• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hlađenje grožđa, mošta i vina

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
(Niti jedne godine, kao ove, nismo imali takvih problema s pre-visokom temperaturom u prostoru za bačve, u klijeti. Ove su me vrele okolnosti natjerale da pristanem priključiti struju nakon više od 33 godine. Radimo na tome, ali to u HR traje :eek::censored:)

Ovakve su mi informacije sa slikama tuđih rješenja jako dobro ponavljanje donekle poznatog gradiva.
Mi smo ovo ljeto bili primorani hladiti naše vino, a struju sam radio s agregatom,,, a bilo je to zaista "dugo toplo ljeto" :cry:☀️
Mene inače ne zanimaju izložbe, niti medalje za vino, ali volim ga imati za nas "po PS-u".
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Zamolio bi ideju za pričvrščivanje cijevi na poklopac...
 

Prilozi

  • WP_20220906_006.jpg
    WP_20220906_006.jpg
    18 KB · Pregleda: 24
  • WP_20220906_007.jpg
    WP_20220906_007.jpg
    14.5 KB · Pregleda: 24

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Uvodnice za električne ormare, Pg9 ili Pg11 ovisno koliki je fi cijevi.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Cijev je ½".
Mislio sam i da što bi bilo da ploča bude dijagonalno u bačvi?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Ja sam sad hladio to malo vina što nam je bijelog još ostalo ovako:
IMG_20220907_193016.jpg
IMG_20220907_194728.jpg
Jučer su bila širom otvorena dvostruka vrata, termometar unutar frižidera je izgledao tako. Ja sam za sad time zadovoljan 🙃🥂
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Izgled aparata
preko tog paparata imam ja spojeno hlađenje, ove god sam to na brzinu rješavao jer je efektivnije nego klimatizirani podrum.

bez problema je ohladilo oko 2000 L mošta u 3 bačve - dok sam taložio.
znači hladnjak ( točionik) je upaljen dan ranije da se napravio djelomičan led u njem da je imao zalihu energije. U točionik je dodana pumpa koja pumpa direktnu nesmrznutu vodu u šlauf
Hladio sam preko spirala - ova manja unutarnja spirala je iz točionika izvađena van i služi za hlađenje potopljena u bačvu. Dodanne su još 2 spirale za druge bačve.
600 litara mošta s početnom temp oko 20C ohladi na nekih 5C stupnjeva kroz 1 noć. Popodne sam pustio protok kroz spiralu, drugi dan su bačve bile sve rosne i pod sav mokar od kondezata...

sad slažem termostate i elektroniku za upravljanje za svaku pojedinu bačvu....
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
@zwer ovo što slažeš i mene zanima. Motaju mi se u glavi ideje i načini, kako druge godine imati usred ljeta optimalnu temperaturu vina. Lomim se između bačvi s rashladnim uređajima i klimatizacije cijelog "vinskog podruma". Nije podrum nego je sve iznad zemlje, jer imamo puno podzemnih voda, bilo je bezmisleno kopati za podrum. Susjed je iskopao pa ima betonske cijevi fi 150 u šumu. Ja dakle moram osmisliti kvalitetno hlađenje vina usred ljeta.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
E upravo takav uređaj imam ja. Dao sam 300 eur za uređaj i 3 spirale za hlađenje. Planiram napraviti takav razvod i upravljanje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh