• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

holstain crno tele

roten

Član
Tu od
20 Velj 2014
Poruka
33
zanima me koliko holstain musko moze napraviti kila u godini dana ,znam da simentalac u 13 mjeseci napravi od 560 do 600kg bit cu zahvalan na svim odgovorima jer ovo s holstainom me bas zanima
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Koliko napravi u god. dana ne znam. Ja sam ih hranio 3 mjeseca pa klao. Jako je velika razlika od teleta do teleta. Od koga si ga kupio i kako je dobio mljeka u početku. Opet kakve je koji konstitucije, jer ima ih koji su ko doberman žgoljavi. Možeš ih hranit koliko hočeš. Ima ih i dobrih koji solidno rastu. ako ih imaš doma onda več vidiš nakon 2 mj. kako jede i kakav je. Pitanje ako ga hraniš koliko budeš dobio za njega. Negdje sam čitao da se tovi do 450 kg dalje da počne skupljat loj. Vjerovatno ima netko iz prve ruke tko zna.
 

roten

Član
Tu od
20 Velj 2014
Poruka
33
Koliko napravi u god. dana ne znam. Ja sam ih hranio 3 mjeseca pa klao. Jako je velika razlika od teleta do teleta. Od koga si ga kupio i kako je dobio mljeka u početku. Opet kakve je koji konstitucije, jer ima ih koji su ko doberman žgoljavi. Možeš ih hranit koliko hočeš. Ima ih i dobrih koji solidno rastu. ako ih imaš doma onda več vidiš nakon 2 mj. kako jede i kakav je. Pitanje ako ga hraniš koliko budeš dobio za njega. Negdje sam čitao da se tovi do 450 kg dalje da počne skupljat loj. Vjerovatno ima netko iz prve ruke tko zna.

hvala na odgovoru tako sam i cuo holstaini krave su izuzetno dobre jer daju puno mlijeka dok je telad losa jos nisam vidio tele holstajna koje nije strkljavo i koscato zato me zanimalo koliko napravi u godini dana

usput reko si da ih kolje s 3 mjeseca koliko kila napravi
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ja sam hranio do 3mj i prodavao mesaru,jer trenutno bas nema nekakve potrage za malima a imam ih dosta...tj jos uvjek tako radim, jao sto je kolega rekao ovisi od teleta do teleta,ali da su strkljavi hmmm..nebi se slozio,kod mene naprave od 120-150kg u 3.mjeseca.. moj susjed vrsi usluzni tov a kod njega sa 6mj ima slucaja onih da pojedini imaju oko 180kg,vise ti ovisi o tome kako hranis nego o samoj pasmini..
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Ovisi o puno čimbenika...
Glavni su hranidba i genetska predispozicija za tov.

Po mojoj procjeni čisti holstein frisian bikanac može za 12 mjeseci nabiti od 350 do 420 kg MAX!

A ova priča o simentalcu za 12 mjeseci i 600 kg je savršenstvo... ne postiže to svatko samo tak!
Neki prosjek za simentalca kod mene je za 12 mjeseci 500 kg....
 

roten

Član
Tu od
20 Velj 2014
Poruka
33
Ovisi o puno čimbenika...
Glavni su hranidba i genetska predispozicija za tov.

Po mojoj procjeni čisti holstein frisian bikanac može za 12 mjeseci nabiti od 350 do 420 kg MAX!

A ova priča o simentalcu za 12 mjeseci i 600 kg je savršenstvo... ne postiže to svatko samo tak!
Neki prosjek za simentalca kod mene je za 12 mjeseci 500 kg....

ti se bavis tovom holstain teladi pa s cim ih ti hranis ako ne napravi pravi simentalac preko 500kg u 12 mjeseci napominjem da pravi simentalac napravi između 550 do600kg jer znam da neki ljudi pod simentalca smatraju crvenog holstajna za toga isto znam da je prosjek za 12 mjeseci 400 450 kg i to je istina

usput vec sam reko da su hranjeni srotom nikad nisam probo silazu ako ih hranis s silazom jel mi mozes rec kako se ponasaju i kako rade jer vidim da se siliranje puno bolje isplati pogotovo po susnim godinama
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Holštajn nema prirast kao simentalac i drugačije iskorištava hranu. Veći dio hrane koristi za sam porast a ne za povećanje mišićne mase.
Tov holštajna traje nešto duže nego simentalca, cijena prilikom prodaje je niža nego cijena za simentalca ali i cijena malog teleta je takođe niža.
Što znači da će neko ko se bavi tovom imati manje ulazne troškove za holštajna nego za simentalca. Tako da će tim nižim ulaznim troškovima kompenzovati manju kilažu ili nešto duži tov.
Holštajn jeste na oko mršaviji od simentalca ali daleko od toga da nema mesa. Holštajn je duži i višlji od simentalca i ima izdužene mišiće, zato i nema zaokružen but kao simentalac ali ima duži vrat...
Prodavao sam mršavije holštajne koji su vagali više nego debeli simentalci.

Što se tiče kvalitete mesa to je diskutabilno pitanje. Dali je neko u mesnici tražio meso od holštajna zato što je jeftinije!? Nije jer tamo i nema podjele na meso holštajna i meso simentalca, sve je ista cijena. Ono što zbog lošije boje ili izgleda ne može u izlog, može u kobasicu i opet sve po istoj cijeni...
Svaki mesar kad kupuje holštajna priča priču kako je njegovo meso teško prodati, kako nema iskorištenja, kako je loša cijena, slabo ide prodaja itd. Međutim još ni jedan holštajn nije ostao da nije prodan a ja sam prodavao koji su imali i preko dvije godine starosti i preko 900 Kg težine.

08082010bik.jpg
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Sto se tice same kvalitete mesa izmedju jednog i drugog tu nema puno razlike,al zato ima u radmanu....
Prosle godine sam vozio na klanjeu klaonicu,pa poslje sam prodavao meso tako da znam o cemu se radi.....
Jedan cisti simentalac,drugi krizani sim./hol.
Simentalac bio 555kg,krizani 590...razlika35kg....hmmmm
inace simentalac bio 15 mj.nije bio bas nesto napredan,dok je ovaj krizani sa 13mj. uspio dogurat do 590kg,super napredovao...
Svako ko misli da nema razlike nek proba zaklat pa ce vidit razliku i jel je ima..
Upravo je to ona razlika izmedju jednog i drugog u cijeniod 2kn/kg.
Kad sam dovezao kuc polovice i majstor to obradio i upakirao i od jednog i drugog dobio jednaku kolicinu mesa za prodaju,a razlika u kilazi 35 kg,tako da priica da nema razlike
 

roten

Član
Tu od
20 Velj 2014
Poruka
33
Sto se tice same kvalitete mesa izmedju jednog i drugog tu nema puno razlike,al zato ima u radmanu....
Prosle godine sam vozio na klanjeu klaonicu,pa poslje sam prodavao meso tako da znam o cemu se radi.....
Jedan cisti simentalac,drugi krizani sim./hol.
Simentalac bio 555kg,krizani 590...razlika35kg....hmmmm
inace simentalac bio 15 mj.nije bio bas nesto napredan,dok je ovaj krizani sa 13mj. uspio dogurat do 590kg,super napredovao...
Svako ko misli da nema razlike nek proba zaklat pa ce vidit razliku i jel je ima..
Upravo je to ona razlika izmedju jednog i drugog u cijeniod 2kn/kg.
Kad sam dovezao kuc polovice i majstor to obradio i upakirao i od jednog i drugog dobio jednaku kolicinu mesa za prodaju,a razlika u kilazi 35 kg,tako da priica da nema razlike

ovo je istina randman za cistog simentalca je 55%-57%,a za junad 47%-50% cistog mesa

usput oprosti sto skrecem s teme ali u ovom tvom tekstu sam primjetio citiram"Prosle godine sam vozio na klanjeu klaonicu,pa poslje sam prodavao meso tako da znam o cemu se radi....."jesi ti mesar ili kako si to izveo ovdje kod nas ne smijes kupiti bika i odvesti ga na klaonicu pa polovice doma(pise u zakonu da smijes jednog raspisat na sebe)ali mi to nismo nikad radili rekli su nam da bika prodamo u klaonicu i da onda od njih kupimo meso a ne samo da nam ga zakolju,ti si napiso da si klao cak dva bika i dovezo ih doma te prodo ,mene ne zanima prodaja mesa nego imam veliku obitelj i svi su zeljni domace govedine ako je to moguce daj mi reci postupak i kako da raspisem te bikove
jel su ti tvoji bikovi opce imali markice
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
-nisam mesar!
-nisam kupovo bika nego svoje koje sam sam othranio odvezo u klaonicu,normalno vadim putovnicu i ispisujem putni list na klaonicu u koju vozim...usluzno klanje placam 180 kn,njima ostaje koza i glava...i to ti je to,za dva dana dolazim po pole,od klaonice dobijem uredno sve papire,cak i naljepnice sa svim podacima....To radim zadnje dve godime i dosad nisam imao problema,al samo po dva godisnje kolko je dozvoljeno i to kad je cijena za zivu vagu losa.
Iduci mjesec bi jedna junica koja nemoze ostat stelna mogla past za slobodu,za 10-11kn. kolko nude nakupci ju nedam,musterije imam tako da joj se nepise dobro...:icon_pidu:
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
a sto točno piše u zakonu i gdje se može pročitat. mislim na 100 različitih mjesta čuje 100 različitih stvari. jedni vele da smiješ jedno godišnje, jedni vele da smiješ 2, a ja osobno nigdje nisam vidio da pišu ikakva ograničenja... isto ko s mliječnim kvotama. piše po internetu ograničenje 12000 lit u kvoti B, dođem u HPA i veče mi da nema nikakvog ograničenja i sad ti znaj
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
U biti ni nema nekog posebnog ogranicenja...najveca opasnost ti prijeti od zavidnog i ljubomornog susjeda,tako da te on prijavi a inspekcija uhvati u trenutku dok od nekog uzimas pare...
Ja za svoje kad vozim normalno vadim papire kao da ga prodajem u tu klaonicu...niko nikad ni od veterinara a ni u klainici me nije pitao kud cu ja s tim,bitno da je odjavljen...jedan primjerak putnog lista meni,jedan veterinaru,jedan klaonici, potpis,stambilj i idemo dalje za. iste pare...:icon_thumright:
 
Posljednje uređivanje:

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Nigdje,al ama bas nigdje i niko nikad me nije trazio da ga raspisujem,opravdavam kud cu i sta cu s tim...prethodno sam opisao proceduru i necu se vise ponavljat....
Neznam zasto tolko kompliciras, kod nas to svi rade,normalno da nemozes 10kom. na taj nacin rijesit al par komada mozes...
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Vjerojatno nisi u sustavu pdv?
Inace bi ga morao razdužiti i obracunati pdv za vlastite potrebe
 

Najnoviji postovi

Na vrh