• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Herbicidi, insekticidi, pesticidi, fungicidi u ratarstvu

GoranZG

Novi član
Tu od
4 Velj 2023
Poruka
11
Pozdrav ekipa

Imamo problem s ovim korovom, total ne djeluje na njega. Koji herbicid bi ga rješio i možda neko zna o kojem korovu je riječ?
Jel se bode na dodir, ako da, onda je riječ o:
Indikator je puno dušika u tlu. Teško ga se riješiti iz razloga tog što ima debeli korijen duboko u zemlji i uvijek se obnavlja.
Moj savjet jest: ako je na nekoj parceli naporan korov, posijati u ranu jesen raž, i poslije raži narednu godinu neki DTS s crvenom djetelinom radi košnje. Učestala košnja će ga iscrpiti i nestati će s vremenom.
 

Ivan00

Član
Tu od
29 Stu 2020
Poruka
87
Jel ima taj drac bijeli cvijet?
Meni je problem preslica i nemam pojma kako da je se rijesim
Nikakv herbicid ni da ju pipne.
Pomogne malo kultivacija, ali opet krene
Preslica je indikator kiselog zemljišta pa u tome leži i odgovor kako je se rješiti. Makar mi se ona ne čini agresivnim korovom koji bi mogao "krasti" puno vode i hranjiva ili da guši kukuruz kao npr slak,sirak,osjak..
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
792
Mogu ti reci da u ovoj kolicni u kojoj se je meni pojavila unisti kukuruz. Bacam vapno drugu godinu za redom i opet je ima jako puno. To je parcela od 0.8 hektara i na jednom kraju njive se je pojavila na nekih 2000 kvadrata i nikako je se rijesiti.
Uglavnom morst cu i ureju izbaciti
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,887
Baš što si spomenul Ureju, pa i mene zanima jel bi se dobilo kaj s tim.? Jel je Ureja tolko agresivna prema ph tla, jel ima računice nadomjestiti iz drugih izvora dušika to jest Kanom ili folijarno s raznim 'superdušik-ima'.
Kod mene su većinom kisela tla od 4,15-4,76 pa iznimno i 3,73 pa i 6,34. Koristim redovito ureju do 200kg/ha ali isto tako i kalcij.
Uz sve prije spomenuto bilo koji dobri folijarac je dobar, iskoristivost mu je puno veća nego granuliranim putem. Samo bi trebali aplicirati u više navrata, jel bili to mikro ili makro elementi ili pa onaj najpotrebniji a to je dušik.
A opet takav način je puno kompliciran zbog tehničkih razloga i oduzetog vremena.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
Mogu ti reci da u ovoj kolicni u kojoj se je meni pojavila unisti kukuruz. Bacam vapno drugu godinu za redom i opet je ima jako puno. To je parcela od 0.8 hektara i na jednom kraju njive se je pojavila na nekih 2000 kvadrata i nikako je se rijesiti.
Uglavnom morst cu i ureju izbaciti
Preslicu uništava deherban,a ono na slici nije osjak..nema bodlje..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,173
Svaka čast, izgleda je to to! Jako agresivan korov raste najmanje metar i pol u visinu.. Drvenasta stabljika ujesen.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
792
Na taj korov sam ja mislio, raste po prugama kod nas. Ne znam kako se zove.
Da, poprilicno sam siguran da urea jako zakiseljava. Ti si u boljoj poziciji jer svake godine bacas vapno, a ja tek 2 god. I smatram da je jedino tak ispravna upotreba ureje, zajedno s vapnom.
A dok se zemlja ne dovede u red potpuno izbaciti ureu. Dusik namirivati kanom.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,173
Koji herbicid bi najbolje rjesio taj korov? Uzeo sam deherban da ubacim i neki zemljišni?
 

Najnoviji postovi

Na vrh