• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hempel lak za čamce

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Imam problem.
U toku sam farbanja stolarije - prozora na kući - sve je odrađeno po propisu - pokitano i pobrušeno, temeljna farba (akrilna) 2 premaza, akrilna crna boja za drvo 2x, i na kraju me vrag namamio da, pošto volim da sve bude blistavo i sjajno, na to nanesem još Hempel lak za čamce, i to sam na žalost napravila kistom a ne spužvastim valjkom.
To sada izgleda presjajno.
Jučer sam ofarbala ulazna vrata koja su ostala nelakirana jer sam skužila da mi je tako ljepše - tu ću sada otići po akrilni mat lak za zadnji premaz koji nema sjaj, pa me zanima mogu li taj lak ( obojani) nanjeti i na prozore na kojima je Hempel lak (uljni).
Ako mogu, trebam li malo ošmirglati prije ili samo preći jednom akrilnim premazom.
Hoće li se akrilni premaz ljuštiti nakon nekog vremena ili bude dobro (mogu podnjeti ljuštenje nakon godine dana i dati si isponova truda jer mi se ovakvo stanje nimalo ne sviđa, a zapravo bih to prelakirala samo sa vanjske strane, jer unutra i na preklopima prozora nije bitno, to se ionako ne vidi, a unutra zavjesre pokrivaju prozore). Inače na uputstvu Hempel laka piše da se slijedeći premaz može nanjeti u neograničenom vremenskom periodu (dan ili godinu dana nakon predhodnog) - dakle, da predhodni nema potrebe skidati.

Ukratko - može li akrilni obojeni mat lak ići na Hempel uljni bezbojni visokog sjaja?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Točan odgovor bi mogao dati jedino tehnolog firme čiji je akrilni lak (možda i Hempelov).
Ako to nisi u stanju ishoditi, možeš pokušati na bijelu koji se ne vidi premazati akrilnim lakom. Ukoliko se za par dana niš ne dogodi, vjerojatno se niti neće. Lagano šmirglanje zbog aktiviranja glatke površine je po meni jako preporučljivo.

Ja vanjsku stolariju (s vanjske i unutrašnje strane) također završno bojim lakom za čamce, ali je prethodni premaz lazurni. Možda je prvih tjedana malo presjajno, ali kasnije malo zmatira. No svatko dela prema svojem ukusu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kupila sam i pofarbala sa spužvastim valjkom, lovilo se dobro, kako će biti kroz godinu dana - vidjeti ćemo.

Sada (sutra, danas idem na tržnicu pa mi ne bu volja danas počinjati) prelazim na sobna vrata, ona su isto već bila pofarbana na crno sa crnom bojom za drvo pomiješanom sa lakom. Troja su mi malo orunjena jer su od hrastovog furnira (to je već desetak godina tako pofarbano, više, jer sam već dva ili tri puta vrata farbala), to budem morala oprezno skinuti staru farbu jer je furnir tanak a nakon farbanja ostao je vidljiv reljef furnira, ostalih sedan su sasvim ok.
Bi li bilo dobro da prođem razrjeđivačem po mjestima koje hoću dobro skinuti staru farbu, a ostalo premažem benzinim za čišćenje - čula sam jedan razgovor u kojem se govorilo da benzin za čišćenje skida masnoću i onda se nova farba lijepo lovi.
Imam jedan, kupila sam, ali mi je nekako čudno ići sa benzinom, šta misliš, je li to dobro na drvenoj lakiranoj površini?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Drvo nisam nikad odmašćival. Samo šmirgl papir. No ja volim da mi se vidi struktura drveta i ne koristim uljane boje.
Benzin i razrjeđivač ne bi trebali otopiti stari lak, ali friški bi mogli.
 
Na vrh