• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulični razvodnik - općenito!

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Spojiš u seriju sa instalacijom. Odspojiš izlaznu cijev tvog duplog dvostrukog razvodnika, spojiš je na izlaz jednoradnog, pa potrebno je napraviti cijev za spajanje razvodnika ili direktno ako stane.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,348
Zna netko kako riješiti kod kalača da u povratu prema gore ga traktor toliko ne osjeća? Znači kada se vrti na nekim manjim okretajima to se toliko ne osjeća ali kada se doda gasa da ide sve skupa brže baš ga jako osjeća. Razvodnik je 40 litara, pumpa je litoljevana nepoznatog kapaciteta, skinuta sa utovarivač gramip.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,730
Napiši promjere klipa i klipnjače.
Drugo, pogledaj da nema negdje prigušnicu u nekom holenderu.
Treće, da nije rupa na priključku povrata cilindra malog promjera?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
Ili dodaj rasteretni ventil na povratni vod da ulje iz povrata ne ide kroz razvodnik nego direkt u tank , zaboravih kako se zove majku mu 🥵
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,348
Napiši promjere klipa i klipnjače.
Drugo, pogledaj da nema negdje prigušnicu u nekom holenderu.
Treće, da nije rupa na priključku povrata cilindra malog promjera?
Cilindar ima unutarnji promjer 95 mm a klipnjača je 79 mm, priključi za crijeva su 3/8" , prigušnice nema osim ako nije pre mala rupa na priključcima i same cijevi. Cilindar je to specijalne namjene i podržava pritisak od 700 bara. Na razvodniku su priključci 1/2" reducirani na crijeva 3/8", povrat u spremnik je ili 3/4 ili 1/2" , nisam sad siguran.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,730
Odgovor ti je u omjeru brzina rada i povrata.
Cilindar bok fi95/79 ima omjer brzina radni/povratni 3,24.
Ako imaš 30 lit/min protok pumpe, znači da je protok u liniji povrata veći 3,24x, odnosno oko 100 lit/min.
Ili veći razvodnik i deblja tlačna cijev, ili servo (tlakom upravljani) rastereti ventil.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,348
Protok pumpe nažalost ne znam jer nema na njoj nikakvih podataka, zato je i takav ventil nabavljen. Za veću tlaćnu cijev ću izgleda morati zavariti priključak da ne bušim po cilindru. Pretpostavljam da rasteretni ventil nije baš jeftin, moram malo vidjeti što se nudi.
To bi bio ovakav ventil ? Hidraulika Rotban-Sigurnosni ventil
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,348
Evo mene opet sa nedoumicom i problemima, malo sam se igrao sa kalačem i stavio crijevo većeg promjera na stranu cilindra, probušio sam redukcije dok ne zavarim veće priključke. Pokušao sam staviti i sigurnosni ventil da dio ulja kroz njega baci u rezervoar a da ne ide kroz razvodnik. Ima promjena na bolje i za sad je čisto dobro po tom pitanju, sigurnosni ventil sam skinuo jer nije bilo barem po zvuku razlike sa njim. Ali ima drugi problem, stavio sam i novu pompu 30 litara sa ubrzivačem i nemam dovoljno tlaka, mjerio sam direktno na cilindru smjer dolje, imam u leru nekih 50 bara a u punom gasu traktora jedva 150 u punom opterećenju. Pokušao sam ga i podesiti al ne ide više, da li je moguće da razvodnik me zafrkava? I sa starom pumpom nije bilo baš snage pa sam probao staviti drugu, nisam mjerio tlak na staroj jer nisam očekivao da bi me to moglo zezati, sa novom sam dobio duplo veću brzinu al nemam tlaka i ulje se malo previše grije a ima ga 20 litara.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
Pa pogledaj povratno T crijevo sa razvodnika koje ide u rezervoar , znači istjeraj cilindar do kraja i pod punim pritiskom gledaj hoće li se protok ulja umanjiti ili čak sasvim prestati povrat.

Ako pod punim pritiskom imaš i dalje povrat ulja onda bi mogao biti razvodnik krivac .

A ako protok sasvim stane onda je pumpa garant.

Mada već sa ovoliko informacija što si predočio meni je pumpa glavni osumnjičeni.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,348
To sam još planirao napraviti, zanimljivo je da se isto dešavalo i sa starom kao i sa novom, znači nema snage. Mislio sam da je pumpa loša pa sam za probu posudio ovu pumpu, nisam prije mjerio jer nisam očekivao da bi me to moglo zafrkavati a sve je novo. Sutra ako bude prilike prebacim pumpu sa utovarivača da sa njom probam, za nju znam da ima tlaka dovoljno jer imam manometar na njemu a isto je nova pumpa. Još me brine što se dosta grije ulje, ali idem rješiti korak po korak. Žalosno je da je večina stvari kupljena kod dosta poznatog čovjeka koji se bavi hidraulikom, znači po njihovom preporukama. Dobro sam objasnio što trebam al su očito svi jedino dobri za crijeva složiti al sve drugo nula bodova. Većinu stvari trebam sam isprobati da bi njima mogao reći što mi treba, umjesto da oni meni pomognu, a nisu baš to jeftine stvari da se igram. Istini za volju imam još jedan veči kalač al mi nije zgodan za šumu zbog težine pa sam si toga napravio da si pripomognem i sad samo problemi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
Čuj , grijanje ulja je prilično jak dokaz da pumpa "kuljva" .
Pogledaj ovaj povrat prije nego što skineš pumpu .

Kupovina polovne pumpe bez garancije na ispravnost je po meni samo bacanje para.
A generalno su mi se smučile zupčaste pumpe nakon što sam probao nekoliko klipnih , one su tata i mama zajedno :ppozdrav:
Pumpaju dok ne prsnu crijeva :hahah:
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,348
Nisam ništa kupovao polovno, to je nova pumpa iz dućana, gazda mi posudio jer njemu ne treba a stara je bila moja sa utovarivača. Ma i ja sam to uvidio da je to tak tak roba, nisu baš neke kvalitete. Cilindar mi inače podržava do 700 bara al nastaje problem crijeva i svega ostaloga. Za ovo nemaju ovi hidrauličari rješenje a kamo da im dođem sa zahtjevom za takvu instalaciju, ima da su se pogubili. :hahah:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
Šta ima da se gube , tražiš 4sn crijeva i ćao.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,348
Pitanje da li imaju, baš budem pitao kad budem sljedeći put išao do kojeg hidrauličara. Nije mi trenutno ni potrebno ići na toliki tlak jer nemam što s tim raditi, da imam nekih 250 bara i cca 20 tona, meni dovoljno.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,348
Negdje oko 1000 eura rabljena? :oops:
Nemam baš potrebe za takvom ali je to prava stvar.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,348
@Lee Champa to je ipak preskupa igra za mene, al za neki ozbiljan posao to je prava stvar. Malo sam sad isprobavao i stavio sam deblje crijevo od pumpe do razvodnika, prije je bilo 8 sad je 10, i ne uspijevam dobiti više od 150 bara. Ulje na povratu ne prestane skroz teči ni kad je u skroz jednoj strani cilindar, znači vidi se da se protok smanji al ne stane skroz. Sigurnosni ne mogu dalje podesiti, tako da mi izgleda ko da me razvodnik zeza. Usput sam sad izmjerio i na drugom kalaću i tamo je 200 bara u leru.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,348
Riješena stvar, nakon što sam stavio drugi razvodnik da provjerim situaciju primijetio sam da na pumpi nije deklo zadnje bilo zašrafljeno do kraja. Pritegnuo sam vijke i sad radi onako kako bi i trebalo, bez veze sam stavljao drugi razvodnik za probu al nije mi žao. Svaka škola je dobra, tako da i sada znam još nešto više o tome.
 

Najnoviji postovi

Na vrh