• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Frizijski konji

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Evo otvaram ovu temu ako nekoga zanimaju Frizijski konji(Frizijci).

Ovo je jedna od najstarijih europskih pasmina, poznata još od 1000.godine prije Krista. S uzgojem se započelo u sjevernoj Nizozemskoj, odnosno u dvorcima pokrajine Friesland, po kojoj je pasmina i dobila ime. Još za vrijeme povijesničara Tacticusa (55-120) zabilježeno je postojanje Frizijaca, kao teških radnih konja koji mogu biti iskorišteni i za jahanje. Tijekom stoljeća frizijac je sudjelovao u stvaranju mnogih, osobito britanskih pasmina kao na primjer Fell ponija, koji mu je vrlo sličan. Korišten je za vrijeme križarskih ratova i drugih pohoda kao ratni konj, te pri tome križan sa berberskim konjima i andaluzerima što mu je poboljšalo kvalitetu pokreta. Sve do današnjeg vremena ostao je vrlo cijenjen zbog svoje snage, izdržljivosti i blage naravi, te ga se nerijetko križa kako bi se poboljšale druge pasmine. U 17.stoljeću je korišten za stvaranje njemačke pasmine Oldenburg. Ipak, unatoč svim svojim kvalitetama i popularnosti, u 19.stoljeću je došlo do velikog smanjenja broja jedinki ove pasmine, a razlog se djelomično krije u iznenadnoj popularnosti kasača. Do 1913. ostalo je samo tri pastuha u Friziji, ali za vrijeme II.sv. rata su se ljudi ponovno okrenuli konjima za rad na poljoprivrednim dobrima, jer je vladala nestašica goriva. Za oživljavanje uzgoja sada su se koristili uveženi Oldenburg pastusi, te se pasmina obnovila i 1979. započeta je tzv. „stud book“ odnosno upis u registar pasmine. Upisani su isključivo konji najčišće krvi, poznatog podrijetla i tjelesnih karakteristika potpuno u skladu sa zahtjevima pasmine.

Iako nije uvijek bilo tako, danas su Frizijski konji isključivo crne boje, sa tipičnim odsjajem dlake i bez ikakvih bijelih oznaka na tijelu. Visina u grebenu varira oko 150 centimetara, a vrlo su prepoznatljivi po bujnoj, dugoj grivi i repu. Za svoju malu visinu imaju prilično krupna i mišićava tijela, dobro razvijene sapi i prsa, relativno jak vrat, kratka leđa i čvrste, kratke, dobro okoštane noge koje na svojim krajevima imaju dulje dlake. Također imaju prilično visoku akciju prednjih nogu što im daje na eleganciji u svim kretnjama. Popularni su zbog kombinacije svog staloženog karaktera, što ih čini lakima za rukovanje, i prekrasnog izgleda.

Iako su uglavnom korišteni za uprezanje, na samo za poljoprivredne poslove, već za vuču svečanih kočija, zbog se prekrasnog izgleda i kretnji često se koriste u dresurnom jahanju, te dresurnim zapregama. U Engleskoj se tradicionalno koriste za vuču pogrebnih kočija.


Ovo je moj Frizijac, ždrebac star 9 mjeseci. Na ovim slikama je bil star 7 mjeseci.





A ovo je moja Frizijska kobila stara 4 godine:

 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Vjerojatno ju budem pripuštal ali mi je pastuh još premali :(rofl):
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Da ti budem iskren ne volim kobile vodit nekam na pripust osim kod poznatih. Ljudi su ti nerealni, nema dugo sam slušal jednog panja kaj je mlatil da treži 1000€ za pripust pod frizijskog pastuha. Došlo mi je da mu lupim šamar :icon_axe:
Pa kaj si ti lud, kakvih mrtvih hiljadu eura....
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
kod nas nema tak i onak nijednog pastuha da ima dozvolu za pripust,za kobile neznam.ostalo ti budem napisal na pp.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Evo još dvije slike od danas. Moja kobilica :(inlove):


vpwmnp2o0nni1jj20vb4.jpg
[/URL][/IMG]

sn5iu9in5iulkl4e20j.jpg
[/URL][/IMG]
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Da malo podignemo temu, slika Frizijskog četveroprega, slikano mobitelom pa je slika malo lošija. Slikano je prošle nedjelje u Križevcima na Konjičkim igrama

viewer.php
[/URL][/IMG]
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Gad baš gledam ovu sliku:

hv11bjx2th0fygocfr.jpg
[/URL][/IMG]


Nije mi baš jasno jel ovo radi svjetla tako ili to nisu cisti frizijci. Dorati su ???? Meni samo ovaj prvi lijevi izgleda ko frizijac na ovoj slici.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Radi svjetla, trebal si ih uživo videti, svi su vranci, ak sam dobro videl, napijed su 2 pastuha a otraga kobile
 
Posljednje uređivanje:

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Da, u svakom slucaju moraju biti iskljucivo vranci. To su krasni konji. :(inlove):
 

GricGric

Novi član
Tu od
17 Tra 2013
Poruka
24
Obozavam frizijce, to mi bolna tocka, no gledajuci slike na netu i ono sto se slika kod nas bas mi i nisu neka slicnost
Varam li se ili?
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Narav hladnokrvnog konja što i je. Nisu baš za jahanje. U hr ih ima malo a cijena od 4000€ na više za odraslog konja.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Odoše moji frizijci. Malo mi je žao ali mislim da je to to i nikad više ili ne tako skoro.
 

Najnoviji postovi

Na vrh