• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gradnja svinjogojske farme

  • Temu pokrenuo stulic
  • Datum prvog posta
S

stulic

Guest
Planiram se baviti ugovornim tovom svinja i trebam sagraditi objekt za tov. ne mogu nigdje saznati koje uvjete mora ispunjavati objekt. sto se tice gnojovke, je li dovoljno imati septicku jamu za odlaganje i potpisan ugovor s nekim OPG-om za rasipanje po oranicama?
 
B

bok123

Guest
Čovječe, budi faca pa napiši računicu za svinje, ono hrana, vet., papiri, tržište, input, autput, garancija otkupa. :?:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Svinje nebudeš mogel samo hranit sa smjesom, trebaš ti i vlstite zemlje za kukuruz, malo žita..... smjesu šparaš i na njoj zarađuješ, a svinje napreduju od kukuruaza!

Gnojnica od svinja je super dobra, samo nesmije se previše voziti na njivu jer ti uništi usjev koliko je jaka!!!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Gdje ćeš bolje računice od kile kulena od 400 kn. Bilo danas na HRT :) Jedan dalmatiner kaže da se kulen može praviti cijele godine, drugi slavonac kaže nemre. I gdje ćeš bolji razlog da se krene sa svinjama. Doduše ja bi išao sa crnima i neka šetaju gdje im volja, a onda u pušnicu ;) E da nije loša varijanta ni kad radiš svinjac da odmah kupiš neku šupu u Dalmaciji ili Lici, negdje gdje ima vjetrova, pa i na pršutu neku paru zaradit, a nije loše ni u Zagorju u nekoj kleti imati neku konobu da im prodaš kožice za bistrenje kiseliša ;)
 
S

stulic

Guest
zito, belje i jos neke firme nude ugovor da oni daju prasce, hranu i lijekove, a koperant samo osigura prostor za tov i naravno radnu snagu. znam nekoliko ljudi koji solidno zaradjuju na taj nacin i zato me samo zanima kakav mora biti objekt po propisima. ne bih htio da sada ulozim novce pa kada udjemo u eu za par godina da ne mogu vise toviti svinje jer objekt ne ispunjava uvjete.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
PA objekt ne mora biti dobar samo po propisima, nego i dobar da je tebi rad lakši.
 
S

stulic

Guest
to mi je jasno. htio bih znati postoji li tocno odredjeni materijali koji se moraju koristiti u objektu, tocan broj ventilatora, nacin gradnje septicke jame i takvi detalji.
 
S

Sesva

Guest
Prije par godina , moj tata i njegva dva brata su imali kooperaciju svinja od 300 komada !!!
Ali su prekinuli s poslom i razisli se svaki u svoj zivot !
 
B

bok123

Guest
Kontam kaže:
Gdje ćeš bolje računice od kile kulena od 400 kn. Bilo danas na HRT :)

Taj kulen je od prešanog zlata. Koliko znam nema više mukta svinjogojstvo. Zbog kuge. Možeš samo najebat.
Kod nas, svi koji su imali nekada tov,odustali su jer uvijek ima neki ali. Uvijek se dogodi nešto po Murphyevom zakonu, a još kad naši talenti krenu sa obečanjima odmah treba uključiti alarm. Jedino nas Kinezi mogu spasiti, navodno im je tržište nezasitno. :?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Stulic pogledaj na netu knjigu izgradnja suvremenog svinjca. Ima jedna stara knjiga košta 29 kn u Osijeku.
Obrisan neispravan link.

Vidi jel ti paše, ja tamo u glavnom pronalazim knjige koje dalje nemogu naći ili su skupe. Neka te ne zavaravaju godine izdanja, jer ne bi ni vjerovao što su sve znali u ono vrijeme ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
boki123 a i japancima nije stran naš kulen ;) Ali ako kažeš da se izvozi u Kinu, a uuu :D Ljudi su postali fini, ne jedu svinjetinu kao nije zdrava, prije su ljudi jeli sve, najviše svinjetinu i svu pucali od zdravlja, sad su bolji slatkiši i brza hrana od sumnjiv govedine, nego nešto iz domaćeg uzgoja. Ljudi su ljeni...
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
moj ti je prijedlog tov na dubokoj stelji ,bolje za svinje nema tolko brige sa gnojnicom i imaš odlično gnojivo -možeš pogledati u knjizi "Svinjogojstvo" od prof. Uremović
 
S

seljaček

Guest
Moje mišljenje da bez 500 kom u turnusu nema matematike nemožeš ni plaču zaradit a za objekat 1/3 rešetka 2/3 puni pod izoliran obavezno . ispod rešetke idu kanali koji se prazne svakih 14-17 dana u veliku lagunu koja se prazni prema mišljenju agr. inspekcije prema mikrobiološkom nalazu gnojovke odnosno maksimalno 20 svinja po ha oranice a može na ugovor sa firmom ili OPG-om o odlaganju gnojovke i obavezno paziti na kapacitet lagune mislim da mora izdržat 6 mjeseci bez pražnjenja.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
nisam imao vremena,pa se tek sad uključujem u temu;

moj prijatelj ima oko 20-ak krmača,dakle sam proizvodi svoje tovljenike,i sam proizvodi svoju hranu.njemu se isplati jer mu je prvi susjed mesar i nema brige za otkup,ali kaže da nije tako da bi se teško dalje bavio svinjama...naša politika je u dogovoru sa trgovačkim lobijima sredila samostalne svinjare,tako da ti se jedino isplati raditi na ugovor sa Beljem(Agrokor,tj.Pik Vrbovec,tj.Konzum) ili Žitom,te ostalim manjim kooperantima ili zadrugama..

što se načina uzgoja tiče,kaže mi prijatelj u što sam se i sam uvjerio da je najbolje imati rešetku,jer su svinje tada najurednije i najlakše je sa gnojovkom,on svaki mjesec-dva,ispumpa gnoj i vozi na njivu...

MOJ SAVJET:najbolje kontaktiraj POLJOPRIVREDNO SAVJETODAVNU SLUŽBU u svom kraju i oni će te u sve uputiti...

i još nešto:SRETNO!!!jer će ti sreća trebati... ;)
 
B

bok123

Guest
[
quote="abrkili"]SRETNO!!!jer će ti sreća trebati... ;)
[/quote]

pridružujem se kolegi :scratch
 
M

maksica6

Guest
Pozdrav svima!

kao prvo vec sam ja pisao o kupnji gotove farme za 400 tovljenika ovdje negdje u postovima. Nakon sto sam kontaktirao jednu firmu koja se bavi preradom mesa i dode njihov predstavnik kod mene i ja ga odvedem da vidi farmu koju sam htio kupiti .Vidi on farmu ,u farmi se uzgajalo prije rata za sljeme .Ima resetkasti pod i veli on meni da je farma dobra i da mozemo napraviti ugovor te dace mi oni isporuciti odojke,zatim ja njega pitam a ko ce dobiti poticaj za odojke po komadu veli on meni pa da ja ne dobivam poticaj nego njegova firma dobiva poticaj.Velim ja njemu dobro onda cu ja sam financirati nabavu odojaka i uzgoj stokilassa ali mi veli da to tako ne moze,dobro velim ako ne moze nista od suradnje i tako da sam odustao od tog i jos sam imao jednog poslovnu partnericu koja je htjela napraviti farmu koza i proizvodnju sira ali smo se razisli u nekim pitanjima tako da nije bilo nista od toga.Ova farma koja je bila za prodaju i dalje zjapi prazna te se prodaje.
 
S

Sesva

Guest
jbg... :(

Šteta sto nece biti nista od toga , pokusaj sa nekom drugom firmom dogovorit da ti dobivas odredeni dio poticaja .-..nesto skemijaj !!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
taj može dobiti možda poticaj za odojke,ali ti moraš dobiti poticaj za tovljenike...poticaje dobivaju proizvođači,a ne šverceri i mesari... :evil:
 
M

maksica6

Guest
abrkili kaže:
taj može dobiti možda poticaj za odojke,ali ti moraš dobiti poticaj za tovljenike...poticaje dobivaju proizvođači,a ne šverceri i mesari... :evil:


Da firma bi ubrala poticaj a ja samo da imam prirast po tovljeniku,ali nisam htio pristati na tako nesto nego sam rekao ugovorimo proizvodnju i ja cu je sam isfinanacirati do kraja,ali to ih ne interesira a mene ne interesira da dobim u prosijeku po tovljeniku 80 do 120 kn zarade *400 komada sto je u prosijeku 32000 kuna moram odbiti struju i vodu (m3 vode 12 kn ) a znamo do ro koliko trose svinje vode dnevno ,drugo je da dobim jos poticaj za odojke i tovljenike.Nisam vise imao volje da raspravljam ,jos sam mu rekao idem ja sam od pocetka proizvodnje ,znaci sa bredim krmacama i odojcima pa onda tovljenici,ali nista od toga,nije im interesantno .Tako da sve ceka neka bolja vremena.
 
Na vrh