• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hajdina - heljda

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Tu ćeš imati cca 300 kg, barem po mojoj slobodnoj procjeni, malo ti je i rijetka. Pravu količinu ćeš vidjeti tek kad je prečistiš, jer će u njoj biti jako puno primjere od stabljike. A i kad je navršiš, činit će se da je ima puno, a stvar je da joj je hektolitar manji nego zobi. Mogao si posijati i 80 kg na tu površinu, slobodno.
Ja se čak dvoumim da je sad posijem, ali ne ide tanjurača u zemlju baš.
Sije se žitnom sijačicom, od svibnja do srpnja, kako se može. Ne traži puno vlage, ne voli jako plodna zemljišta, ne trpi pretjeranu gnojidbu - na našim zemljama je ne trebaš ni gnojiti, nema potrebe za prskanjem ni zaštitom. Ima je jako puno posijane oko Đakova ove godine, za sjeme se ne sekiraj. Vrši se kad većina zrna potamni, to moraš sam procijeniti.
Inače, ove godine je bila u prodaji u PIK-u Vinkovci za 4 kn/kg, a s prinosom od 300-400 kg/kj treba dobro razmisliti dali se isplati sijati je kao osnovnu kulturu. I vani joj je slična cijena, oko 0,5 eur/kg, nemojte se zanositi s nekakvih 10 kn/kg. Kao postrna kultura svakako, ako i ne bude nešto, može se zaorati kao zelena gnojidba, a što je najvažnije, poguši korove, naročito sirak, a zrno jako teško prezimi.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
samo 300-400kg po jutru, uz cjenu od 4kn, nije baš isplativa

ako se uračuna rad u to sve, repromaterijal, gorivo, neće ti ostati više od 500kn po jutru.....
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Pa naravno. Ali je isplativa kao postrna kultura. Nema puno posla oko nje, ja sam prošle godine malo promrljao plugom, prošao jednom tanjuračom i jednom sjetvospremačem. Nakon toga sjetva i to je to. Do žetve ništa. I bilo je oko 700 kg vlažne i neočišćene na jutro. Ali kad se to osušilo i isčistilo, bilo je cca 150 kg samo pljevice, a ostalo je oko 500 kg. S time da je to odličan prinos. Ako ti ostane 1000 kn/ha, a uz to se riješiš korova i razrahliš zemlju (korijen joj ide i po 1 m u dubinu), mislim da je to ok zarada za postrnu kulturu. Ali ako ćeš je sijati kao osnovnu, e jbg, onda se baš nećeš oparit.
 

lucky

Član
Tu od
4 Ruj 2013
Poruka
124
Posijali smo 15ha 10.7. znači po vašim iskustvima to bi trebalo biti oko tone po ha!Zanima me tko ima stroj za ljuštenje i tehnologija!Hvala unaprijed
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: HELJDA-HAJDINA KAŠA KAO PROIZVOD

Nema ja nekog velikog iskustva tu, kazem kako je bilo kod mene i sto su mi rekli drugi koji je rade puno duze.
I ja trazim neko rijesenje za ljustenje, a navodno da ce neki iz Djakova voziti u Varazdin, kod Siladija na parenje i ljustenje. Ali nemam pojma detalje.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: HELJDA-HAJDINA KAŠA KAO PROIZVOD

Ne znam, stvarno nemam pojma. Ja meljem neoljustenu za 2 kn/kg ulaz, mlin odvoji ljusku, ali samo brasno radim, ne mogu kasu.
 

lucky

Član
Tu od
4 Ruj 2013
Poruka
124
Ne znam kud bi sa svim tim brašnom tak da moram smisliti rješenje za kašu!Ima vremena
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: HELJDA-HAJDINA KAŠA KAO PROIZVOD

Posto bi prodavao zrno?
 

lucky

Član
Tu od
4 Ruj 2013
Poruka
124
Nebi prodavao s polja mislim zaokružiti proizvod i na tržište samo da vidim koji su troškovi obrade,posušit ću doma u protočnoj sušari!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: HELJDA-HAJDINA KAŠA KAO PROIZVOD

Ja sam susio doma, posto nije bilo puno, na betonu. A mislio sam raditi sarunu susaru za ovu godinu, ali necu bit doma, pa cu dogodine. Kazu da se ne treba susiti s temperaturom preko 35ºC, jer onda izgubi klijavost. Ili da si izdvojis dio za sjeme i to prirodno osusis, a ostalo u susari.
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
heljda - zetva

Forumasi,
Tražim nekoga tko bi mogao pozeti heljdu na cca 2500m2
Lokacija Hrašćina, Zagorje!!
 

miaz

Novi član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
20
Pozdrav!

Trebala bi mi mala pomoć. Zanima me dali netko zna tko kod nas u RH otkupljuje heljdu i po kojoj cijeni. Može i samo kontakt broj a može i na pp.
Radi se o urodu na oko 2ha sijane na strniku žita.

Unapred zahvaljujem
 

lucky

Član
Tu od
4 Ruj 2013
Poruka
124
Pozdrav!13tona isto za prodati ima ko da kupuje?:icon_hang::icon_hang::icon_hang:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajmo dečki, pitajte MGP Čakovec.

Mislim da je to to. Brojeve ćete naći čim ukucate u gogle.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Molim, ako mogu, zašto ne?
Ja sam tamo pred koju godinu kupila hajdinsku kašu - dakle, ako je prodaju, moraju je i kupiti.
To je inače i tvornica stočne hrane, uvoznik sjemenskog krumpira, ma uvoz - izvoz firma sa dugogodišnjim poslovanjem.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: HELJDA-HAJDINA KAŠA KAO PROIZVOD

Odakle ste tocno i koliko imate? I po kojoj bi cijeni prodali?

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

lucky

Član
Tu od
4 Ruj 2013
Poruka
124
9 tona posušeno i još će biti oko 25!Svaka informacija za prodaju dobro dosla!!!!!Okolica koprivnice cijenu nek neko ponudi,raspon na njuškalu je od 10 do 20!
 

Najnoviji postovi

Na vrh