• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

gradnja novog peradarnika

L

Luka KR

Guest
Razmišljam o izgradnji novog peradarnika (okolica Zlatara) za tov pilića-brojlera. Uzeo bih kredit od HBOR-a i radio kao kooperant za KOKU ili PIPO. Za sada je sve na fazi ideje, tj. skupljanja informacija.

Ima li netko tko je možda nedavno prošao cijelu tu proceduru (od lokacijske dozvole, gradnje objekta, kupovanja opreme), pa da mi može dati neke informacije iz prve ruke? Rado bih i posjetio neke peradarnike da vidim kako to izgleda na licu mjesta, i porazgovarao s vlasnicima.

Obećajem da ću kada jednom sve bude gotovo biti na raspolaganju za informacije i savjete novim generacijama i poduzetnicima :)
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Ja da sam na tvojem mjestu bi odgodil za par godina ili pokušal s nečim drugim.
ako nemaš svoj kapital ili bar veči dio onda se ne isplati takva investicija.

1. hrvatska birokracija je nočna mora, znam čovjeka joji je gradil farmu 30000kom, preko iparda i trebalo mu je 3 godine za svu dokumentaciju, i konjski živci

2. ako te prvo nije obeshrabrilo onda te ovo bude sigurno, koka i pipo ne plačaju utovljene piliće 120 dana, znaći primaš treči turnus a još ti nije plačeni prvi, tak da trebaš imati tekući kapital za 3 turnusa (grijanje, struja, troškovi ljekova, dezinfekcije popravci itd.), i prek zime si 3mj. prazan tj. ne puniš piliče tak da praktički si 6 mj. bez ikakvog prihoda, a od nečega treba i živjeti.

3. koka i pipo taržiju manje piliće takozvani gril, pa ti prve uzimaju sa 1,6kg ili manje baš dok trebaju nabrati na težini i tebi napuniti novčanik a drugi idu sa oko 2 kg.

tak da ak imaš nekaj para rađe uloži u nekaj drugo (solarne čelije), a kak bude dok dojdemo u EU to treba videti. Navodno su uvjeti bolji (neda mi se sad nabrajati te uvjete), a i mislim da se danas jedino isplati delati farme velikoga kapaciteta 45000 - 60000 kom ( i to mislim na jedan objekt ne više njih) a za to trebaš imati firmu koja more pratiti s klaonicom, tj da ti sve uzmu za jedan dan van i normalno da imaju konkretan odnos s koperantom!
 
L

Luka KR

Guest
Ja da sam na tvojem mjestu bi odgodil za par godina ili pokušal s nečim drugim.
ako nemaš svoj kapital ili bar veči dio onda se ne isplati takva investicija.

Hvala na savjetu, i ovakva mišljenja su dobrodošla. Ipak nisam obeshrabren, jer mi je sve ovo što si napisao dobro poznato, i imam računicu po kojoj se sve skupa ipak na kraju isplati. Možda se i varam, vidjet ćemo. Evo da kratko komentiram ove točke koje si naveo:

1. hrvatska birokracija je nočna mora, znam čovjeka joji je gradil farmu 30000kom, preko iparda i trebalo mu je 3 godine za svu dokumentaciju, i konjski živci

A je li to radio sam ili je zaposlio konzultanta? Njihove usluge jesu masno skupe, ali zato su to ljudi koji imaju iskustva i znanja, plivaju u birokraciji kao riba u moru, i prošli su postupak mali milijun puta. Ja svakako mislim uzeti dobrog i iskusnog konzultanta za to, bez njega ništa. Početni ulog koji imam će taman dostajati za to.

2. ako te prvo nije obeshrabrilo onda te ovo bude sigurno, koka i pipo ne plačaju utovljene piliće 120 dana, znaći primaš treči turnus a još ti nije plačeni prvi, tak da trebaš imati tekući kapital za 3 turnusa (grijanje, struja, troškovi ljekova, dezinfekcije popravci itd.), i prek zime si 3mj. prazan tj. ne puniš piliče tak da praktički si 6 mj. bez ikakvog prihoda, a od nečega treba i živjeti.

To isto znam. Međutim, ja eto imam tu sreću da smo i ja i supruga zaposleni, tako da nam egzistencija ne ovisi o tome. Tako da mi nije problem čekati 120 dana da mi sjednu novci.

Imam i par pitanja u vezi ovoga, ako ti ili netko drugi zna. Da li ja određujem tempo turnusa ili kooperant? Zašto bih preko zime bio prazan? Teško je održavati temperaturu, ili ?

3. koka i pipo taržiju manje piliće takozvani gril, pa ti prve uzimaju sa 1,6kg ili manje baš dok trebaju nabrati na težini i tebi napuniti novčanik a drugi idu sa oko 2 kg.

Meni su u Vindiji rekli da tov jednog turnusa traje između 38 i 42 dana. To je nešto više od 2 kg u prosjeku. Nije nitko spominjao manje. Ali dobro, treba i tome voditi računa, hvala što si mi skrenuo pažnju na to.



U svakom slučaju, volio bih da se javi netko tko je nedavno prošao tu proceduru i izgradio peradarnik. Zanimaju me praktični savjeti, tipa kome se obratiti za izgradnju objekta, kod koga zatražiti ponudu za opremu, itd. A i konkretna iskustva nekoga tko je to prošao i bavi se s time.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Ako hoces dam ti ja par telefonskih brojeva ljudi koji imaju peredarnike i rade za koku pa da cujes njihova iskustva, troje njih imam u 20 km od sebe.
 
L

Luka KR

Guest
Ako hoces dam ti ja par telefonskih brojeva ljudi koji imaju peredarnike i rade za koku pa da cujes njihova iskustva, troje njih imam u 20 km od sebe.

Može, odlično. Pošalji mi na PM. Hvala!
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Ovak, imam iskustva sa tovom tj. 20 godina kao familja (starci i ja) bili koperanti za koku, prekinuli 2008 i hranimo od tad privatno. Na papiru to sve zgleda ok i nije sama gradnja farme problem, čovjek kojeg sam spomenul imal je konzultanta i sve je riješil, samo dugo traje.U drugim zemljam u okruženju dokumentaciju riješiš u roku od 6 mj.

1.Veliš da ti i supruga radite,ozbiljna peradarska proizvodnja i posel sa strane ne idu skupa, tak da buš moral dati otkaz i posvetiti se peradarstvu (to nebi smel biti problem)
2. Tov tj. kad puniš i prazniš piliće određuje KOKA, pilići se tove 42 dana, ali koka uzima dio pilića van kad imaju oko 1,6kg, npr. puniš 20000kom, 34 dan ti uzmu 5000kom van a ostalo sa recimo 39 dan. Prek zime si prazan jer prek zime prodaja pilića ne ide (svinjokolja, purica i patka za božić, u prvom mjesecu su ljudi bez para) tj. koka i pipo imaju svoje farme tak da im je ta kolićina dostatna. I ne samo to kad smo poćeli privatno hraniti dok jer koki falilo pilića po zimi (nenadana naruđba) su kupili od nas, a njihovi koperanti prazni. I tu je problem ako gradiš farmu ona mora biti cijelo vrijeme iskorištena, to ti je ko da kupiš trakor i s njim na godinu napraviš 200h, stoji ti neiskorišten a kredit moraš plaćati.
3.Uz farmu obavezno moraš imati nekaj zemlje i traktor , kukuruz i mješaonu da si nekaj hrane zmiksaš i daš picekima, a plus pileči gnoj je super gnojivo.



Ok kaj se same farme tiče.

Objekte ti grade razilčite firme, znam za HAAS i npr. zagorje tehobeton ili koja druga građevinska firma iz tvog kraja.

Od opreme imaš CHORE TIME (američka) zastupnik RB-inženjering d.o.o. Ludbreg,
ROXELL neznam ko je zastupnik, pogledaj na netu i najpoznatje i po meni najbolja BIG DUTCHMANN zastupnik DK d.o.o. iz Varaždina.

Pri gadnji farme ti obavezno ide (bez toga nema IPARDA) jama za sakupljane vode od pranja, odlagalište za gnoj i agregat.

Korisn a oprema je svakak hidrofor jer pilći recimo 40000 spijeju oko 400 m3 po turnusu * 5 turnusi ti je 2000m3 na godinu * 15kn/m3 ti je 30000kn samo za vodu.

Trošak za struju po turnusu ti je oko 5000kn.

Pri granji farme nek krov bude malo ojačani i nek fama po mogučnosti bude istok zapad, rad naknadne ugradnje solarne elektrane, i unutrašnost ne bude bez binderi, znači da lađa bude čista, samo lim.

Za grijanje bi ti preporučal peč na drvenu sječku (centrometal macinec ili koju uvoznu ali skuplju), mislim da tu ni nema alternative jer ak sad ideš delati grijanje na naftu ili plin onda, ne moram ni dalje govoriti. Big dutchmann ima kopjuterizirani sistem sa toplom vodom, koju bi ta peč zagrijavala, skini si prospekte s neta pa pogledaj.

Moja procjena (ne mora biti točna) farma 20 x 120 m za oko 45000kom, full oprema, oko 3 -4 mil kuna.
 
Posljednje uređivanje:
L

Luka KR

Guest
Django, puno ti hvala!

Ove informacije su jako korisne. Idem sad sve to skupa malo prožvakat pa se onda eventualno javim s još nekim pitanjima i nejasnoćama.
 
L

Luka KR

Guest
Ok ako trebaš bilo kakve informacije javi!

Evo malo sam proštudirao odgovore, pa da postavim još par pitanja. Označit ću ih brojevima da ti bude lakše odgovoriti. Vjerujem da će ova tema pomoći i mnogim drugima koji razmišljaju da se počnu ovime baviti, sad ili za pet godina :)

1. Znam da ozbiljna proizvodnja zahtjeva da se čovjek skroz tome posveti. Međutim, nema nam smisla davati otkaz (pogotovo što imamo dobra i stabilna radna mjesta), dok ne vidimo da od toga zaista možemo živjeti. Nas je inače četvero odraslih u kućanstvu (troje nas radi + mlađa umirovljenica), tako da se nadamo da ćemo nekako moći izaći na kraj s jednim objektom od 20.000 brojlera. Koliko sam shvatio, najveći posao je kod istovara i pripreme za novi turnus – tu ću ionako morati honorano zaposliti dodatnu radnu snagu. Je li to realno?

2. S obzirom sa sam zimi prazan i sve ostalo što si rekao, koliko objektivno mogu očekivati turnusa godišnje od KOKE?

3. Zašto moram imati kukuruz i mješaonu? Znam da moram imati izveden deponij gnojiva, gnojnu jamu i ostalo. Ali čemu kukuruz? Koliko sam shvatio kooperanta (pričao sam telefonski s čovjekom iz KOKE), on mi daje hranu, veterinu i piliće, a ja njemu utovljene brojlere. Moja zarada je 1,5 kn / kg + PDV, od čega moram namiriti troškove energenata, radnu snagu i amortizaciju farme. Tako je barem on rekao. Ili sam ja nešto krivo shvatio?

4. Znaš li možda kako se kreću cijene izgradnje objekta i opreme? Dobio sam neku okvirnu informaciju od 200-250 €/m2 za gradnju plus 3,5 € / piletu za opremu (Big Dutchman). To je sve skupa više od 3 milijuna kuna za kapacitet 20.000 brojlera. Gradnja mi se čini enormno skupa, možda postoji i jeftinija izvedba? Znam da postoji opcija gradnje panelima i čvrstog objekta. Što je bolje za ovu svrhu? (pretpostavljam da su paneli jeftiniji)

5. Kažeš da je trošak za struju oko 5000 kn po turnusu. To je onda to što se tiče troškova grijanja?

Hvala još jednom, pozdrav.

P.S. [EDIT]

6. Koliki su onda od prilike ukupni troškovi s tvoje strane po turnusu, ne računajući hranu. Dakle, osim struje i vode, što još ide? Pretpostavljam neko redovno održavanje opreme, pa onda dezinficiranje, krečenje, podloga (slama / piljevina), itd. Koliko te od prilike sve to ispadne?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
1. dodatna radna snaga nije realna opcija jer vođenje farme pilića zahtjeva pedantost i ne tolerira greške i nekog ko nije tome posvečen. Npr u naš objekt prije tova i tjekom tova ne ulazi niko osim mene (ni žena ni roditelji), a ak radim na polju onda isključivo neko od njih, higijena je apsoluto bitna, promjena obuče i odječe, te također nesmješ imati bilo kakve ptice na dvorištu (pure,patke,itd).Sad si zamisli da platiš nekome pa ti hoda u objekt, a doma ima nesilice ili hoda kaj ja znam kud i ono ne pazi kad nije njegovo.

2. realno je očekivati oko 4 turnusa možda 5, 1 u prolječe, 2-3 ljetna dok ide prodaja piletine (pauza između turusa je jako mala 7-14 dana) i 1. jesenki, velim več 5 godina ne surađujemo s njima ali kolko sam čul da se ništa nije promjenilo

3. "PA NE SMIJEŠ DODAVATI KUKURUZ; TO TI PIŠE I U UGOVORU", dok i ako napraviš farmu, se najdemo pa ti osobo objasnim, a ne ovak na forumu8)
Sve dobiš od matične firme piliće hranu i ljekove

4. Mi smo pred par godina obovili farmu, i samo oprema nova nas je koštala ja mislim 250000kn, to je 13,5 po piliću (prije par godina), a kaj se tiče samog objekta stvarno neznam, mislim da je najbolje zidano, te krovna konstrukcija sa binderom (ne rešetkastim več plosnatim) te lim -kamena vuna -lim. Kaj se tiče opreme znaju ti prodati, ak nemaš iskustva i stvari koje zapravo ne trebaš

5. tošak za struju je trošak za svijetla,ventilaciju, hidrofor i ostale motore(silos i linije za hranjenje), a trošak za grijanje ti je za naftu od 2880kn(ljeto) pa do 15000kn(zima) po turusu, plin je trošak bil manji a pošto su se povečale cijene bi možda sad bil isti, a sa sječkom je sigurno oko 50% od toga

Napisal si da za objekt od 20000 kom, takav objekt su starci gradili evo prije točno 30 godina, danas je to mali kapacitet a pogotovo kad dođeš u europsku uniju, ak misliš graditi mislim da bi ti minimum trebal biti 40000kom
 
L

Luka KR

Guest
1. dodatna radna snaga nije realna opcija jer vođenje farme pilića zahtjeva pedantost i ne tolerira greške i nekog ko nije tome posvečen. Npr u naš objekt prije tova i tjekom tova ne ulazi niko osim mene (ni žena ni roditelji), a ak radim na polju onda isključivo neko od njih, higijena je apsoluto bitna, promjena obuče i odječe, te također nesmješ imati bilo kakve ptice na dvorištu (pure,patke,itd).Sad si zamisli da platiš nekome pa ti hoda u objekt, a doma ima nesilice ili hoda kaj ja znam kud i ono ne pazi kad nije njegovo.

Ma jasno, mislio sam za utovar, istovar i pripremu objekta za novi turnus. Ne vidim kako bih sam mogao utovariti 40 tona piletine u kamion ili istovariti ne znam koliko tona gnoja :)

3. "PA NE SMIJEŠ DODAVATI KUKURUZ; TO TI PIŠE I U UGOVORU", dok i ako napraviš farmu, se najdemo pa ti osobo objasnim, a ne ovak na forumu 8) Sve dobiš od matične firme piliće hranu i ljekove

Bio si spominjao gore kukuruz i mješalicu pa sam zato pitao... OK, vjerojatno si mislio na to kad radiš samostalno.

5. tošak za struju je trošak za svijetla,ventilaciju, hidrofor i ostale motore(silos i linije za hranjenje), a trošak za grijanje ti je za naftu od 2880kn(ljeto) pa do 15000kn(zima) po turusu, plin je trošak bil manji a pošto su se povečale cijene bi možda sad bil isti, a sa sječkom je sigurno oko 50% od toga

Aha, znači na naftu je grijanje. Ne znam što je to drvna sječka, prvi put čujem taj izraz. Može neko objašnjenje, ili link?

Napisal si da za objekt od 20000 kom, takav objekt su starci gradili evo prije točno 30 godina, danas je to mali kapacitet a pogotovo kad dođeš u europsku uniju, ak misliš graditi mislim da bi ti minimum trebal biti 40000kom

Koliko sam vidio IPARD daje potporu za kapacitete od 5.000 do 30.000 pilića, tako da 20.000 nije tako malo. A i radije bih krenuo s manjim dok se malo ne uvedem u posao, lako se kasnije proširim.

E, ajd ako ti nije teško odgovori još i na šesto pitanje, bio sam ga dodao (edit) taman dok si ti pisao ovaj post.

I svakako bismo se mogli naći uživo pa popričati, čujemo se preko PM-a oko toga.
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Drvena sječka

http://www.centrometal.hr/c/oprema-za-lozenje-drvenom-sjeckom-krutim-gorivom

http://www.kwb.at/de/produkte/kwb-powerfire-hackgut-pellets/referenzbilder.html

http://www.youtube.com/watch?v=tJPlzRgNWa0


OK troškovi za 20000, to bu sve cirka

Struja 5000kn
Voda 1200kn (ak imaš hidrofor otpada)
Grijanje nafta (neki prosjek) 7000 kn
Vet Usluge oko 1000 kn
Ljekovi 1500kn (možda matična daje ljekove pri prijemu pilića ali ti pri kompenzaciji odbiju)
Dezinfekcija i pranje, deratizacija 600kn + plinjenje objekta 700 kn = 1200kn
Stelja (mi koristimo hoblovinu 400kn po turnusu)
Potrošni materijal (žarulje itd 200 kn)
Papir za male piliće 300kn
Izgnojavanje 800kn
-------------------------------
oko 17400kn po turnusu
e sad veliš da ti plate 1,5kn/kg, naš zadnji prosjek u 2008 g u spomenutoj firmi je bil 2,08x20000 x 1,5kn(dali je to bez pdv ili sa ?) = 62400kn - 17400 = 45000kn *5 turnusa =

225000kn godišnje

Tu nisam računal troškove izlova (treba ti oko 30 - 40 Ljudi), osiguranja, usluge knjigovođe, itd. Ima puno skrivenih troškova, malih ali se nabere

veliš da te farma košta 3 mil., dobiš povrat 50%, minus kamate i treba ti otprilike 10 g, da splatiš farmu , e i onda moraš uložiti u novu opremu itd. stim da bi tu trebal imati oko 50000 -80000 kn tekučeg kapitala, jer velim novac dobiš za 3 mjeseca.

A sad ak recimo gradiš solarnu elektranu, 14 godina ti je osigurana cijena, nemaš nikakav posel jednom mjesečno očitaš stanje, i isplata ti je mjesečno, ne moraš dati otkaz i uživaš u slobodnom vremenu, a kolko ja zam nek me neko ispravi ak nije točno sunce bu sijalo još oko 4 miljarde godina.
 
L

Luka KR

Guest
Ovo s drvenom sječkom je zanimljivo, nisam znao. Znači ugradim si taj sustav i onda kupujem sječku / strugotine / drvene koštice i sustav automatizirano radi? (ne treba ložača :) ). To je onda najjeftinije grijanje? Odlična informacija!

Kužim računicu po turnusima. S time da veterinara i lijekove osigurava kooperant (tako su mi rekli u KOKI), ali okvirno je jasna priča. Treba vidjeti koliko će koštati farma, ono su bile samo neke prve okvirne ponude.

Onda je tvoj općeniti savjet da se to ne isplati? Da te neki prijatelj pita da li da krene u to, da li bi ga odgovarao od toga, s obzirom na iskustvo koje imaš?


A što se tiče te solarne elektrane, to je isto zanimljiva ideja. Imaš neke linkove koji detaljnije govore o tome, o investiciji, mjesečnoj zaradi, itd? Zašto ne izgraditi elektranu povrh peradarnika, pa onda imaš i jedno i drugo?
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Da sustav ima svoj silos gdje ide sječka imaš sječu za kupiti u okolici varaždina i međimurju a moreš si i sam napraviti, ili natovariš piljevinu,

.

Da se dobro razmimo KOOPERANT si TI, A MATIČNA FIRMA je KOKA, od njih dobiš ljekove, ali imaš cijepljene protiv gumboro bolesti 2 puta i obavezno cijeplenje protiv kuge peradi kaj je tvoj trošak, oko 1000 kn.

1. Ovak mislim da se novac može bolje uložit, prvenstveno zbog čega npr. ja nebi gradil farmu je ponašanje MATIČNIH FIRMI, o tome bi ti mogel napisti knjigu, i ta nesigurost, jer ipak za kredit moraš garantirati sa kučom ili nečim drugim, ja iskreno vjerujem kad se otvori tržište EU da će firme iz slovenije austrije i italije punuditi bolje uvjete i ono najvažnje ažurno plačanje(14 dana), jer ak ti ne platiš struju ti isključe, a kaj buš ti SVOJOJ MATIČNOJ FIRMI isključil? Moreš ih tužiti i oni odma plate i tu ti je kraj koperacije, pa najdi ti na brzinu drugu firmu ak moreš, a rate za kredit stižu.

2. Ak se ulaskom u EU sve to posloži i sve bude bajno, nikad nebi gardil farmu od 20000kom, Standard je u EU 45000km po lađi, evo nedavno sam videl novoizgrađenu farmu u njem. dva objekta 24m x 140m (svaki za 60000kom), upravlja njima bračni par, imaju 80h zemljišta, grijanje na slamu, sami proizvode hranu, i piliće isporučuju kalonici u 2 dana (izlov), to je za mene pojam efikasne proizvodnje hrane, to je ono kak ljudi veliju AK JE BAL NEK JE BAL.

Znači veliki kapacitet, predanost poslu, i onda se isplati!!

P.S. ovo s a ipardom i njihovim oganičavanje na 30000kom je totalna glupost, ak su hteli nekaj ograničiti onda su trebali ogranićiti površinu objekta. Npr neko ko za koku hrani (max 2,2 kg) mpže imati 3000kom više nego neko ko hrani privatno di muj je kranja težina 2,7 kg, Napraviš objekt za 50000kom i hraniš 5 godina (kolko traje kontrola) 30000kom.
 
L

Luka KR

Guest
Da, razumijem što govoriš. Sorry što sam pobrkao pojmove kooperant - matična firma. Mislim da je iz konteksta bilo jasno o čemu govorim.

Inače, ne moram za kredit jamčiti kućom, dovoljno je HAMAG INVEST jamstvo (ako imaš dobro razrađenu investicijsku studiju), IPARD i eventualno hipoteka na zemljište i objekt za peradarnik. Iako konzultanti kažu da za dobro razrađene studije banka čak ne traži ni hipoteku na zemljište (to ako dobiješ i IPARD).
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
na tvojem mjestu bi počekal bar 1,5 - 2 godine , da se kockice poslože pa se bu vidlo kakava je situacija. Sad nikome nebi preporučil takvu investiciju!
 

Magda

Novi član
Tu od
15 Sij 2013
Poruka
7
Da, razumijem što govoriš. Sorry što sam pobrkao pojmove kooperant - matična firma. Mislim da je iz konteksta bilo jasno o čemu govorim.

Inače, ne moram za kredit jamčiti kućom, dovoljno je HAMAG INVEST jamstvo (ako imaš dobro razrađenu investicijsku studiju), IPARD i eventualno hipoteka na zemljište i objekt za peradarnik. Iako konzultanti kažu da za dobro razrađene studije banka čak ne traži ni hipoteku na zemljište (to ako dobiješ i IPARD).

Pozdrav,
ja upravo rješavam papire za izgradnju perad. 24 000 pilića.
Vidim da imas volje, ali si u znanju slab.
Postavi pitanja koja hoces.
Registrirao sam se ovdje samo da ti pomognem, a možda te i uspijem spasiti.:lol:
 
L

Luka KR

Guest
Pozdrav,
ja upravo rješavam papire za izgradnju perad. 24 000 pilića.
Vidim da imas volje, ali si u znanju slab.
Postavi pitanja koja hoces.
Registrirao sam se ovdje samo da ti pomognem, a možda te i uspijem spasiti.:lol:

Lijepo od tebe! Istina, nemam baš puno znanja i iskustva u ovome, totalni sam početnik. Ali od nečega treba i krenuti - nitko se nije naučen rodio :)

Evo, možeš za početak reći u kojoj si fazi. Jesi izradio investicijsku studiju, ideš li na kredit preko HBOR-a, hoćeš se javljati na IPARD natječaj? Očito si procjenio da se posao isplati kada si se odlučio krenuti u to.

Možda me uspiješ spasiti... od čega? :)


@Django,

Još sam jedno pitanje. Spominjao si par puta da bi bilo dobro imati hidrofor. A koja je alternativa? Ja sam mislio da je to nužno, biti spojen na vodovod ili bunar i imati hidrofor. Ili nije? Možeš malo to objasniti, meni početniku..
 

Magda

Novi član
Tu od
15 Sij 2013
Poruka
7
Prijavio sam se na natječaj za IPARD(inače nema isplativosti), čekam njihov odgovor, te se rješavaju papiri za HBOR.
Spasiti od Hrvatske(žalosno ali istinito).
 
L

Luka KR

Guest
Prijavio sam se na natječaj za IPARD(inače nema isplativosti), čekam njihov odgovor, te se rješavaju papiri za HBOR.
Spasiti od Hrvatske(žalosno ali istinito).

Super, znači već si daleko dospio!

Ako nije tajna, možeš li mi reći koliko te ispala ukupna cijena izgradnje farme, sa svom potrebnom opremom? Posebno me zanima izgradnja, koliko te došlo po kvadratu? Koliko si novaca potrošio na skupljanje dokumentacije (pretpostavljam da nisi iz svog džepa plaćao konzultanta), i koliko je vremena sve skupa trajalo? Jesi li imao početnu investiciju ili si krenuo praktički od nule?

Pitao bih te još i da mi kažeš koga si odabrao za izgradnju, a koga za opremu? Ako nešto od ovoga iz nekog razloga ne želiš javno, javi mi se na PM. Možemo i izmijenit mailove ili telefon..
 

Najnoviji postovi

Na vrh