranije.

O Fonganilu smo govorili na temi o paprici prije godinu - dvije - tri u nekoliko navrata, pokušaj tražilicom - ako je moguće - naći te upise.

Ja sam Fonganil koristila prije 7 - 8 ili 10 godina, zapravo u vrijeme njegovog početnog plasiranja na hrvatsko tržište.
Treba reći da je ondašnja formulacija bila 700 g/l aktivne tvari, no, tada je to bilo tek u ispitivanju učinkovitosti u Hrvatskoj, i ta je količina at. bila za tržište eu ali ne i Hrvatske. Na hr tržište je bilo plasirano 500 g/l at., evo, provjerila sam sada, čak nešto ispod 500.

U to sam vrijeme Fonganil 700 g/l dobila na pokus od Singentinog fitopatologa i ne sjećam se više koju mi je dozu preporučio, ali se sjećam da sam godinu dana kasnije od međimurskog fitopatologa dobila preporuku 1 - 1,5 dcl na100 m/2 plus 2,5 dcl Quadrisa (ili njegovog generika).
No, ne sjećam se više da li je to već bio Fonganil 700 ili (oko)i 500 - nisam sigurna.

Mislim da ćeš podatke o doziranju naći na uputstvu, no, ono što je bitno reći je nešto drugo - način aplikacije.
Ja sam najprije na večer pustila vodu tako da je tlo bilo namočeno malo manje o normale u zoni korijena. To je bitno zato da se do jutra voda dobro rasporedi u zoni korijena i tlo bude ravnomjerno natopljeno, ali ne previše, eventualni višak se ocijedi ispod zone korijena do jutra.
Ujutro u veliku kantu 20 - 30 litara napraviš suspenziju i u kratkom vremenu - najviše deset minuta to pustiš kroz sistem - to je bitno zato da dio fungicida ne ode duboko ispod zone korijena gdje će biti beskoristan.
Postupak se ponavlja u desetak dana još jednom, i to bi trebalo biti dosta za jednu sezonu.
Drugi dan se nikako ne pušta više voda, najbolje je pričekati dva dana, pa tek treći nastaviti sa zaljevanjem, i to umjereno, da se fungicid ima vremena vezati u tlu i ne ispire prema dolje.

Tako sam ja radila, ima tu još na forumu iskustva, možda netko ima bolji sistem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh