• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrofor

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Mislim da je nekad bila tema al je nemogu nač.

Imam problem što mi svako malo izbacuje sklopku na zidu.
Kad tlak padne ispod 2 bara, tlačna skopka se "ukopča-spusti" i na tlaku od 4,5 bara se iskopča. Problem nastaje kad se duže vremena koristi sklopka na zidu izbacuje. Pa sam moro smanjit radni tlak (količinu zraka), od paljenja do gašenja imam oko 15L vode a trebalo bi bit oko 40-50L.

Kako riješit problem?

Sklopka na zidu:
sklopka-zastitna-iskra-dme25-slika-47013137.jpg
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Probaj ispustiti vodu iz hidrofora napumpavanjem zraka u njega .
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Nisi skužio, ako napumpam zrak tlačna sklopka nepostigne tlak nego izbaci sklopka na zidu.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Skini poklopac zaštitne sklopke i malo pojačaj amperažu na kojoj će izbaciti.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Jesi probal pojačati amperažu sklopke na zidu?
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
488
Ili motor vuče preveliku struju , ili motorna sklopka ne valja .Kad napumpaš zrak, dobiješ više vode između dva uključivanja , ali i dulje vrijeme punjenja pa se bimetali pregriju i sklopka izbaci.Provjeri jel se rotor da lako okretati na strani ventilatora , možda su lageri, možda je pumpa povukla nešto. Mjeri struju motora ,ak je u redu onda sklopka .Ak je jednofazni motor možda radni kondenzator .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,708
Koji je tip pumpe, kakav je motor (1f, 3f)?
Ovo izgleda prilično staro: kak je todugo radilo i kak dugo imaš taj problem?
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Skini poklopac zaštitne sklopke i malo pojačaj amperažu na kojoj će izbaciti.
Probam sutra tokom dana.

Jesi probal pojačati amperažu sklopke na zidu?
Nisam.

Ili motor vuče preveliku struju , ili motorna sklopka ne valja .Kad napumpaš zrak, dobiješ više vode između dva uključivanja , ali i dulje vrijeme punjenja pa se bimetali pregriju i sklopka izbaci.Provjeri jel se rotor da lako okretati na strani ventilatora , možda su lageri, možda je pumpa povukla nešto. Mjeri struju motora ,ak je u redu onda sklopka .Ak je jednofazni motor možda radni kondenzator .
Imam potopnu pumpu u bunaru staru cca.10-12god.

Koji je tip pumpe, kakav je motor (1f, 3f)?
Ovo izgleda prilično staro: kak je todugo radilo i kak dugo imaš taj problem?

Zidna i tlačna sklopka su ostale stare, a spremnik i pumpa "novi" stavljeni prije 10-12god. Taj problem je nasto prije tjedan-dva.
Slika uzeta sa neta, a motor 1f (nekad bio 3f)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,708
DM-ka inače zna zafrkavati, pa slobodno digni podešenje struje.
Pogotovo ak je bila za trofazni motor (jednofazni motor iste snage vuče više od 3x jaču struju od 3f motora).
Jednofazni motor takva sklopka ionak nemre štititi od preopterećenja, već samo od kratkog spoja.
Nego, jel kondenzator vani a motor ima 4 žice? Ako je dostupan, provjerite spojeve i izmjeri struje glavne i pomoćne faze, te ukupnu struju motora. POZOR: po mogućnosti, mjerite struje strujnim kliještima, da netko ne pogine!

Nego, provjeri razinu vode u bunaru. Ako ti je pal nivo, pumpa ima veći teret, pa možda zato izbacuje.
 
Posljednje uređivanje:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Danas procurio hidrofor,ubio ga Bog ali naknap da je izdržao 5 godina,a onaj stari prije njega od majstora Malkoča iz Đurđevca bio 24 godine ,i onda kažu da se nije dobro radilo nekad,pljuc,pljuc,prokleti kapitalizam:(punch)::(punch)::(punch):
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Malo sam kratak s vremenom pa nestignem prčkat, al kaže žena da više ne izbacuje a kiša padala pa je vjerovatno porasto nivo. Mada je taj bunar presušio samo jednom i ni tad nije izbacivalo. Dubina je 12M, a pumpa je na 10M i ispod 8M nije nikad palo.

Stari hidrafor je duro cca. 25god. mislim da je bio guseni jer je bio težak ko crna zemlja. Sad je kao krmov mada po boji mi više lići na inox.
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
DM-ka inače zna zafrkavati, pa slobodno digni podešenje struje.
Pogotovo ak je bila za trofazni motor (jednofazni motor iste snage vuče više od 3x jaču struju od 3f motora).
.

nije istina,vuku jednako struje.
npr.monofazni motor od 660 W vuče 3 A,a trofazni 1 A po fazi,što znači ukupno 3A.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,708
Lupaš bedastoće i još se sam demantiraš.
Govorimo o struji, a ne i energiji.
 

Najnoviji postovi

Na vrh