• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrostaticki pogon

B

Bobo

Guest
Ratarko kaže:
Ja ne mogu reči da znam kako vario radi a ljudi su mi objašnjavali nekoliko puta , đabe , nisam skužio u potpunosti .

Ono što mogu sa sigurnošču reči je da hidromat u kombajnu nema ništa zajedničko sa vario pogonom u traktoru .

Variomat, a ne hidromat...

Negdje sam imao i sliku kako radi fendt-ov vario mjenjac, i sastojao se od hrpe planetanih prijenosa. Za jednu brzinu se 2 elementa pokrecu, dok jedan stoji, pa se sva 3 okrecu, pa 2 stoje... Milijuni kombinacija, posto je bilo 2-3 skupine sa planetarnim prijenosima...
 
R

Ratarko

Guest
Mi za kombajnov pogon kažemo hidromat a ne variomat zato što kod kombajnovog pogona nema ništa varijabilno kao kod Fendt-ovog pogona , kužiš ?
 
B

Bobo

Guest
A, evo ga i shematski prikaz Fendt-ovog vario mjenjaca:

http://www.fendt.com/medien/Technik/var ... ebe_en.gif



Sto se tice terminologije Variomat/hidromat, kako nema nista varijabilno?
Mi za Variomat kazemo za onu remenicu koja spaja motor i pogonsku osovinu mjenjaca. I kad se ona pomice prema motoru, kombajn ide sporije, jer se mijenja omjer prijenosa, kad se odmice od motora i ide prema mjenjacu, kombajn ide brze... Ja opet ne vidim kakve to veze ima s Hidromatom ;)

Kod nas se Hidromat zove jedino kombajn koji ima hidrostaticki pogon, ipak smo mi zaostao kraj, vidio si po kakvim brdima se zivi ovdje ;)
 
R

Ratarko

Guest
Auuu , ti si mislio na taj variomat u kombajna , to je varijator a ne variomat :D

Kada sam ja pričao o vario pogonu mislio sam na Fendt-a ili Massey-a .
Kada sam pričao o hidromatu i hidro pogonu mislio sam na kombajn DF .
 
B

Bobo

Guest
hehe, opet nesporazum...

Pa varijator/variomat isti klinac!

U pocetku sam mislio da vario mjenjac radi na princip varijatora, ali mi je bilo glupo da tamo ima neko remenje koje se mora mijenjati i koje trpi ne znam ti ja kakve sve ne naprezanja. Onda sam naletio na shemu kako to radi, i eto ga, ipak nema nikakvog remenja tamo... :oops:
 
R

Ratarko

Guest
Normalno da nema remenja u Fendt vario mjenjaču .

Ipak mislim da variomat i varijator nisu isto .
Ustvari ja niti ne znam što bi to bio variomat .
 
B

Bobo

Guest
Pa sad i ja znam da nema tamo nikakvog remenja...

Variomat je samo "strucni" naziv za varijator, nista drugo. To je jedna te ista stvar.
 
R

Ratarko

Guest
Ma ti si mene totalno zbrko sa tim Zmajevim varijatorom da niti ja više ništa ne razumijem kako se što zove :lol:

Zmaj i njegov varijator nikako ne spadaju pod temu hidrostatički pogon i u onom trenu kada si spomenuo variomat i Zmaja ja sam pogubio niti .
 
B

Bobo

Guest
Ok, prica je pocela o hidrostatickom pogonu, i onda je Mario pitao na koji princip radi vario mjenjac, ja sam se tu kao i obicno ubacio sa desetom stvari i poceo kenjat o kombajnima i slicnome.

Izmedju ostalog, prica je i dalje o pogonima ali to vise nema veze s hidrostatikom...
 
R

Ratarko

Guest
E pa ajmo se onda vratiti na temu :D :D :D

Hidrostatički pogon imam u kombajnu Deutz-Fahr kao i u Ropa vadilici za repu odnosno imao sam ga i u Guaresi vadilici koju sam prodao .
To je stvarno dobar pogon , jednostavan , dugotrajan , ne kvari se skoro pa nikada .
Istina čuo sam za dva kombajna kojima je krepucnio hidromat na kombajnima ali uslijed čega se to dogodilo ne znam . Nekada je kombajner kriv jer ne gleda količinu ulja u ekspanziskoj posudi ili ne pazi na radnu temperaturu hidro ulja pa se onda kvar dogodi ako ta dva osnovna zahtjeva nisu ispunjena . Dodao bih da je minimalno potrebno jednom u dvije godine promjeniti i filter hidro ulja , sve u zavisnostio od toga koliko se radi .

Za hidrostatički pogon je potrebna hidro pumpa koja če praviti pritisak i hidro motor koji če taj pritisak pretvoriti u neko recimo kružno kretanje koje onda možemo iskoristiti za pogon mjenjača kombajna .
Na vadilici za repu ima stvarno puno hidro motora ali i nekoliko pumpi koje ih pogone . Kada vidite ta silna crijeva visokog pritiska smuči vam se .

Prošle godine sam imao peh sa najdebljim hidrauličnim crijevom na vadilici za repu koje vodi na mjenjač . Puklo mi je na cesti i iscurilo mi je tri prikolice ulja . Crijevo je deblje od ljudske ruke i dugačko jedno četiri metra . Kako sam ostao na cesti zaglavio sam promet i recimo autobus se morao vratiti nazad jer nije mogao proči , osobni auti su mogli nekako .
Eto to je jedan od kvarova koji se može dogoditi na hidrostatičkom pogonu , puno je rijeđe da se pokvari nešto u mehanici .
 
B

Bobo

Guest
Cekaj malo... Puklo ti glavno crijevo? To mora da boli, i to jako boli...


Vidio sam u Novom Sadu pretprosle godine neku crvenu vadilicu za repu koja je kostala 480 000€ i neki njihov tamo najveci poljoprivrednik kupio (valjda) 9 komada. Kaze da ce ih za dvije godine sve vratiti, i da onda krece u zaradu?!? Sto on radi s njima, ja ne znam, ali to su ogromne pare, ljudi moji. Tockovi su bili neke ogromne dimenzije, Ratarko je vidio koliki sam, a tocak je bio minimalno duplo siri od mene!!! Kad sam zavirio ispod haube, tamo stoji motorcic od nekih 500-tinjak KS i OGROMNA, ali OGROMNA uljna pumpa i iz nje milijun crijeva ide po cijeloj vadilici.

Oko stroja se okupilo toliko ljudi da je to cudo jedno. Ogromniji stroj u zivotu nisam vidio, i jos sam uvijek pod dojmom...


Koliko je hidrostaticki pogon dobar, a koliko nije nemam pojma. Kolega mi ima neki mali Djuro Djakovic komban koji uopce nema volan, nego samo rucice. Jedna je naprijed-nazad, a druga lijevo desno?!?
Jednom mu je grana od drveta otkinula crijevo i sve mu ulje iscurilo na njivu... Osobno nikada ne bih uzimao kombajn s hidrostatickim pogonom zbog lose konfiguracije terena u mojoj okolici. Da sam oko Osijeka, nema frke, ali ovdje gdje su njive oko 3 jutra, i u svakoj medji je orah ili sljiva, a usto je njiva i nagnuta na 3 strane, neka hvala... Mehanika je tu zakon ;)
 
R

Ratarko

Guest
Ta crvena vadilica mora de je bila Holmer , dobro mogla je biti i koja od francuski , Matrot , Moreau ali ne vjerujem .

Holmer ti nije največa vadilica za repu , još veča je upravo Ropa .
Ona je trenutno najogromnije čudovište koje se kreče po poljima u HR a i dalje . Ima u mojoj okolici par komada Ropi ( sa tri pogonske osovine ) a u jednoj sam se provozao :D

Taj hidrostatički pogon koji nju ganja po njivama je čudo ne viđeno.
Vadilica je sama teška tko zna koliko a u bunker joj stane cijeli šleper repe !
Sve to u njivi propada recimo 5 cm i sada ti to pokreni na ulje .
Sila je to ulje ali kažem samo da nema tih udljenosti od pumpe do motora gdje se dosta toga gubi u hidrauličkim crijevima velikih dužina .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
BOBO, kod tebe su največe njive tri jutra ili najmanje?
 
B

Bobo

Guest
@Ratarko: E, tako je HOLMER je bila. 2 osovine su bile... Grdosija ziva. Crijevo koje je dovodilo ulje u pogon je bilo debelo da omanja lopta moze bez problema proci kroz njega. bilo je jos i dosta "manjih" crijeva koja su dovodila ulje u ostale dijelove stroja. Bunker je bio velicine manjeg igralista... Kao sto ti kazes, stane cijeli sleper repe tamo...

@Mario: Ma najvece njive su oko 3-4 jutra... Osim da racunam sad ove velike poljoprivrednike koji imaju u zakupu parcele koje su radili kombinati... Tu ima i tabli od oko 20 jutara, pa na vise

Ove godine ce valjda biti komesacija, pa ce se to rijesiti, ali moj najveci komad je 3 jutra... Trenutno radim oko 10 hektara zemlje, u 11 ili 12 parcela... Imam par parcela koje su jedna do druge, ali je visoka medja koja ce se ove godine sravnati, tako da ce to biti jedna njiva od otprilike 5 jutara...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Kod mene tabli uopče nema! Parcele su jako sitne, sitnije nego kod tebe!
 
A

agroslavonac

Guest
Hidrostaticki pogon je ustvari turbina umesto spojnice i ne vidim razlog zasto ne bi mogao da ore ,naravno sa odgovarajucim plugom
 
R

Ratarko

Guest
agroslavonac kaže:
Hidrostaticki pogon je ustvari turbina umesto spojnice i ne vidim razlog zasto ne bi mogao da ore ,naravno sa odgovarajucim plugom

Turbina umjesto koje spojnice ?
Mi smo pričali manje više o hidrostatičkom pogonu koji se koristi na kombajnima ( recimo ) .
 
B

Bobo

Guest
Pa da. Sto ce drugo biti? Obicni hidromotor, ali i kod njega bi se moglo pojaviti proklizavanje, jer ulje nije kruta materija...


Moze orati, ali ja osobno ipak vise vjerujem mehanici kad se o prijenosu snage tice. Dobre stare poluosovine, zupcanici i frikcijska kvacila su zakon ;)

P.S. Dobrodosao na forum!
 
Č

Čugi

Guest
Mislim da če ovaj tekst koristiti i pojasniti svima koji su slabi sa znanjem u ovoj oblasti.

Na slici 1 je varijator, slika 2 hidrostatički, slika 3 variomat kao kod Fendta.

Obrisan neispravan link.
 
A

Axial

Guest
Hidrostatski pogon

Hidrostatski pogon ima velige gubitke u prijenosu snage. Iskorištenje mu je oko 60 %, i to je cijena kontinuiranog izbora stupnja prijenosa. Zato se koristi uglavnom na strojevima gdje je potrebno ostvariti samo kretanje stroja po parceli (npr. kombajn), a ne i velike vučne sile (npr. traktor u oranju). Zato kod kupovine kombajna sa hidrostatskom transmisijom treba voditi računa o tome da je potreban jači motor nego kod istog kombajna sa mehaničkom transmisijom. Bilo je i traktora sa hidrostatskim prijenosima (60-tak KS) ali to je bilo davno i pretežno za posebne namjene (povrtlari). Tu bi izuzeo 'slavnu' hidrostatsku prednju vuču na JD traktorima, ali ona nije bila namjenjena trajnom radu, nego samo kao pomočo sredstvo za izvlačenje iz 'gabule'. Powershift, a danas i CWT transmisije potpuno su istisnule hidorstatske transmisije iz upotrebe u vučnim strojevima. CWT koncept jako mi se sviđa kad ga previše ne zakompliciraju. Ima tu još mjesta za poboljšanje i kao takav je transmisija budučnosti. Vjerovatno u velikim serijama bude manje koštao od Power shift transmisije, a s obzirom da je bolji od power shifta, lijepo se uklapa sa elektronikom koja regulira rad traktora to je lijep način da se uzme više novaca od poljoprivrednika.
 
Na vrh